Bogomilové věřili, že svět stvořil ďábel – Plzeňoviny.cz

by Marie Fenclová

Jak poznat, že je váš šperk skutečně ze zlata? Tyto metody vám pomohou ověřit jeho pravost

Dostali jste od protějšku krásný šperk, ale něco vám říká, že nebude zlatý? Odjakživa mají lidé tendenci zlato šidit a narazit na padělek není nic těžkého. Ať už vybíráte šperk v obchodě nebo máte doma nějaké zlato, je vhodné znát způsoby, jak ověřit jeho pravost. Představíme si možnosti, jak si ověřit, jestli jde o skutečné zlato, nebo o jeho napodobeninu.

Co byste měli o zlatu vědět?

Zlato se snadno falšuje, jde o nejčastěji padělaný kov a amatér mnohdy nedokáže poznat rozdíl mezi pravým šperkem a falzifikátem. Jednotkou pro měření pravosti je karát a ryzí zlato je 24karátové. Takový zlatý předmět je čistý, protože obsahuje ve svém složení 99,9 % zlatého prvku. Když má zlato méně karátů, obsahuje něco navíc. Například 14k předmět obsahuje pouze 58,3 % zlata a zbytek je kovová slitina obsahující dva nebo více kovových prvků.

Zlaté šperky a mince jsou obvykle slitiny, protože 24karátové zlato je příliš pružné na to, aby drželo tvar. Možná jste si všimli, že se na trhu prodávají šperky různých barev zlata. Například bílé zlato je 75 % čistého zlata a 25 % slitiny niklu a zinku. Padělané šperky zlato obvykle neobsahují vůbec nebo mohou mít jen tenký zlatý povlak.

Jak vás může prodejce šidit?

Pozlacené šperky – Vypadají jako ze zlata, ale zlato je jen na povrchu, v srdci mají pozlacené šperky obvykle levnější kov, například stříbro nebo měď. Mohou mít stejně krásný vzhled, ale nikdy nebudou mít takovou hodnotu jako masivní kus zlata.

Slitiny podobné zlatu – Nejběžnějšími padělky jsou slitiny mědi. Když měď zkombinujete se zinkem nebo třeba cínem, vznikne vám kov se zlatým odstínem, který je pro amatéry těžké rozeznat od zlata.

Nízký obsah zlata – Šperky jsou často šizeny tak, že mají příliš nízký obsah zlata. Nesmí se označovat jako zlaté, když mají pod 8 karátů.

Šperky s pyritem – Jedná se o hojný minerál, který má zlatavou barvu a lze si ho splést se zlatem. Ne nadarmo má přezdívky jako bláznovo zlato nebo kočičí zlato. Od pravého ho rozeznáte tím, že ho poškrábete. Pyrit je velmi křehký a zůstane vám v ruce trochu prachu.

Canva

Jak poznáte pravé zlato?

Pro přesné zjištění byste potřebovali například elektronický tester nebo XRF spektrometr. Pokud chcete mít jistotu pravosti, můžete také zajít za klenotníky, ti mají širokou škálu metod, jak pravost ověřit. Jelikož s ním stále pracují, snadno poznají padělek už od oka. Existuje také celá řada možností, jak svépomocí pravost ověřit, bohužel ani jedna z nich není stoprocentní. Mnoho z nich vám však snadno odhalí padělek.

Magnet

Čisté zlato by na magnet nemělo nijak reagovat. Když přejedete magnetem nad daným předmětem a ten k sobě přitáhne, o zlato nepůjde. Nejde však o přesný test, protože stále existuje možnost, že jde o slitinu různých nemagnetických kovů.

Puncovní značka

Věděli jste o to, že zlaté šperky těžší než půl gramu na sobě mají vyražený punc? Jedná se o malé razítko vyražené na vnitřní straně šperku. U prstenů a náušnic ho najdete na vnitřní straně a v případě náhrdelníků a náramků ho hledejte v blízkosti zapínání. Punc obsahuje označení ryzosti zlata a také značku výrobce garantujícího pravost. Pokud značka chybí, šperk zlatý nebude. Výjimkou jsou šperky, které jsou dlouho nošené, u nich mohlo dojít k opotřebení této značky. Také ji nenajdete u starých šperků, které byly vyrobeny dříve, než se stalo puncování běžnou praxí. Chytrý padělatel si však může na šperk dát i značku, která vás oklame.

Pozor na tyto značky

Když najdete na špercích následující značky, znamená to, že je předmět pouze pozlacený a jde tedy o předmět z jiného kovu, který obsahuje jen malé množství zlata.

GP – Pozlacené

GF – Plněné zlatem

GE – Galvanicky pozlacené

GEP – Pozlacené galvanicky pokovené

HGP – Silně pozlacené

HEG – Těžké galvanické zlato

Canva

Test kyselinou dusičnou

Říká se jí také lučavka královská a snadno s ní ověříte pravost. Udělejte na vnitřní straně šperku škrábanec, kterým proškrábnete horní vrstvu. Následně opatrně naneste kapku kyseliny dusičné. Jestliže jde o zlatý nebo převážně zlatý předmět, nedojde k žádné reakci. Pokud o zlato nejde, obvykle změní barvu, třeba na zelenou nebo mléčnou. Tímto testem však můžete šperk nenávratně poškodit.

Test hustoty

Budete potřebovat nádobu v označením mililitrech a vodu. Abyste zjistili objem zlatého předmětu, nejprve si poznamenáte objem vody v nádobě. Když spustíte předmět do nádoby, zjistíte na stupnici, kolik vody vytlačil. Zlato má hustotu zhruba 19,3 gramu na mililitr. Pokud chcete zjistit hustotu vašeho předmětu, vydělte jeho objem jeho hmotností. Pak od sebe tyto dvě hodnoty odečtěte, měli by se blížit hustotě zlata. Nejde o příliš spolehlivý test, protože některé kovy a slitiny mohou mít podobnou hustotu. Pozor, jinou hustotu mají i jiné barvy zlata.

Test s keramickou dlaždicí

Vezměte si neglazovanou keramickou dlaždici a jemně třete předmět o dlaždici. Když zaznamenáte zlatý pruh, je velká šance, že jde o zlato. Když je pruh černý, předmět je falešný.

Nezmeškejte ocet v akci Kupte se slevou Ocet Bzenecký. Porovnat slevy

Test vodou

Vhoďte předmět do vody. Rozhodně by neměl plavat, a pokud ano, není zlatý. Jelikož by neměl rezivět, jsou také jakékoliv náznaky rzi další indicií, že jde o padělek.

Kožní test

Jelikož je zlato velmi nereaktivní, nemělo by na pokožce zanechat žádné stopy. Zkuste daný šperk držet chvíli v ruce a pak s ním třete o pokožku. Pokud na ní zanechá nějaké stopy, třeba tmavé šmouhy, jde o padělek.

Test octem

Nakapejte na předmět několik kapek octa nebo ho do octa ponořte. Zkontrolujte ho za 15 minut, a pokud změnil barvu, je to padělek.

Jak odlišit zlatý produkt od pozlaceného. Jak odlišit zlato od falešné.

Někteří řemeslníci se naučili velmi obratně falešné zlaté šperky i samotný ušlechtilý kov. Pro lidi, kteří se vzácně zabývají šperky, může být proto obtížné rozlišit skutečné zlato od falešného.

Pravděpodobnost nákupu originálního produktu v klenotnických obchodech je mnohem vyšší než u stánku, podjezdu nebo na běžném trhu. Rozhodování o koupi zlatého řetězu v renomovaném obchodě by však nemělo být příliš naivní: Koneckonců, spolu s originálními prsteny, náramky a náušnicemi ze zlata se může dobře prodávat i padělky.

Existuje mnoho metod, které můžete použít ke kontrole kvality zlata doma. Je však třeba si uvědomit, že tyto metody jsou vhodné pouze k rozlišení hrubého falešného stavu.

1. Chcete-li ověřit pravost zlatých šperků, věnujte pozornost tomu, zda jsou speciálně označeny. Stigma může označovat vzorek nebo čistou hmotnost zlata v karátech (10 K, 14 K, 18 K, 22 K nebo 24 K). Stigma není vždy možné rozlišovat, pokud jednáte se starožitnostmi. U falešných produktů však může také existovat stigma - v tomto případě je vyžadováno odborné posouzení produktu.

2. Kvalitu zlatých předmětů můžete posoudit podle jejich mořské stránky. Pokud při kontrole šperků nabízených v klenotnických obchodech zjistíte, že vnitřní povrch je profesionálně zpracován, je pravděpodobnost falešného produktu výrazně snížena.

3. Běžný magnet pomůže ověřit pravost zlata. Faktem je, že drahý kov k němu nepřitahuje zlato. Pokud se produkt drží magnetu, znamená to, že máte faleš. Nezapomeňte však, že podvodníci mohou jako součást falešných šperků dobře používat magneticky pasivní součásti.

4. Doma můžete provést test se zlatou ozdobou a neglazovanou keramickou deskou nebo jen kousek keramiky. Přejeďte prstem po povrchu desky. Pokud se poté na špercích objeví tmavý pruh, je to falešný. Pokud má stopa zlatou barvu, pak je kov vzácný.

5. Někteří lidé se domnívají, že skutečné zlato může být identifikováno charakteristickým zvukem: při nárazu na hladký tvrdý povrch by měl produkt vydávat křišťálový cinkot. Ale tento způsob identifikace zlata nestojí za příliš velkou naději. Koneckonců, pouze člověk s jedinečným sluchem dokáže rozlišit zvuk prstenu z přírodního zlata a prstence ze slitiny. Tato metoda navíc není vhodná pro kontrolu dlouhých předmětů - zlatého řetězu nebo náramku.

6. Také si uvědomte, že před vámi skutečné zlato, a ne jeho napodobení, pomůže obyčejný ocet a jód. Pokud po ponoření šperků do nádoby s octem změní barvu na tmavší, znamená to, že zlato není skutečné. S jódem můžete provést podobný postup. Musíte dát pár kapek na kov a počkat asi pět minut. Pokud se barva produktu nezměnila, neměli byste se starat o jeho pravost.

7. Lapisova tužka se používá k léčbě bradavic, prasklin kůže a malých krvácejících ran. Lze jej však také použít k ověření pravosti zlata. Jen nakreslete tužkou malou pomlčku na kov nasáklý vodou. Pokud se na povrchu produktu objeví tmavá skvrna, uvědomte si, že zlato není skutečné. Jedná se o expresní metodu, protože kov oxiduje téměř okamžitě.

V poslední době byl zaznamenán trend: navzdory výraznému poklesu těžby drahých kovů počet nových klenotnických obchodů a salónů, které se každý den otevírají, neustále roste. S čím to souvisí - nepoctivost společností vyrábějících klenoty nebo rostoucí poptávka po špercích, které nejsou vyrobeny z drahých kovů? Stojí za povšimnutí, že kvalita mnoha cenných výrobků je pochybná, a dokonce ani speciální odbornost nemůže vždy poskytnout kvalitativní výsledek. Obvykle ne celý produkt je odeslán k vyšetření, ale jeho část, například řetězový zámek nebo několik částí náramku. V tomto případě je zkontrolována pouze vrchní vrstva, odborník dospěl k závěru, že šperky jsou vyrobeny ze zlata a na pultu obchodu se objeví falešný produkt s malým obsahem tohoto drahého kovu a čeká na svého kupujícího. Proto musíte vědět, jak rozlišit zlato od falešné, aby nedošlo k nákupu šperku, který je ve skutečnosti bezcenné.

Jak rozlišovat zlato: funkce

Skutečné čisté zlato má bohatou žlutou barvu, ale je velmi měkké a plastické, což z něj znemožňuje výrobu šperků. Proto byly sloučeniny, které zvyšují jeho sílu, po velmi dlouhou dobu smíchány s čistým zlatem. Například nejběžnější žluté zlato zahrnuje měď a stříbro. Typicky jsou ve složení takového zlata všechny složky přítomny ve stejných poměrech. Každý odborník ví, že žádné, ani ty nejkvalitnější šperky, se netýkají čistého zlata, ale jeho slitiny, a někteří nepoctiví mistři šperků to používají ve svůj prospěch. Pokud nechcete být podvedeni a chcete vědět, jak odlišit zlato od jeho podobnosti, musíte dodržovat některá pravidla, jak rozpoznat vzácný kov ve výrobku. Tyto tipy vás ochrání před nepříjemnými situacemi.

Hlavní rysy pravého zlata

Jak rozlišit zlato? Za prvé, častěji než ne, riskujete, že si koupíte falešné šperky, pokud je chcete koupit v některých stáncích, stáncích, v podchodech nebo v bazaru. Proto upřednostňujte specializované klenotnictví a salony, které prodávají produkty slavných továren v Rusku i v zahraničí. Nákup šperků v obchodě bude stát dražší, ale sníží se riziko střetu s falešným zlatem.

Za druhé, pokud chcete vědět, jak rozlišit zlato, pečlivě prostudujte značku. Na etiketě šperků musí být uvedeno jméno výrobce, předmět výrobku, cena za gram a pro celý produkt jako celek, celková hmotnost produktu, vzorek a razítko oddělení technické kontroly. Za třetí, zkuste vzorek zkontrolovat. U produktu vyrobeného ze skutečného zlata bude vzorek stát bez selhání. Vzorek ukazuje obsah čistého kovu ve výrobku. Nejoblíbenější vzorky jsou 585 a 750, což ukazuje na obsah 58,5% a 75% čistého zlata.V Turecku však dají jakýkoli vzorek, který chce kupující přímo v místě prodeje, takže byste těmto vzorkům neměli důvěřovat, je lepší nákup odmítnout. Pokud vzorek nedokážete rozeznat, nekupujte jej, je rozmazaný nebo rozmazaný. S největší pravděpodobností, než budete falešný. Turek vám neřekne, jak rozlišit zlato od jeho podoby, protože prodává daleko od skutečného zlata. Nakonec pečlivě zkontrolujte vnitřek zakoupeného produktu. Měl by být hladký, leštěný, bez nerovností a drsnosti.

Kromě chybějících vad bude dobrým znakem i otisk na mořské straně produktu nebo logo výrobce.

To platí pro způsoby, jak jednoduše rozlišit skutečné zlato od falešné při jednoduché inspekci.

Mnoho lidí není lhostejných k šperkům ze zlata. Dnes počet obchodů s klenoty po celém světě stále roste, přestože rychle vysychají. To naznačuje, že kvalita působivé části navrhovaného produktu je mnohem nižší, než tvrdí prodejce. Kromě toho se zvyšuje počet jednotlivců, kteří podvádějí peníze od netušících občanů tím, že jim nabízejí levné šperky, vzhled které nelze bez odborného úsudku odlišit od zlata.

Pokud jde o odborné posouzení, není to zdaleka vždy spolehlivé, a to vše proto, že prodejce zlata, který chce obdržet certifikát pro své zboží, předkládá ke kontrole pouze část produktu (například několik odkazů). Kontrola se v tomto případě rozšiřuje na vrchní povlak prvku produktu, zatímco zbývající části mohou být vyrobeny z polodrahokamu. Z tohoto důvodu by měl každý, kdo dává přednost zlatým šperkům, vědět, jak ověřit pravost zlata.

Jódová autentizace

Vlastnosti tohoto kovu

Než pochopíte, jak doma kontrolovat zlato, měli byste se dozvědět o známkách tohoto kovu a jeho vlastnostech. Můžete rozpoznat charakteristický slunný žlutý odstín a plasticitu. Takový kov se však v klenotnickém průmyslu nepoužívá, protože má kvůli sklonu k deformaci krátkou životnost. Z tohoto důvodu se ke zlatu přidávají odolnější a odolnější kovy - měď, stříbro, platina, palladium, zinek (ligatura).

Míra znázorňující obsah zlata v 1 kilogramu slitiny se nazývá členění. Mezi nejoblíbenější mezi klenotníky a kupujícími drahých šperků se považuje 585 zlata, přičemž procento zlata je 58,5%, neboli 585 gramů. Určuje se složení ligatury. Například je to slitina, ve které ligatura převládá stříbro nebo platina. Ověření pravosti zlata je komplikováno skutečností, že ve slitině tohoto kovu jsou přítomny nečistoty. Přítomen zlatá položka lze rozpoznat na základě těchto vlastností:

Prodává se ve specializovaném klenotnictví nebo salonu a tyto instituce mají na trhu šperků vynikající pověst. Značka na výrobku obsahuje tyto informace: značka výrobce, předmět, skutečná cena za gram kovu, cena za produkt, vzorek a razítko odborníka. Značka s rozpisem má jasné obrysy a je jasně viditelná i pouhým okem. Skutečné zlaté šperky vypadají perfektně a nemají žádné vnější vady.

Ale všechna tato pravidla, navzdory jejich všestrannosti, neumožní 100% určit, zda je to zlato nebo ne. Jak tedy ověřit pravost zlata bez odborného úsudku?

Lapis tužka

Metody ověřování

V každodenním životě se osvědčené metody používají k určení pravosti:

Gold Sound: Zkoušená položka by měla být vyzvednuta a upuštěna na rovný tvrdý povrch. Produkt z drahých kovů vydá jasný a jasný zvuk, když dopadne na povrch. Trvanlivost: pokud poškrábáte falešný, pak na něm okamžitě vytvoří stopu. Pravé zlato je díky své měkkosti odolné proti poškrábání. Odolnost vůči kyselinám: určit skutečné zlato může být ocet. Za tímto účelem můžete šperky umístit do nádoby s kyselinou octovou. Falešné okamžitě ztmavne, zatímco pravé zlato zůstane stejné jako před kontrolou. Zkouška s jódem: pokud dáte trochu jódu na povrch padělku, pak se místo za pár sekund sníží na povrch. Ale pro skutečné zlato je jód v bezpečí. Vyzkoušejte klínovou tužkou: pokud je taková věc v kabinetu pro domácí léky, pak přesně pomůže odlišit zlato od falešné. Chcete-li vyzkoušet, dekorace by měla být mírně navlhčena a poté položte na povrch pomlčku lapis tužkou. Pravé zlato nevykazuje žádnou reakci, když je v kontaktu s lapisovou tužkou, zatímco falešný ztmavne. Test s magnetem: zlato je kov, který není přitahován k magnetu. Kontrola pravosti kovu pomocí magnetu však bude spolehlivá, pouze pokud ve slitině nebude hliník, měď a bronz.

Magnet Gold Check

Jak zjistit pravost zlata bez improvizace znamená:

musíte zlato vyjmout za denního světla a poté na tmavém místě - skutečný drahý kov bude za různých světelných podmínek svítit stejně;

zakoupené šperky můžete porovnat s jiným zlatým produktem podobného vzorku, jehož pravost je nepochybná.

Všechny výše uvedené metody, které umožňují odpovědět na otázku, jak určit zlato a odlišit ho od padělaného kovu, neposkytují 100% záruku pravdivosti posouzení. Chcete-li získat spolehlivé informace o pravosti zlata, měli byste se obrátit na nezávislého znalce. Pomocí speciálního vybavení a činidel během několika minut odborník vytvoří objektivní hodnocení konkrétního produktu, který je umístěn jako zlato.

Vzhledem k pochybnostem o poctivosti některých výrobců vyvstává otázka, jak zkontrolovat zlato doma, jak alespoň přibližně vyhodnotit faleš před námi nebo opravdu vzácný kov.

Ti, kteří ve škole svědomitě studovali chemii, by si měli být vědomi, že zlato je poměrně měkký a velmi tažný kov. Může se snadno protáhnout, zploštit nebo nějakým způsobem deformovat. Současně musí být šperky, které používáme, trvanlivé, jinak veškerá práce klenotníka ztratí svůj význam.

Z tohoto důvodu a také z ekonomiky se lidé naučili, jak vyrábět slitiny přidáním jiných kovů, jako je měď, do skutečného zlata. Podvodníci dovedně používají toto pravidlo, nadhodnocují množství aditiv a ve skutečnosti jsou falešní. Někdy se vyrábějí slitiny, které neobsahují drahé kovy. Zde, za účelem identifikace falešného zlata či nikoli, existují určité metody.

Slyšení

U prstenů a jiných šperků vyrobených z jediného kusu kovu existuje metoda určování pravosti zvukem. Musíte hodit šperky na pevný skleněný povrch a poslouchat, jak to zní. Pokud máte dobrý sluch, uslyšíte jasný čistý zvuk. Takže skutečné zlaté prsteny. Falešný zvuk nemá. Nejlepší je porovnat zvuk produktu, o kterém nepochybujete, se zvukem produktu, který testujete.

Stanovení pevnosti

Pokud se nebojíte mírně kazit vzhled zlatého produktu, můžete si jej prohlédnout. Nejstarší způsob je kousat zlato zuby. Jak jsme řekli, zůstanou stopy z pravého kovu, jak je měkké. Ale s ohledem na skutečnost, že mnoho z nás má 585 šperků, tato metoda nefunguje vždy.

Zjevný faleš můžete určit mírným vyplněním souboru. Pokud se ukáže, že je ve světle lesklé vrstvě tmavší, pak jste jasně podvedeni. Místo souboru je dekorace poškrábáno jakýmkoli ostrým předmětem. Za starých časů se to dělo v zastavárnách, takže na některých starožitných špercích můžete vidět drobné škrábance a řezy. Na nových výrobcích samozřejmě neexistují žádné takové škrábance.

Kvalitu zlatého prstenu můžete určit jeho namáháním na sklo. Zlato by nemělo zanechávat stopy, zatímco jiné tvrdší kovy ho mohou poškrábat.

Chemická reakce

Jakýkoli chemik vám může říct, jak ověřit pravost zlata pomocí chemické reakce. Faktem je, že zlato je velmi inertní kov. Ve své čisté formě prakticky neoxiduje a nevstoupí do chemické reakce s mnoha látkami.

Chceme varovat ty, kteří se rozhodli zkontrolovat jejich zlaté šperky jód, že to musí být provedeno velmi pečlivě. Jód je jedním z těch vzácných prvků, které reagují se zlatem. Chcete-li ověřit, že se nejedná o slitinu bronzu nebo mědi, měli byste provést následující kroky.

Na nenápadné straně zlata vytvořte malý třecí nůž s uzlíkem, abyste odstranili vrchní vrstvu, v případě, že je to zlacené.

Dejte trochu jódu na třecí místo.

Počkejte 1 minutu.

Jód otřete vatovým tamponem.

Pokud existuje místo, pak je to skutečné zlato. Okamžitě po otření produktu zubní pastou odstraňte skvrnu, kterou zbyl jod.

Spolehlivějším způsobem kontroly je kyselina. Soupravy na testování pravosti kyselin se nacházejí v klenotnictví a laboratorních potřebách a chemikáliích. Její podstatou je, že kyselina nereaguje se zlatem, nemění barvu. Pokud jsou nějaké nečistoty, pak se barva mírně změní. Hrubý falešný obarví okamžitě.

Rovněž se prodávají vzorky tekutin různých druhů zlata. Pokud použijete grafitovou tyčinku k nanesení trochu takové kapaliny na zlatý produkt, můžete pomocí reakce na povrchu určit, zda je padělek před vámi nebo ne. Na kvalitním produktu nezůstaly žádné stopy.

Chcete-li zjistit, zda pravé zlaté šperky, nebo ne, koupit tužku v lékárně. Navlhčete zlato vodou a vložte tužkou tužku nebo tečku. Na skutečném zlatě by po takových manipulacích neměly být žádné stopy a druhý kov zčerná.

V domácnosti je nejdostupnější kyselina octová. Po ponoření prstenu do octa můžete sledovat, jak se změní jeho barva. Kvalita, skutečné zlato by se nemělo měnit.

Magnetické vlastnosti a ponoření do vody

Kromě toho můžete pomocí magnetu zkontrolovat vlastnosti produktu. Skutečné zlato však nikdy nebude magnetizováno jako měď nebo mosaz. Pokud se však projeví magnetické vlastnosti, držíte v rukou obyčejné železo a není tam žádná stopa zlata.

Dalším způsobem, jak určit padělek, je jemně spustit produkt do nádoby s vodou. Protože zlato je velmi hustý kov, měl by se ponořit poměrně rychle. Hladce a pomalu padající předmět vede k podezření.

Stigma

Vždy zvažte stigma. Na zlato šperky musí být označeny jménem výrobce a rozdělením zlata. Pokud je produkt ruský, měl by být před zkouškou v kokosniku ženský profil. Přestože se mnoho „specialistů“ naučilo falešné stigmy, je třeba je zkontrolovat. Někteří podvodníci se bojí razítko, protože takový falešný je potrestán vážněji.

Popsali jsme nejčastější metody domácí inspekce. Pokud mluvíme o velmi drahých špercích, které musíte zkontrolovat za každou cenu, je lepší provést spektrální analýzu. Díky tomu zařízení během několika sekund poskytne přesné informace o množství kovu obsaženého v produktu.

Na moderním trhu drahých kovů se objevila poměrně paradoxní situace: počet klenotnických obchodů každým dnem roste, a to je na pozadí skutečnosti, že těžba drahých kovů dlouhodobě postupuje velmi pomalu. A kvůli tomu nutí některé lidi klamat, samozřejmě, s cílem rychlého obohacení. A nakonec může kupující dostat do svých rukou zlatý předmět, ve kterém bude pouze desetina částky tvořena zlatem. To je pravděpodobně důvod, proč dnes na fórech často najdete otázku, jak zjistit zlato doma, abyste určili jeho pravost.

Jak zkontrolovat zlato doma

Je třeba si uvědomit, že i ten nejkvalitnější a nejdražší zlatý šperk se nemůže skládat výhradně z tohoto drahého kovu. Samotné zlato je měkký materiál, který se rychle vymaže. Ti, kteří se zajímají o to, jak zkontrolovat pravost zlata, by proto měli vzít v úvahu, že i ten nejlepší klenot je slitina, v níž hlavní podíl zaujímá ušlechtilý kov, čímž se šperky stávají silnými a co je nejdůležitější, trvanlivé.

Dnes existuje mnoho způsobů, jak testovat zlato doma. Tyto metody jsou poměrně snadné a poměrně snadno implementovatelné. Můžete si doma ověřit pravost pomocí mnoha improvizovaných prostředků. Tento proces bude poněkud připomínat laboratorní práci v chemii nebo fyzice na školní úrovni. Kontrola zlata znovu potvrdí přísloví, že ne všechno zlato, které dobře svítí.

Vědět, jak testovat zlato, vám pomůže odlišit falešný a vysoce kvalitní kov sám. Pokud však v tomto produktu jsou nečistoty nebo pokud je falešný produkt vyroben na velmi vysoké úrovni, je v tomto případě lepší důvěřovat dobrému klenotníkovi. Pouze odborník přesně ví, jak ověřit pravost zlata, a proto bude schopen takové šperky přesně analyzovat.

Abyste pochopili, jak doma kontrolovat zlato, musíte znát následující metody:

určování pravosti zvukem;

zkouška pevnosti;

chemické experimenty s jódem a octem;

interakce s lapis tužkou;

interakce s magnetem;

kontakt s jiným zlatem;

reakce na slunce;

Archimedes.

Jak zkontrolovat zlatý zvuk

Po mnoho let lidé testují zlaté šperky pomocí zvukových technik. Za tímto účelem se šperk - prsten, náušnice nebo přívěsek - hodí na dokonale hladký a nutně pevný povrch. A pokud je zlato skutečné, pak v důsledku pádu bude jistě slyšet čistý vyzváněcí zvuk, který poněkud připomíná křišťálový zvuk.

Odborníci, kteří tuto techniku u200bu200bpotvrzují, však říkají: aby bylo možné přesně určit, zda je to zlato nebo ne, musí mít člověk vynikající hudební ucho. Kromě toho jsou ti, kteří vědí, jak kontrolovat zlato zvukem, jistí: tato metoda je nepřijatelná po dlouhou dobu, stejně jako měkké nebo volné šperky - řetězy nebo náramky.

Jak zjistit zlato pomocí testu pevnosti

Chcete-li určit pravost zlata v domácím prostředí, můžete provést test síly, který, i když je považován za „dědečka“, ale spolehlivý. Za starých časů lidé, a často jsme to viděli v kině, kontrolovali pravost zlatých mincí pomocí „zubního testu“.

Pokud na minci byly nějaké stopy po zubech nebo škrábancích, byla vysoká cena tohoto kovu považována za potvrzenou, a pokud ne, znamenalo to místo zlata faleš. V takových případech samozřejmě člověk riskoval, že zůstane bez zubů, protože často byly padělky tvrdé.

Samozřejmě, dnes v klenotnictví je nepravděpodobné, že by takový test provedl, ale ověřit pravost zlata doma tímto způsobem je opravdu docela. Zlaté předměty lze nejen „vyzkoušet za zub“, ale také poškrábat ostrými předměty. Pokud se jedná o skutečný drahý kov, dojde k poškrábání, ale pokud ne, objeví se na falešné podložce pod vrstvou zlata tmavá nebo dokonce černá slitina. Takový experiment by měl být proveden na vlastní nebezpečí a riziko, nebojte se kazit vzhled vašeho produktu.

Chemické experimenty

Málokdo ví, jak se doma učit zlato pomocí jódu. Tato metoda však byla vždy nejspolehlivější a jód lze vždy snadno a levně zakoupit v lékárně. Chcete-li zkontrolovat, musíte dát kapku jódu na zadní stranu kontrolovaných šperků a počkat tři minuty. Po třech minutách musí být jód odstraněn měkkým hadříkem, kapesníkem nebo vatovou vlnou. Pokud jód zanechal na špercích své stopy, znamená to, že se jedná o falešné, a pokud ne, pokud k reakci nedošlo, je to skutečný ušlechtilý kov. V případě šperků vyrobených z nekvalitní slitiny zůstane barva jódu, ale může se lišit, od lehkého mléka po černou.

Podobný experiment lze provést s octem: zlatý produkt musí být vložen do nádoby s octem a po nějakou dobu v něm držen. Pokud šperky ztmavnou nebo změní barvu, znamená to, že se jedná o falešný produkt, a pokud ne, jedná se o zlatý produkt. Existuje také způsob, jak ověřit, že před vámi je zlato nebo ne. Za tímto účelem musí být na zlatý produkt aplikováno bělené zlato. Originál s tím nikdy nebude reagovat, protože skutečné zlato je vůči této látce inertní, zatímco falešný sykot nebo ztmavnutí.

Zlatá šek s tužkou

Ukazuje se, že při určování, zda je to zlato nebo ne, pomůže také lapisová tužka, kterou lze zakoupit v každé lékárně. Zlatý produkt musí být nejprve navlhčen ve vodě a potom na něj položit malou tečku lapis tužkou. Výsledek nebude dlouho trvat: ušlechtilý kov neoxiduje a nereaguje lapisovou tužkou. Pravé zlato zůstane čisté.

Interakce magnetu

Docela často se kupující setkávají s podvodnými prodejci, kteří na kovový produkt kladou tenkou vrstvu zlata a prodávají jej jako vzácný kov. A to není překvapující, když vezmete v úvahu, kolik stojí 1 gram zlata na trhu. Ale pokud přiblížíte magnet k takové dekoraci, pak kov určitě zareaguje. Tato metoda však nebude účinná, pokud měď, bronz nebo hliník, které prakticky nereagují na magnet, působí jako falešné.

Kontakt s jinou položkou zlata

V každé rodině jsou zlaté šperky, které byly zkontrolovány odborníkem, a proto máme „dobrou pověst“. S ním můžete snadno kontrolovat další zlaté předměty. Nejlepší je, když mají oba šperky stejný vzorek: je to nezbytné pro „čistotu“ experimentu. U obou dekorací musíte kreslit prvky na stejný tvrdý objekt a se stejným tlakem. Měli by zanechat jednotnou stopu a otisky čar by se měly téměř zcela shodovat a být podobné.

Ověření reakcí na slunce nebo pomocí metody Archimedes se v současné době prakticky nepoužívá a výsledek v tomto případě nelze považovat za spolehlivý. Ale i přes takové množství způsobů, jak určit pravost zlata doma, lze za sto procent považovat pouze „diagnózu“ odborníka.

Bogomilové věřili, že svět stvořil ďábel – Plzeňoviny.cz

Sekta říkající si bogomilové vznikla na Balkáně někdy v 10. století. Založena byla knězem jménem Bogomil, po kterém získala svůj název. Dualistické učení, které věřilo, že je svět tvořen svárem dobra a zla, mělo několik zajímavých rysů, zejména pak v otázce vzniku života.

Všudypřítomný ďábel připoutal duši k tělu

Hmotný svět byl podle bogomilů stvořen ďáblem, proto se rozhodli vše hmotné zavrhnout jako nečisté. Na tento seznam se dostala konzumace masa, pití vína a samozřejmě i manželství. Duše byla naopak stvořena Bohem, jenže se od něj odvrátila, tím upadla v nemilost a byla za trest spoutána tělem, tedy v moci ďábla.

Bogomilové se snažili duši od těla osvobodit, k tomu měli samozřejmě nespočet rituálů a nesměla chybět ani vyhrocená askeze. Odmítali křest, Starý Zákon či eucharistii. Zpochybňovali Kristovo lidství a zároveň božství. Podle jejich učení Ježíš nespasil svět svým sebeobětováním, ale hlásáním učení.

Svatý Naum a bogomilové. Zdroj: Volné dílo, Wikimedia Ďábel může mít mnoho podob. Obrázek: Hans Memling, Volné dílo, Wikimedia

I ti největší odpůrci této sekty ale možná skrytě obdivovali bogomily pro jejich odříkání a striktní způsob života.

Rozmach a pád

Během 11. – 12. století se bogomilismus úspěšně rozrůstal a dostal se do mnohých evropských či asijských provincií Byzantské říše. V roce 1100 ale došlo v Konstantinopoli k soudnímu procesu a uvěznění prominentních bogomilů, poté dokonce k upálení jejich vůdce Basila. To vše kvůli narůstající popularitě nové sekty. Ve druhé polovině 12. století se bogomilismus dostal i západněji do Evropy. Autority Římské katolické církve byly silně znepokojeny novým náboženstvím, které se začínalo nekontrolovatelně rozšiřovat zejména na území Bosny a Hercegoviny.

Ve 13. – 14. století Řím poslal několik vyslanců a misionářů, aby konvertovali či vyhnali bosenské heretiky, mezi nimiž se mohli ukrývat i bogomilové. V zemi svého původu, tedy v Bulharsku, zůstal bogomilismus silně zakořeněn do konce 14. století. Bulharské autority se ho snažily potlačit, proto svolaly několik církevních rad, aby zpochybnily jeho učení. Během osmanských válek v jihovýchodní Evropě v 15. století se ale sekta ztratila z hledáčku církve. Dnes se můžeme setkat už jen se zbytky dualistických tradic jižních Slovanů.

V současnosti je Bulharsko republikou, což tamním obyvatelům garantuje svobodu vyznání. Stále je však jako hlavní historické náboženství vnímána ortodoxní církev. Kolem 7 milionů Bulharů, kteří tvoří 85% populace, se k ní hlásí. Místní ortodoxní církev má 12 diecézí. Teologická akademie v Sofii a některé specializované semináře připravují budoucí zájemce o kněžství na jejich vysvěcení. Církev má také svoji literaturu, jež předává svým stoupencům. Jsou to pravidelná periodika ve formě novin Tsrkoven vestnik (Farní věstník) a měsíčník Dukhovna kultura (Duchovní kultura).

Sdílejte: Pin Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku

Leave a Comment