Co je platina: jak vypadá, z čeho je vyrobena, kde se používá, jak ji odlišit

by Marie Fenclová

Nyní klenotníci nazývají platinu královnou barevných kovů a tento titul získala z nějakého důvodu. Co je tedy platina? Jedná se o ušlechtilý kov, který je také komoditou směny.

Kov je ceněn pro svůj pozoruhodný vzhled, pevnost, tažnost a mnoho dalšího. Ale nebylo tomu tak vždy - pozitivní vlastnosti materiálu byly zaznamenány až v 18. století. „Bad Silver“ - to je to, co Evropané poprvé nazvali platina. A moderní název platiny je přeložen tímto způsobem. Španělské slovo „plata“ se překládá jako stříbro, a když se přidá maličká přípona, výsledkem je „platina“. Ale dnes je tento kov považován za jeden z nejlepších díky svým úžasným kvalitám. Aktivně se používá v průmyslu a samozřejmě při výrobě šperků.

Materiál je tak odolný, že kus může být vyroben výhradně z platiny. To je docela vzácné, protože čisté stříbro a zlato jsou příliš měkké a bez nečistot se doslova ohnou v rukou. Je také třeba objasnit magnetické vlastnosti. Mnoho zdrojů říká, že magnet je jistý způsob, jak ověřit pravost platinových šperků. Zatímco čistá platina nemagnetizuje, u šperků tomu tak není vždy. Protože je tento kov velmi vzácný a drahý, obvykle se používá s malým množstvím nečistot. Slitina platiny se skládá z několika kovů. Jako nečistoty se nejčastěji používá měď nebo palladium, ale lze přidat také kobalt a dokonce i zlato. A pokud měď, palladium a zlato nejsou magnetické, pak kobalt není do této skupiny zahrnut. Dokonce i 5% tohoto kovu je dost na to, aby se slitina magnetizovala. To znamená, že tuto metodu nelze považovat za nejspolehlivější. Ostatní materiály ve slitině mohou také změnit vlastnosti platiny. Například stříbro, měď a ruthenium zlepšují jeho elektrický odpor. Nikl a osmium činí kov tvrdším, ale palladium a rhodium - naopak - měkčí.

Chemické vlastnosti platiny Kov se snadno zpracovává tlakem - kováním, válcováním, tažením, ale má vysokou chemickou odolnost. Platina je jednou z nejinertnějších (takové látky nebo kovy, které se „zdráhají“ vstupovat do reakcí) chem. prvky a rozpouští se pouze v horké aqua regia, kyanidu draselném a roztavených zásadách. Přes svoji inertnost se prvek účastní mnoha chemických reakcí jako katalyzátor, tj. Urychlovač. Po žhavení si platina zachovává svou přirozenou barvu. Při zahřátí také platina reaguje s kyslíkem. Při reakci vznikají těkavé oxidy. Platinový kov je pro člověka absolutně bezpečný a nemůže způsobit alergie ani u citlivých osob. To však neplatí pro platinovou čerň (prášek ze zrn platiny, který se získává v průběhu reakcí. Používá se hlavně jako katalyzátor). Obsahuje jedovatý telur, který může vést k celkové intoxikaci těla. Doporučujeme Vám číst: Co je demi-fine a jak si vybrat šperky na každý den Kromě toho se slitina platiny obvykle používá k výrobě šperků. Pokud je přítomen nikl, může také způsobit alergii na platinu. Při dlouhodobém nošení se u citlivých lidí objeví vyrážky, zarudnutí kůže a svědění.

Jak vypadá platina Platina má krásnou bílo-stříbrnou barvu. Navenek platina velmi připomíná stříbro, takže se mnohým může zdát, že jsou stejní. Ve skutečnosti tomu tak vůbec není. Materiály se liší fyzikálními a chemickými vlastnostmi. Kov může být také zaměňován s bílým zlatem, ale druhá slitina má výraznější bílý odstín a lesklý lesk. Jaká je jemnost platiny Čistá platina se ve špercích nepoužívá. A pokud je v případě stříbra a zlata takové rozhodnutí spojeno s měkkostí kovu, pak důvod pro použití výhradně slitin platiny spočívá v něčem úplně jiném. Tento materiál je v přírodě extrémně vzácný a vyznačuje se vysokou úrovní tvrdosti, pevnosti a stability. Je prostě nepraktické používat platinu ve velkém množství na šperky, zejména proto, že je příliš drahá. Slitiny platiny se externě neliší od čistého prvku. Jedná se o kovy šedobílého odstínu se stříbrným leskem. Ligatura (tak se říká nečistotám ve slitině) se může lišit. K tomu se obvykle používá jeden nebo více kovů z tohoto seznamu: měď ;

; stříbro ;

; rhodium ;

; palladium ;

; zlato ;

; kobalt ;

; iridium. Někteří klenotníci mohou použít jiné prvky, jako je nikl nebo ruthenium. Všechny předměty vyrobené z drahých kovů, včetně platiny, musí mít nutně punc jemnosti, který udává, jaké procento nečistot je v této položce přítomno. Například vzorek 950 znamená, že je 50 gramů nebo 5% nečistot na kilogram takové slitiny. Z toho také vyplývá, že čím vyšší je vzorek, tím dražší je slitina.

Právě razítko s testem potvrzuje, že šperky jsou stále vyrobeny z drahého materiálu a že odpovídají slitině konkrétního testu. Potisk může chybět pouze na přetavených výrobcích nebo ručně vyráběných špercích. Podle metrického systému přijatého v Rusku existují pouze čtyři možnosti pro vzorky platiny: Ten, nejvyšší jemnost, se obvykle používá pouze k výrobě platinových ingotů. Stejný systém funguje ve Francii, Německu, Rakousku, Polsku a mnoha dalších evropských zemích. V Kanadě a USA se však karátový systém používá k označení kvality slitiny. Čtyři vzorky platiny uvedené výše v karátovém systému vypadají takto (v uvedeném pořadí): Mějte také na paměti, že samotná značka se může v různých zemích také lišit. Například trojzubec může být vyobrazen na ukrajinských špercích a ryba na starých anglických výrobcích.

Kde se používá platina? Každý ví, že platina se používá k výrobě šperků, protože kov se vyznačuje vysokou úrovní tvrdosti a tažnosti. Platinové předměty navíc potěší svým vzhledem: díky stříbrné barvě a charakteristickému lesku jsou šperky mezi kupujícími velmi oblíbené. Do poloviny minulého století bylo do zdravotnického oboru přiděleno jen několik procent těženého drahého kovu. Ale dnes se situace změnila a poptávka po platině exponenciálně roste. To je pravděpodobně způsobeno vývojem výzkumu, který odhalil výhody platiny oproti jiným kovům. Dnes je platina potřebná v následujících oblastech života: vesmírný průmysl ;

; lékařství ;

; elektrotechnika ;

; sklářský průmysl ;

; výroba letadel a lodí ;

; chemický průmysl. Platina se také používala v bankovnictví. Tento ušlechtilý kov je předmětem investic: jsou z něj odlévány ingoty. Platina je nutná, když výroba kyseliny dusičné a další chemikálie. V tomto případě prvek funguje jako katalyzátor, který zrychluje příliš pomalé reakce. K tomu se nepoužívá čistá platina, ale její slitina s rhodiem. Jinak by byla výroba látek příliš nákladná.

Kov také hraje roli katalyzátoru čištění ropy... S jeho pomocí se benzín získává z ropy. A pokud se platina používá ve formě mřížky k vytvoření kyseliny dusičné, pak se z ní vyrábí prášek pro použití při zpracování ropy. Samozřejmě můžete použít jiné katalyzátory, například hliník nebo molybden, ale platina je odolnější a účinnější. Využití platiny v elektrotechnika díky stabilním elektrickým a mechanickým vlastnostem. Materiál dobře vede proud a má také slušný indikátor tepelné vodivosti. Obvykle se k navazování kontaktů používají slitiny platiny a kombinace platiny s kobaltem umožňuje vytvářet silné magnety. Doporučujeme Vám číst: Přívěsky pro útulný vzhled Aplikace platiny v lékařský průmysl pomáhá zachránit životy tisíců pacientů. Faktem je, že k tomuto materiálu prostě neexistují žádné analogy. Výrobky vyrobené z jiných kovů nejsou odolné vůči oxidaci, proto nejsou pro takovou reakci vhodné. V terénu jsou platinové nástroje sterilizovány v plameni alkoholové pochodně. Platina se také často používá k výrobě implantátů pro lidi se sluchovým postižením. Kromě toho se věří, že tento materiál pomáhá v boji proti rakovině. Na základě tohoto kovu se vyrábí mnoho léků, které pomáhají lidem překonat onkologii.

Jak a kde se těží platina Platina je nejvzácnějším prvkem v zemské kůře. Právě jeho vzácnost a vynikající vlastnosti mohou vysvětlit jeho vysoké náklady. Hlavní stránky těžby platiny jsou ložiska mědi и nikl... Z nich se spolu s dalšími materiály těží drahý kov. Ultrazákladní (horniny, které obsahují hodně oxidu křemičitého), také obsahují malé platinové inkluze. Přírodní rudy s vysokým obsahem platiny (až 75%) jsou velmi vzácné. V ložiskách s platinou se často nacházejí kovy skupiny platiny, které jsou stále považovány za její „satelity“. V různých horninách mohou být drahé kovy navíc doprovázeny různými materiály: hadí ;

; chromit ;

; magnetit ;

; chryzotilový azbest ;

; olivín ;

; kosočtverečné pyroxeny ;

; korund ;

; zlato ;

; diamanty ;

; chalkopyrit. Existují dva typy platinových vkladů: Ultrabasic - nacházejí se na Uralu, v Jižní Africe, Kolumbii a na Aljašce. Zde se získává nejen platina, ale také měď, nikl, osmium, iridium a železo.

- nacházejí se na Uralu, v Jižní Africe, Kolumbii a na Aljašce. Zde se získává nejen platina, ale také měď, nikl, osmium, iridium a železo. Sulfid měďnatý-nikl - existují rudy, ve kterých jsou kovy platinového typu kombinovány s vizmutem, sírou, arsenem a antimonem. Také v těchto ložiscích se těží stříbro, zlato a palladium. Na světě existuje několik lídrů v oblasti těžby platiny. Patří mezi ně následující země: Jihoafrická republika - 80% světových zásob nativní platiny se těží v Jižní Africe, protože jsou zde nejbohatší ložiska drahého kovu.

- 80% světových zásob nativní platiny se těží v Jižní Africe, protože jsou zde nejbohatší ložiska drahého kovu. Zimbabwe ;

; United States и Rusko ;

и ; Kanada. Těžba platiny v Rusku začala kolem roku 1824. V určitém okamžiku královská šlechta z tohoto materiálu dokonce vydala mince.

Čistá platina se v přírodě nenachází. Kov tvoří směsi s jinými látkami: měď ;

; železo ;

; stříbro ;

; nikl ;

; kovy skupiny platiny. Platinová ruda není homogenní, ale zahrnuje inkluze vzácné platiny, které vypadají jako malá zrna. Nativní kov se nazývá pouze ty „kousky“, které obsahují asi 70–90% čisté platiny. Ale platinové kostky, které jsou z 90% platinové, jsou velmi vzácné. Pt se těží hlavně ve formě železné platiny, která obsahuje asi 20–50% železa. V přírodě existuje nejen železná platina. Nugety jsou klasifikovány podle toho, která další složka je obsažena v rudě. Existuje několik možností: Palladium - ve složení asi 40% palladia.

- ve složení asi 40% palladia. Nikl - asi 3–5% niklu.

- asi 3–5% niklu. Rodistaya - asi 5% rhodia.

- asi 5% rhodia. Cuproplatinum - obsahuje od 10 do 15% mědi.

Jak identifikovat platinu doma a odlišit ji od jiných kovů A ačkoli popularita platiny rychle roste, ne každý ví, jak tento kov vypadá. Z tohoto důvodu je riziko, že narazíte na podvodníky a koupíte falešný, poměrně vysoké. Abyste se nestali obětí podvodu, je nejlepší vyhledat pomoc klenotníka. I když to není zrovna levná služba, je to nejbezpečnější způsob nákupu originálního produktu. Pokud však nechcete kontaktovat pána, existuje několik více či méně ověřených metod ověřování pravosti platiny. Jak se platina liší od stříbra Argentum má šedivější odstín, zatímco platina je světlá a lesklá. V průběhu času stříbro ztrácí svůj lesk, ale platina ne. Pravost platinového produktu můžete zkontrolovat pomocí testu: Musíte nalít do sklenice peroxid vodíku tak, aby zcela zakrývala dekoraci.

tak, aby zcela zakrývala dekoraci. Platina je silným katalyzátorem peroxidu, takže okamžitě dojde k prudkému syčení.

Kapalina obvykle nemá žádný účinek na stříbro nebo slabě nebo slabě šumí. Můžete také použít roztok amoniaku... Vezměte vatový tampon, ponořte jej do roztoku a nechte kapku na špercích. Na stříbrném předmětu zůstanou tmavé skvrny a řešení nijak neovlivní platinu.

Rozpoznatelné: platina nebo nerezová ocel Platinu je ale téměř nemožné odlišit od nerezové oceli. Faktem je, že oba materiály nereagují na většinu látek známých chemii dnes. Navenek jsou kovy tak podobné, že je nelze navzájem odlišit. Pár ocelových snubních prstenů stálo asi 500 rublů a stejné platinové šperky budou stát 20 nebo dokonce 30 tisíc. K rozlišení platiny od nerezové oceli můžete použít jednu ze tří metod: Hmotnost ... Pt je téměř třikrát těžší než ocel. Chcete-li však použít tuto metodu, musíte střídavě držet šperky přibližně stejné velikosti z různých materiálů. Pokud neexistují žádné příklady dvou kovů, použijte zlaté šperky. Zlato je vždy těžší než nerezová ocel, ale o něco lehčí než platina.

... Pt je téměř třikrát těžší než ocel. Chcete-li však použít tuto metodu, musíte střídavě držet šperky přibližně stejné velikosti z různých materiálů. Pokud neexistují žádné příklady dvou kovů, použijte zlaté šperky. Zlato je vždy těžší než nerezová ocel, ale o něco lehčí než platina. Tvrdost ... Nerezová ocel je silnější než platina, takže se na ní bude těžší řezat. Tímto způsobem však riskujete zkažení produktu, zejména proto, že rozdíl je nepatrný.

... Nerezová ocel je silnější než platina, takže se na ní bude těžší řezat. Tímto způsobem však riskujete zkažení produktu, zejména proto, že rozdíl je nepatrný. Proba Je nejjistější metoda. Jaký druh vzorků má platina, již bylo napsáno výše. Všechny platinové předměty musí nést tuto značku. Pokud není žádný tisk, je rozmazaný nebo duplikovaný - před vámi, s největší pravděpodobností, falešný. Doporučujeme Vám číst: Co je to brož: k čemu slouží, historie jejího vzniku, způsob skladování a péče

Rozdíl od palladia K rozlišení platiny od palladia lze provést test jod... Pro tento experiment budete potřebovat jód, pipetu a ubrousek. Je nutné nakapat roztok na šperky a počkat pár minut. Pokud se nic nestane, máte před sebou platinový kousek. Stejný závěr lze vyvodit, pokud bude jód ještě tmavší. Pokud však na produktu zůstanou skvrny nebo kapalina změní svůj odstín na světlejší, jedná se o palladium. Kouzelné vlastnosti platiny Na rozdíl od zlata platina neukládá negativní vzpomínky a myšlenky. Proto je kov podle svých magických vlastností považován za „nejčistší“ a „světelný“. Energii platiny nelze směrovat na lidi, předměty ani na splnění tužeb, proto z ní nejsou vyrobeny amulety. Hlavním účinkem platiny je, že zmírňuje vliv kamenů na svého majitele. Díky tomuto kovu nerosty tolik neovlivňují charakter a život lidí. To je velmi užitečné, pokud pro vás kámen není vhodný.

Protože platina je spojena s planetou Neptun, tento kov sponzoruje Ryby и Rakovina... Právě k těmto znamením zvěrokruhu můžete neustále nosit šperky vyrobené z tohoto materiálu. Panna и Střelec kov poskytne pohodlí a Štír pomůže zlepšit intuici a spojení s druhým světem. Je možné, že pro nadané Štírky jim platina pomůže získat dar jasnozřivosti. Ale Vodnář, Blíženci, Lvi и Býk nošení platiny se nedoporučuje. Nošení tohoto kovu bude mít na ně negativní vliv. Beran, Kozoroh и Váhy můžete nosit platinové šperky, ale pravidelně je sundejte a odložte stranou. Tímto způsobem se můžete ve svém životě vyhnout negativitě, ale nemusíte se spoléhat ani na pozitivní změny. Platinové náklady Cena platiny se mění každý den. V letech 2016 až 2019 se jeho hodnota zvýšila z 600 na 900 USD za trojskou unci. Unce je míra množství, které se rovná 31 gramům a používá se k měření drahých kovů. Na jeden kilogram připadá 32,15 unce. Z toho vyplývá, že se také zvýšily náklady na platinu na gram. Předpokládá se, že je to nejziskovější kov, do kterého se investuje.

Leave a Comment