Zlatnictví Praha Margareta

by Marie Fenclová

Jak zkontrolovat zlatou položku. Je důležité to vědět. Jak rozlišit šperky a zlato.

Spotřebitelé na trhu se šperky se často zajímají o ověření pravosti drahých kovů, z nichž se vyrábějí šperky, které zakoupili. V tomto článku si povíme o tom, jak ověřit pravost zlata doma, uvedeme hlavní metody a uvedeme obecný popis.


Jód a ocet

Jedním ze způsobů, jak ověřit pravý žlutý kov, je použití octa. Protože zlato je ušlechtilý kov odolný vůči různým chemickým vlivům, je vždy možné ověřit jeho pravost pomocí takových prostředků, jako je jód nebo ocet.

Kontrola šperků s jódem je následující: je nutné odkapat malou kapku roztoku jódu, počkat několik minut a otřít ubrouskem. Pokud jsou šperky vyrobeny ze zlata, jód nezanechá žádné stopy. V případě, že šperky jsou vyrobeny z jiného kovu, zůstane na povrchu produktu tmavá skvrna.

Postup pro kontrolu výzdoby octem je ponoření produktu do octa. Zlaté šperky nezmění barvu a z jiného kovu ztmavnou.

To je důležité! Přes vysokou účinnost výše uvedených metod, s jejich pomocí, je nepravděpodobné, že "vystavit" zlacené šperky.

K provedení „hlubokého“ testu šperků však stačí udělat malý soubor nebo škrábnutí.

Amoniak

Pomozte! Amoniak je bezbarvý plyn se štiplavým zápachem. V každodenním životě je zápach amoniaku znám jako „aroma“ amoniaku.

Jeden z hlavních chemické vlastnosti amoniak je skutečnost, že tato látka je slabou kyselinou se schopností tvořit speciální soli s kovy - amidy.

Amoniak se velmi často používá k čištění žlutého drahého kovu. Tato látka pomáhá odstraňovat skvrny, černění a další viditelné nedostatky ze zlatých šperků. Amoniak tedy nemá na zlato ničivý účinek, a proto lze pomocí této látky provádět zkoušky kovů.

Činidla

Kyselinová činidla jsou standardní činidla, která odpovídají 375, 500, 583, 585, 750, 833, 900 a 958 vzorkům zlata. Mezi ně patří následující:

Vzorek zlata 375: HNO3 (hustota 1,4) 59,5%: destilovaná voda 40,5%;

500 vzorků zlata: HNO3 (hustota 1,4) 100%;

Vzorky 583 a 585 zlata: HNO3 (hustota 1,4) 46%: HCI (hustota 1,19) 4 kapky: destilovaná voda 54,0%.

750 vzorků zlata: HNO3 (hustota 1,4) 1,1%: destilovaná voda 39,6%;

Vzorek 833 zlata: HNO3 (hustota 1,4) 68,7%: HCI (hustota 1,19)) 1,3%: destilovaná voda 30,0%;

Vzorek 900 zlata: HNO3 (hustota 1,4) 69,2%: HCI (hustota 1,19) 1,3%: destilovaná voda 29,5%

Vzorek 958 zlata: HNO3 (hustota 1,4) 78,7%: HCI (hustota 1,19) 2,0%: destilovaná voda 19,3%.

Účinek těchto činidel na odpovídající slitiny zlata vyvolává výskyt světlé skvrny nahnědlých odstínů. Čím vyšší je vzorek zlata, tím nižší je intenzita zatemnění skvrny.

Jiné způsoby

Mezi další způsoby ověření pravosti zlatých šperků patří:

kontrola magnetu;

zkontrolovat tužkou;

kontrola zlata;

zkontrolovat lupou.

Kontrola pravosti doma pomocí magnetu je docela jednoduchá: stačí přivést magnet k produktu. Pokud jsou šperky přitahovány, znamená to, že nejsou vyrobeny z drahých kovů.

To je důležité! Hliník a měď jsou základní kovy, ale zároveň nemagnetické. Proto se často používají ve slitinách pro výrobu „klamavých“ produktů.

Kontrola zlata lapis tužkou, což je dusičnan stříbrný, spočívá v držení tohoto nástroje na povrchu dříve navlhčeného produktu. V případě, že po vymazání zůstane stopa na povrchu produktu, můžete si být jisti, že máte v rukou faleš.

Ověření zlata zlatem je jedním z nejuniverzálnějších způsobů ověřování zlatých šperků. Tuto metodu ověření lze provést, pouze pokud ji máte zlaté šperkyjehož pravost jste si jisti. Pro provedení testu je nutné vzít šperky a nakreslit dvě čáry na tvrdý předmět. Pokud jsou přijaté řádky identické, pak testovaným šperkem je zlato.

Kontrola zlata pomocí lupy spočívá v nalezení zkušební značky, která je pomocí této položky nejsnadněji detekovatelná. Mějte na paměti, že identifikační značky musí být výjimečně jasné a sudé.

No a samozřejmě nezapomeňte na profesionální metody kontroly jedinečnosti zlatých šperků. Personál klenotnických dílen a obchodů vám s tím pomůže.

Dnes najdete spoustu falzifikátů. Jak odlišit zlato od falešné, aby se nestal obětí podvodníků? Je jich mnoho efektivní způsoby. Nejspolehlivější metodou je ověření u specialisty. Pokud tam nebyl, je jich několik užitečné tipy od klenotníků.

Způsoby, jak rozpoznat falešné šperky

Nejprve musíte zvážit klenot. Musí mít zvláštní označení, které je odpovědné za pravost zlata. Vzorek nebo karátová hmota musí být vyražena. Pro usnadnění kontroly je vhodné použít lupu. Na starožitném kovu není vždy možné rozlišit stigma. V moderním světě se naučili testovat falešné zlato, takže tato metoda není vždy úspěšná.

Postupem času se zlatý prach smaže. Je nutné se podívat na okraje výrobku. Je-li na místech odření viditelný jiný kov, není produkt zcela složen ze zlata.

Bite Check

V minulosti byly často uváděny filmy, kde byly zlaté mince kontrolovány na „zub“. A ne nadarmo. Koneckonců, tímto způsobem můžete zkontrolovat nejen mince, ale i zlaté šperky. Například prsten nebo náušnice. Výrobek musí být lisován zuby. Teď se na něj podívej. Skutečné zlato zanechá stopy zubů. Čím hlubší skus, tím vyšší vzorek. Nesmíme však zapomenout, že olovo je velmi měkké, takže na něm zůstanou i stopy.

Keramická kontrola

Falešné zlato pomocí této metody lze snadno zjistit. Tento test musí být proveden velmi pečlivě, protože je snadno poškrábatelný. K tomu potřebujete neglazovanou keramickou desku, která není pokryta ničím. Přejeďte prstem se zlatem a mírným tlakem. Co je vidět? Zlatý proužek - přírodní produkt, černé falešné šperky.

Magnetická kontrola

Nejprve musíte zakoupit magnet. Ten, který je zavěšen na lednici, je velmi měkký a nebude fungovat pro test. Magnet musí být skutečný, těžký, který interaguje s kovem. Zlato není nikdy přitahováno. Proto odvážně přiveďte klenot k magnetu. Pokud byla přitahována, držíte skutečnou faleš. Jsou chvíle, kdy je do produktu přidána magneticky pasivní součást. Pak můžete zaměnit zlato s falešným. Jak v takových případech rozlišit zlato? Vyzkoušejte následující metodu.

Použití kyseliny dusičné

Kyselina dusičná pomůže identifikovat falešné zlato od současnosti. Chcete-li to provést, umístěte produkt do kovové nádobí bez skvrn. Dále je třeba kapku kyseliny dusičné z pipety na produkt. Pokud zlato změnilo barvu a zčervenalo, experimentujete s obyčejným kovem. Mléčný odstín získává zlacený produkt. Pokud je zlato skutečné, nedojde k žádné reakci.

Zvukový test

Pokud budete brát a přestat zlatá položka na povrch stolu, pak skutečný kov bude znít jako krystal. Prsteny, náušnice, ale krátké šperky (řetízky, náramky) jsou vhodné pro takový zážitek.

Ocet šek

Nalijte trochu octa do nádoby a umístěte tam dekorace. Se skutečným zlatem se nic špatného nestane, ale falešný za dvě minuty ztmavne.

Jódový test

Jód je velmi dobrý ověřovací test. Chcete-li to provést, naneste na vnitřní stranu produktu pouze jednu kapku. Zlato zůstane nezměněno. Falešná dekorace ztmavne. Může být světle šedá nebo černá.

Jakákoli chemická kontrola je možná pouze na povrchu šperků. Vnitřek je kontrolován, když je osoba připravena zničit produkt.

Jak rozlišit zlato od falešné, můžete se zeptat odborníků, kteří vám pomohou rychle a pomocí několika metod určit, zda skutečný klenot. Zlacení je téměř skutečný kov.

Zjišťujeme zlacení

Mnoho spotřebitelů se zajímá o: „jak odlišit zlato od zlacení?“. S nejmenšími znalostmi to není obtížné. Obvykle nedávají vzorek na zlacení. Slitina zlata nebude moci ležet na vrcholu kovu. Pouze pravý ušlechtilý kov klade výlučně. Pokud jste viděli produkt se vzorky: 585, 750, 350, 500 - to je zlato s přídavkem nečistot. Na čistě drahých kovech může být pouze jeden test - 999. Pokud byla použita zlatá fólie, může být dodán další test, s výjimkou těch, které jsou kladeny na skutečný kov.

Důležité! Vzorek není vždy zárukou spolehlivosti produktu. Někdy můžete vidět drobné škrábance. Často to znamená, že produkt není úplně zlatý, ale pouze zámek na výrobku nebo v jeho blízkosti. Všechno ostatní se může ukázat jako zlacené.

Chcete-li ozdobu nezávisle zkontrolovat, můžete produkt na nenápadném místě lehce poškrábat. Zlacení bude mírně zaostávat a zlato se nezmění.

K ověření je také vhodná lapací tužka. Prodává se v jakékoli lékárně. Stírací plocha musí být navlhčena vodou a držena na ní tužkou. Jakýkoli jiný kov než zlato ztmavne.

Pro vyzkoušení zlata můžete provést jednoduchý experiment. Zapněte hořák a zahřejte na něm produkt (300-400 stupňů). Pak rychle hodit do studené vody. Zlato se nezmění, ale skvrny se objeví na jiném kovu.

V pochybných institucích a obchodech nikdy nemůžete koupit zlato. Měla by to být specializovaná oddělení šperků, kde existují certifikáty kvality a pracují specialisté. Nakonec někteří bezohlední prodejci poukazují na skutečnost, že vzorek není umístěn do zahraničí. Tomu nemůžete uvěřit. Dovoz zlatých šperků není povolen bez razítka a příslušných dokumentů.

Někdy existují produkty, na nichž stojí 583. test. Mnozí o ní nevědí. Tyto šperky byly vyrobeny v sovětských dobách a padělky takových výrobků jsou velmi vzácné. Pokud tedy narazíte na 583 vzorků, nebuďte znepokojeni.

Rozpoznat měď

Slavný vědec Aristoteles věřil, že je nejlepší rozlišit měď od skutečného zlata, aby ochutnal obě. Pokud pijete vodu z kovového kelímku obsahujícího měď, bude chuť kovová. Zlatý pohár nedává žádnou chuť.

Měď má tendenci oxidovat, když reaguje s kyslíkem, to znamená ve vzduchu. Proto na rozdíl od zlata časem ztmavne.

Imitace zlata

Na falešné zlaté šperky se používají různé slitiny.

Hliníkový bronz, který připomíná zlato. Tato slitina se skládá z 90% mědi a 10% hliníku.

Mince z hliníkového bronzu.

Belgie - slitina je podobná platině. Jeho složení zahrnuje železo asi 74%, přibližně 16% chromu a nikl téměř 9%.

Mozaikové zlato, které obsahuje téměř 70% mědi a 30% zinku. Dává dotek z přírodního zlata.

Produkt od tompak.

Tompak - Tato slitina je velmi podobná skutečnému zlatu. Přicházejí často turisté z Turecka, Izraele nebo Číny. Pokud nevíte, jak rozlišit zlato, je lepší v těchto zemích si ho koupit.

Existuje mnoho takových slitin. Díky těmto materiálům se naučili napodobovat skutečné zlato. Nejčastěji se pašuje. Falešné zlato je velmi častý výskyt. Snažte se nespadnout do pasti.

Jak se vyhnout podvodům?

Abyste si nekoupili faleš, musíte dodržovat jednoduchá pravidla.

Neměli byste kupovat zlaté šperky od obchodníků na trzích, v pochybných stáncích, kde neexistují žádné relevantní dokumenty. Prodejci často nabízejí padělky.

Nevěřte své intuici, protože může selhat v nejnepříznivějším okamžiku. Nedomnívejte se, že je produkt příliš levný - to neznamená, že je vysoce kvalitní. Zlato musí být vzorkováno bez selhání, i když je vyrobeno na objednávku.

Nekupujte šperky, které obsahují slitinu titanu se zlatem. Do vzhled připomínají zlato 585, ale pravděpodobně nemají drahý kov.

Pokud je na výrobku test nebo visí značka, nezaručuje to obsah žlutého kovu. Špatně zběhlý spotřebitel nebude vždy schopen rozpoznat faleš, a to ani s pomocí mnoha experimentů.

Pokud kupující zná skutečnou cenu produktu a najednou vidí to samé, ale levnější - neznamená to vždy, že došlo k padělání. Je nutné platit nejen externí data, ale také velikost, hmotnost a výrobce. Z těchto údajů se ceny liší. Můžete také získat kvalitní falešný, který je velmi obtížné odlišit od skutečného drahého kovu.

Každý klenotník má speciální vybavení, pomocí kterého můžete určit kvalitu a cenu kovu. Nejjednodušším způsobem, jak zjistit například, jak rozlišit zlato od mědi, je samozřejmě rada od profesionála. Nechte službu zaplatit, ale osoba bude mít jistotu v pravost šperků.

Mnoho lidí není lhostejných k šperkům ze zlata. Dnes počet obchodů s klenoty po celém světě stále roste, přestože rychle vysychají. To naznačuje, že kvalita působivé části navrhovaného produktu je mnohem nižší, než tvrdí prodejce. Kromě toho se zvyšuje počet jednotlivců, kteří podvádějí peníze od nic netušících občanů tím, že jim nabízejí levné šperky, jejichž vzhled nelze bez odborného úsudku odlišit od zlata.

Pokud jde o odborné posouzení, není to zdaleka vždy spolehlivé, a to vše kvůli skutečnosti, že prodejce zlata, který chce získat certifikát pro své zboží, předloží ke kontrole pouze část produktu (například několik odkazů). Kontrola se v tomto případě rozšiřuje na vrchní povlak prvku produktu, zatímco zbývající části mohou být vyrobeny z polodrahokamu. Z tohoto důvodu by měl každý, kdo dává přednost zlatým šperkům, vědět, jak ověřit pravost zlata.

Jódová autentizace

Vlastnosti tohoto kovu

Než pochopíte, jak doma kontrolovat zlato, měli byste se dozvědět o známkách tohoto kovu a jeho vlastnostech. Můžete rozpoznat charakteristický slunný žlutý odstín a plasticitu. Takový kov se však v klenotnickém průmyslu nepoužívá, protože má kvůli sklonu k deformaci krátkou životnost. Z tohoto důvodu se ke zlatu přidávají odolnější a odolnější kovy - měď, stříbro, platina, palladium, zinek (ligatura).

Míra znázorňující obsah zlata v 1 kilogramu slitiny se nazývá členění. Mezi nejoblíbenější mezi klenotníky a kupujícími drahých šperků se považuje 585 zlata, přičemž procento zlata je 58,5%, neboli 585 gramů. Určuje se složení ligatury. Například je to slitina, ve které ligatura převládá stříbro nebo platina. Ověření pravosti zlata je komplikováno skutečností, že ve slitině tohoto kovu jsou přítomny nečistoty. Skutečný zlatý produkt lze rozpoznat na základě jeho vlastností:

Prodává se ve specializovaném klenotnictví nebo salonu a tyto instituce mají na trhu šperků vynikající pověst. Značka na výrobku obsahuje tyto informace: značka výrobce, předmět, skutečná cena za gram kovu, cena za produkt, vzorek a razítko odborníka. Značka s rozpisem má jasné obrysy a je jasně viditelná i pouhým okem. Skutečné zlaté šperky vypadají perfektně a nemají vnější vady.

Ale všechna tato pravidla, navzdory jejich všestrannosti, neumožní 100% určit, zda je to zlato nebo ne. Jak tedy ověřit pravost zlata bez odborného úsudku?

Lapis tužka

Metody ověřování

V každodenním životě se osvědčené metody používají k určení pravosti:

Gold Sound: Zkoušená položka by měla být vyzvednuta a upuštěna na rovný tvrdý povrch. Produkt z drahých kovů vydá jasný a jasný zvuk, když dopadne na povrch. Trvanlivost: pokud poškrábáte falešný, pak na něm okamžitě vytvoří stopu. Pravé zlato je díky své měkkosti odolné proti poškrábání. Odolnost vůči kyselinám: určit skutečné zlato může být ocet. Za tímto účelem můžete šperky umístit do nádoby s kyselinou octovou. Falešné okamžitě ztmavne, zatímco pravé zlato zůstane stejné jako před kontrolou. Zkouška s jódem: pokud dáte trochu jódu na povrch padělku, pak se místo za pár sekund sníží na povrch. Ale pro skutečné zlato je jód v bezpečí. Vyzkoušejte klínovou tužkou: pokud je taková věc v kabinetu pro domácí léky, pak přesně pomůže odlišit zlato od falešné. Chcete-li vyzkoušet, dekorace by měla být mírně navlhčena a poté položte na povrch pomlčku lapis tužkou. Pravé zlato nevykazuje žádnou reakci, když je v kontaktu s lapisovou tužkou, zatímco falešný ztmavne. Test s magnetem: zlato je kov, který není přitahován k magnetu. Kontrola pravosti kovu pomocí magnetu však bude spolehlivá, pouze pokud ve slitině nebude hliník, měď a bronz.

Magnet Gold Check

Jak zjistit pravost zlata bez improvizace znamená:

musíte zlato vyjmout za denního světla a poté na tmavém místě - skutečný drahý kov bude za různých světelných podmínek svítit stejně;

zakoupené šperky můžete porovnat s jiným zlatým produktem podobného vzorku, jehož pravost je nepochybná.

Všechny výše uvedené metody, které umožňují odpovědět na otázku, jak určit zlato a odlišit ho od padělaného kovu, neposkytují 100% záruku pravdivosti posouzení. Chcete-li získat spolehlivé informace o pravosti zlata, měli byste se obrátit na nezávislého znalce. Pomocí speciálního vybavení a činidel během několika minut odborník vytvoří objektivní hodnocení konkrétního produktu, který je umístěn jako zlato.

Jak víte, tyto třpytky nejsou vždy zlaté. Jako každá hodnota, žlutý kov má padělky - falešné zlato. Jeho trh v současné době roste po celém světě a padělky jsou stále zručnější. Otázka, jak kontrolovat zlato v jakékoli podobě, je proto velmi důležitá. Žlutý kov a šperky z něj vyrobené jsou tak skvěle falešné, že je velmi obtížné odlišit pravé šperky od falešných, zejména jednoduchých spotřebitelů. Poměrně často, například, pokud potřebujete prodat zlato v zastavárně, vyvstává otázka: jak zlato zkontrolovat a udělat rychle, aniž byste opustili domov.

Ve Spojených státech se tato norma použije, pokud výrobek obsahuje méně než 10 karátů čistého drahého kovu, považuje se za falešný. Pokud se obáváte, jak zkontrolovat, zda je originální, použijte nejspolehlivější metodu - kontaktujte specialistu - certifikovaného klenotníka. Pokud uvažujete o ověření pravosti šperků z drahých kovů sami, můžete použít tipy v tomto článku nebo se podívat na video z internetu, které vám řekne, jak zkontrolovat zlato.

Vizuální test

Jak pomocí této metody ověřit pravost zlata? Stačí se na věc pečlivě podívat. Nejprve zvažte zvláštní označení, která naznačují pravost zlata. Dekorace musí obsahovat státní razítko označující hmotnost vzorku nebo karátů.

V případě, že nevíte, jak vytvořit velmi malý vzorek, můžete použít lupu ke zjednodušení úkolu a zkontrolovat, zda skutečné zlato. Starožitný produkt může mít jemnou značku. Bohužel, padělky mohou být také označeny a pouze zkušený klenotník dokáže rozlišit pravost věci.

Test na zlatý prsten.

Vzorek musí být na všech částech výrobku, jinak se může ukázat, že obsahuje část falešného drahého kovu. Pochybnosti o pravosti žlutého kovu mohou způsobit nedostatek razítka vzorku nebo jeho tisk může být nerovnoměrný, s křivými čísly. Protože požadavky na značkování ve výrobních závodech nejsou příliš přísné, nemusí být tisk zcela přesný. Jeho přítomnost je však nutná.

Na některých místech stojí za to věnovat pozornost znatelnému nedostatku barvy. Výrobek musí být zkontrolován na zbarvená místa, zejména na okrajích, kde je v kontaktu s jinými povrchy.

Pokud se ve zlatém produktu objevil jiný kov, který se opotřeboval v pořádku, je to pravděpodobně klenot řezaný z drahého kovu.

Bílé zlato, nyní populární vzhled, je podobné stříbro, ale pokud se podíváte pozorně, existují významné rozdíly. Jak zkontrolovat pravost? V první řadě věnujte pozornost barvě. Je to teplejší odstín než stříbro, které má chladnější odstín barvy.

Rozdělení symbolů na značce.

Zlato a stříbro mají různé hustoty, stříbro je měkčí kov. Pokud na něm držíte produkt, zanechá na papíře značku, ale bílé zlato ne.

Po vizuální zkoušce nemusí být nutný další výzkum, jak testovat zlato.

Zvukový průzkum

Další populární způsob, jak zkontrolovat, zda skutečné zlato je identifikovat zvukem. Prsten vytváří křišťálový prsten, když spadne na hladký a tvrdý povrch .

Tato metoda je odborníky považována za extrémně pochybnou, protože osoba, která má alespoň hudební ucho, ji může použít, aby rozlišila vyzvánění padajícího pravého žlutého kovu.

Studie pevnosti kovu

Existuje další možnost, jak zkontrolovat, zda je skutečné zlato v špercích - poškrábat jeho povrch. Ve falešné podobě může být pod vrstvou drahého kovu absolutně žádný drahý kov.

Skusový test

Tuto metodu lze často vidět ve filmech, zejména na západě.

Opatrně kousněte produkt z drahých kovů. Poté musíte na povrchu zkontrolovat známky zubů. Předpokládá se, že pokud je zlato pravdivé, bude skus viditelný a čím výraznější bude chrup, tím vyšší bude hmotnost čistého drahého kovu slitinu. Ve skutečnosti však tato metoda ověřování není vhodná pro všechny produkty. Jednoduše můžete poškodit zuby. Musíte také vzít v úvahu, že některé kovy, jako je olovo, jsou měkčí než žlutý kov a zůstanou na něm také kousnout. Obrovská minus této metody - není vždy vhodné ji používat - například pod pohledem prodávajícího v klenotnictví.

Použití magnetu

Tato metoda je velmi jednoduchá, ale vyžaduje určitou přípravu. Musíte si koupit vhodný magnet. Magnet nepřitahuje zlato, takže pokud se na něm produkt drží, je to určitě falešný. Ale teď produkují šperkyobsahující magneticky pasivní komponenty a nejsou přitahovány k magnetu, i když nemusí obsahovat zlato.

Chemickým způsobem

Mnoho lidí chce vědět, jak ověřit pravost zlata kapkou jódu na jeho povrch, a posoudit pravost drahých kovů podle stínu místa. Tmavá barva místa tedy ukazuje pravdu produktu, mléčnou - to je před vámi falešná. Ocet je také jednou ze složek chemické zkoušky. Jak zkontrolovat, zda pravý zlatý ocet? Je nutné produkt krátce umístit do octa a pokud tmavne, znamená to, že slitina neobsahuje aurum. Můžete použít lapis tužku. Chcete-li to provést, musíte nejprve navlhčit dekorace vodou a poté na ni nakreslit čáru. Stopa zbývající na kovu naznačuje falešnost zlata.

Zlato má chemickou inertnost, takže v experimentu můžete použít bělené zlato. Jeho aplikace na povrch pravého zlata nevyvolá žádnou reakci. Falešná slitina bude prskat a mutovat.

Použití zkušebního kamene

Nejstarší způsob, jak vyzkoušet zlato, je použití dotekového kamene.

Tento kámen je velmi odolný vůči činidlům, nemá ve svém složení neželezné kovy. Jeho povrch není porézní, homogenní, obvykle černý.

Nástroj pro testování zkušebního kamene.

Pro test musíte provést následující kroky:

Nejprve otřete kámen mandlovým olejem a otřete jej do sucha filtrovaným papírem; Za druhé - zkoušeným výrobkem nakreslete na povrch kamene malou (1,5 cm) linii.

Třetím krokem je použití tahů se speciálními jehlami s číslem vzorku. Posledním krokem je použití kyseliny dusičné, dříve aplikované přes tahy. Jakmile slitina z ní oxiduje a peklo ztmavne, můžete zkontrolovat pravost zlata.

Odstín čáry z produktu je tmavší než barva zkušební jehly, což naznačuje, že vzorek je nižší než vzorek deklarovaný na povrchu šperku.

Metody pro určování pravosti zlata tedy postačují, ale neměli byste jim vždy důvěřovat, protože lze zachytit vysoce kvalitní falešný. Proto, pokud je nutná plná důvěra v kvalitu produktu, je lepší konzultovat odborníka, který určí pravdu žlutého kovu pomocí moderního vybavení.

Někteří řemeslníci se naučili velmi obratně falešné zlaté šperky i samotný ušlechtilý kov. Pro lidi, kteří se vzácně zabývají šperky, může být proto obtížné rozlišit skutečné zlato od falešného.

Pravděpodobnost nákupu originálního produktu v klenotnických obchodech je mnohem vyšší než u stánku, podjezdu nebo na běžném trhu. Rozhodování o koupi zlatého řetězu v renomovaném obchodě by však nemělo být příliš naivní: Koneckonců, spolu s originálními prsteny, náramky a náušnicemi ze zlata se může dobře prodávat i padělky.

Existuje mnoho metod, které můžete použít ke kontrole kvality zlata doma. Je však třeba si uvědomit, že tyto metody jsou vhodné pouze k rozlišení hrubého falešného stavu.

1. Chcete-li ověřit pravost zlatých šperků, věnujte pozornost tomu, zda jsou speciálně označeny. Stigma může označovat vzorek nebo čistou hmotnost zlata v karátech (10 K, 14 K, 18 K, 22 K nebo 24 K). Stigma není vždy možné rozlišovat, pokud jednáte se starožitnostmi. U falešných produktů však může také existovat stigma - v tomto případě je vyžadováno odborné posouzení produktu.

2. Kvalitu zlatých předmětů můžete posoudit podle jejich mořské stránky. Pokud při kontrole šperků nabízených v klenotnických obchodech zjistíte, že vnitřní povrch je profesionálně zpracován, je pravděpodobnost falešného produktu výrazně snížena.

3. Běžný magnet pomůže ověřit pravost zlata. Faktem je, že drahý kov k němu nepřitahuje zlato. Pokud se produkt drží magnetu, znamená to, že máte faleš. Nezapomeňte však, že podvodníci mohou jako součást falešných šperků dobře používat magneticky pasivní součásti.

4. Doma můžete provést test se zlatou ozdobou a neglazovanou keramickou deskou nebo jen kousek keramiky. Přejeďte prstem po povrchu desky. Pokud se poté na špercích objeví tmavý pruh, je to falešný. Pokud má stopa zlatou barvu, pak je kov vzácný.

5. Někteří lidé se domnívají, že skutečné zlato může být identifikováno charakteristickým zvukem: při nárazu na hladký tvrdý povrch by měl produkt vydávat křišťálový cinkot. Ale tento způsob identifikace zlata nestojí za příliš velkou naději. Koneckonců, pouze člověk s jedinečným sluchem dokáže rozlišit zvuk prstenu z přírodního zlata a prstence ze slitiny. Tato metoda navíc není vhodná pro kontrolu dlouhých předmětů - zlatého řetězu nebo náramku.

6. Také si uvědomte, že před vámi skutečné zlato, a ne jeho napodobení, pomůže obyčejný ocet a jód. Pokud po ponoření šperků do nádoby s octem změní barvu na tmavší, znamená to, že zlato není skutečné. S jódem můžete provést podobný postup. Musíte dát pár kapek na kov a počkat asi pět minut. Pokud se barva produktu nezměnila, neměli byste se starat o jeho pravost.

7. Lapisova tužka se používá k léčbě bradavic, prasklin kůže a malých krvácejících ran. Lze jej však také použít k ověření pravosti zlata. Jen nakreslete tužkou malou pomlčku na kov nasáklý vodou. Pokud se na povrchu produktu objeví tmavá skvrna, uvědomte si, že zlato není skutečné. Jedná se o expresní metodu, protože kov oxiduje téměř okamžitě.

Jak vyčistit zlato a šperky jedlou sodou?

Čas od času potřebují vyčistit také zlaté šperky. Vlivem každodenního nošení na nich ulpívá prach, mastnota a jiné nečistoty, které jsou příčinou ztráty lesku. Odpověď na otázku – jak vyčistit zlato doma – naštěstí existuje. Čištění šperků jedlou sodou je účinné a oblíbené.

Jaké nečistoty se na špercích usazují?

Jako nové se zlaté šperky – náušnice, prsteny, řetízky lesknou, až zrak z toho přechází. Postupem času, vlivem běžného nošení, se však i na špercích usazuje špína. Nejčastěji je to mastnota z kuchyně, pokud se šperky i vaříte. Všudepřítomný prach, tvrdá voda a saponáty také umí udělat své. Zejména každodenní nošení dává zlatým šperkům zabrat. Šperky znečišťují také make-upy, krémy, parfémy, laky na vlasy nebo pot.

Čím vyčistit zlato?

Čištění zlata doma není nic, co byste nezvládli. Potřebovat k tomu budete jen minimum věcí. Například horkou vodu, jedlou sodu, citrónovou šťávu, alobal nebo třeba obyčejný měkký hadřík, který nepouští vlákna. Ingrediencí, které vám pomohou vyčistit zlato, je však mnohem, mnohem více. Například taková citrónová šťáva vám odpoví na otázku, jak vyčistit zčernalé zlato. Vysoký čistící účinek má také prostředek na nádobí nebo obyčejná mýdlová voda. Zlaté šperky budou jako nové po tom, co je vyčistíte kypřícím práškem nebo popelem z cigaret. K poslednímu řešení přistupovat nemusíte. Zlato vám na jedničku vyčistí jedlá soda, tu má doma téměř každý.

Jak vyčistit zlaté náušnice a jiné zlato?

Existuje spoustu návodů na to, jak vyčistit zlaté náušnice, řetízky, prstýnky, zkrátka zlaté šperky. Pokud nechcete využít babské rady a pouštět se do domácího čištění zlata, je nejlepším možným řešením zanést šperky do zlatnictví, kde se o profesionální čištění zlata už postarají. Zlatnictví k čištění nejčastěji používá ultrazvuk. Doma můžete zlato vyčistit následujícím způsobem.

Návod, jak vyčistit zlaté šperky pastou z vody a jedlé sody

Smíchejte jedlou sodu s horkou vodou a vytvořte hustou pastu. Pastu z jedlé sody naneste na šperky a jemným hadříkem nebo měkkým kartáčkem na zuby šperky vyčistěte. Opravdu dejte pozor, abyste nepoužili hadřík (houbičku), který by mohl povrch šperku poškrábat. Šperky opláchněte pod tekoucí horkou vodou. Čisté zlaté šperky usušte v jemné bavlně.

Jak vyčistit bílé zlato?

Bílé zlato je velmi oblíbené, dokonce mnohdy oblíbenější než zlato zlaté. Může za to zejména jeho moderní vzhled a nadčasovost. Jak vyčistit bílé zlato? U bílého zlata postupujte stejně jako u zlata zlatého. Použít však pro tentokrát můžete vodní lázeň s jedlou sodou.

Návod, jak vyčistit bílé zlato ve vodní lázni s jedlou sodou

Malou misku vyložte alobalem, ten umocňuje čištění a finální lesk šperku. Do alobalu nalijte horkou vodu. Do lázně vložte zlaté šperky. Do vody přidejte dvě čajové lžičky jedlé sody a tři kapky prostředku na nádobí. Do směsi klidně můžete přidat také citrónovou šťávu. Zlaté šperky nechte ve vodě minimálně 20 minut. Poté šperky vytáhněte a osušte.

Jak vyčistit zlaté šperky s kameny?

Výše zmíněné metody nepoužívejte na šperky s kameny. V případě, že vaše šperky obsahují také drahé kameny nebo perly, odevzdejte je raději do rukou odborníků. Ti se postarají o jejich šetrné vyčištění. V opačném případě riskujete jejich nenávratné poškození. Když už chcete zlaté šperky s drahým kamenem vyčistit doma, použijte na to jen měkký suchý hadřík. Hadříkem vyleštěte pouze zlatou část šperku a drahým kamenům a perlám se vyhněte. Nevhodným čištěním byste mohli narušit jejich krásu.

Jaká je prevence zašpiněných zlatých šperků?

Abyste k čištění šperků jedlou sodou nemuseli přistupovat často, dbejte na prevenci. Čím lépe se ke šperkům budete chovat, tím spíše vám vydrží čisté. Víte, že se doporučuje prsten odložit pokaždé, když jdete sportovat, dáváte si sprchu nebo jdete spát?

Mohlo by vás dále zajímat:

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikněte na hvězdičky pro hodnocení!

Zlatnictví Praha Margareta

Čištění šperků ultrazvukem

Moderním způsobem čištění šperků je čištění ultrazvukem. Šperky můžete do určité míry vyčistit doma, ale do nejjemnějších záhybů se nedostanete. To umožnila až technologie ultrazvuku. Spočívá v tom, že energie vytvoří miliony bublinek čisticího roztoku, které se dostanou do nejjemnějších skulin a odstraní nečistotu i oxidovaná místa. Váš šperk bude opět dokonale čistý, lesklý a hladký.

Leave a Comment