Jak čistit zlato peroxidem vodíku doma?

by Marie Fenclová

Od starověku bylo zlato považováno za vzácný kov. Kdyby si dříve mohli jen velmi bohatí lidé dovolit mít šperky ze zlata, nyní jsou téměř v každé rodině. Takové šperky jsou vždy v ceně, protože vypadají stylově a krásně. Časem však zlaté předměty začnou ztmavnout a ztratit svůj původní tajemný lesk. Své improvizované šperky můžete obnovit pomocí improvizovaných prostředků. Pojďme se podívat na péči o šperky a naučit se, jak čistit zlato pomocí peroxidu vodíku doma, a to nejen pomocí tohoto nástroje.

Proč zlato ztmavne?

Proč milovaný zlatý prsten v průběhu času ztmavne? Je to všechno o nečistotách, které se přidávají do zlata při výrobě šperků. Čisté zlato samotné je velmi měkký kov. Zároveň však není náchylná ke korozi a oxidaci. Šperky vyrobené z čistého zlata však lze jednoduše poškodit pouhým stažením do ruky. Proto se do zlata přidávají různé kovy, takže slitina je silnější.

V závislosti na tom, co chtějí získat, jsou na výstup přidány různé nečistoty:

Měď a stříbro se přidají k vytvoření žlutého zlata.

Pro bílé - mangan, nikl, palladium a platinu.

Měď dává slitině červenou barvu - čím více je, tím sytější a jasnější barva.

Složení zeleného zlata zahrnuje stříbro a rubidium.

Neobvyklá černá slitina může být získána potažením povrchu rhodiem nebo rutheniem.

Důležité! Právě tyto přísady přicházejí do styku s prostředím a vedou k vzniku tmavých skvrn v důsledku oxidace. Kromě toho přicházejí do styku s pokožkou, a proto se potem a kožním mazem, a postupně ztrácí svůj nádherný lesk.

Metody čištění zlatých šperků

Lze dekoraci vyčistit čpavkem? Můžete si zachovat původní vzhled svých oblíbených šperků tím, že je sami vyčistíte. Ale mějte na paměti, že takové čištění by mělo být především bezpečné pro váš zlatý produkt.

Důležité! V důsledku nesprávného čištění můžete barvu na krátkou dobu vrátit, ale zároveň zbavit kov ochrany. Proto při výběru fondů musíte být opatrní a své šperky si čistit cokoli, zejména pokud neznáte přesné složení slitiny. Například bílé zlato může obsahovat jak platinu, tak nikl, a pro laika je nelze rozlišit. Platina je ale mnohem odolnější než nikl, který může být při čištění agresivními látkami snadno poškozen.

Peroxid vodíku

Jak čistit zlato peroxidem vodíku doma? Může být použit jako samostatná součást, tj. Jednoduše položit na bavlněnou podložku a otřít produkt, dokud není vyčištěn. A můžete vyčistit zlato, abyste ušetřili čas a energii amoniak a peroxid. Tato směs zvládne všechny nečistoty mnohem rychleji:

Smíchejte 100 ml peroxidu vodíku a 50 ml amoniaku.

V tomto řešení ponořte zlaté šperky po dobu 10-12 hodin. Nádobu uzavřete víkem, aby se páry alkoholu neodpařily.

Důležité! K urychlení procesu můžete do připraveného roztoku přidat sklenici vody a půl lžičky pracího prášku. Místo prášku lze použít prací prostředek na mytí nádobí.Lepší je nalít horkou vodu a je vhodné použít keramický nebo skleněný obal.

V této směsi musí být produkt uložen na 5 minut, poté opláchnut a usušen.

Amoniak

Použití čpavku k čištění zlata je jednou z nejbezpečnějších a nejjemnějších metod čištění. Jak čistit zlato doma amoniakem?

V jedné sklenici vody rozpusťte jednu čajovou lžičku pracího nebo pracího prášku a jednu čajovou lžičku amoniaku.

Důležité! Voda by měla být používána co nejteplejší, nádoba by měla být skleněná.

Zlaté předměty musí být ponořeny do tohoto roztoku po dobu několika hodin a poté promyty a vysušeny.

Prací prostředek

Nejjednodušší způsob je vařit zlato ve vodě s rozpuštěným detergentem. Můžete použít mycí prostředek na nádobí nebo prací prášek. Tímto způsobem však můžete odstranit pouze nejslabší znečištění:

Vezměte malý hrnec a dejte hadr na jeho dno. Dejte své poklady, které potřebují úklid, na tento hadr. Ve sklenici vody přidejte jednu čajovou lžičku jakéhokoli čisticího prostředku a tento roztok nalijte do pánve. Vařte 10 minut. Poté vyjměte šperky, opláchněte je a osušte.

Sůl

Šperky můžete očistit solí, které jsou v každé kuchyni:

Do sklenice teplé vody vložte 5 lžic soli a míchejte, dokud se úplně nerozpustí. Do výsledného solného roztoku vložte zlaté šperky na 7-8 hodin. V tomto řešení je můžete nechat přes noc. Odstraňte předměty, opláchněte je a osušte měkkým hadříkem.

Čištění fólií

Tato metoda je velmi účinná, a to nejen pro zlato, ale také pro stříbro. Postup čištění bude následující:

Nalijte sklenici teplé vody do hluboké mísy. Nalijte 2 lžičky soli a promíchejte. Na dno položte fólii a na ni vložte ozdoby, které je třeba vyčistit. Nechte přes noc, poté vyjměte a opláchněte vodou.

Soda a sůl

Soda a sůl společně pomohou porazit znečištění:

Ve sklenici vody rozpusťte 2 lžičky soli a sodu. Vložte zlaté produkty do roztoku a nechte je přes noc. Ráno je opláchněte čistou vodou a osušte.

Důležité! K čištění nečistot na těžko přístupných místech můžete použít měkký zubní kartáček.

Dekorace můžete také vařit v hrnci s vodou, ve kterém je rozpuštěna 1 lžička sody a 1 lžička saponátu.

Ostatní zlatá rafinerie

Existují také jiné lidové způsoby, jak se starat o zlaté šperky doma:

Zlatý produkt otřete hadříkem navlhčeným čerstvě vymačkanou cibulovou šťávou. Nechte působit několik hodin a poté opláchněte.

Místo cibule můžete použít stolní ocet.

Bavlněné podložky namažte rtěnkou a otřete kontaminované oblasti produktu. Složení rtěnky zahrnuje oxid titaničitý, který je vynikajícím detergentem.

Důležité! Výrobky s kameny nelze tímto způsobem čistit.

Zamíchejte lžičku cukru ve sklenici vody a vložte své šperky do roztoku. Po 2-3 hodinách je opláchněte vodou a otřete flanelem nebo vatovým tampónem.

Účinně čistí zlato od kontaminantů z bóraxu. Burur je k dispozici v lékárně.

Čistí slitiny zlata vazelínou, práškovou křídou, mýdlovými lupínky a vodou. Smíchejte všechny složky ve stejném množství, s touto směsí očistěte poskvrněné zlaté předměty.

Hořčičný prášek vám také může pomoci. Stačí nanést malé množství prášku na měkký hadřík a vyleštit jej výrobkem.

Speciální pasta pro čištění zlatých předmětů

Pokud všechny lidové prostředky nedaly správný výsledek, můžete si koupit speciální pastu na čištění zlata:

Naneste malou pastu na měkký štětinový kartáček a jemně kartáčujte předměty. Opláchněte vodou a otřete měkkým hadříkem, který nepouští vlákna.

Jak mohu vyčistit bílé zlato?

Ne každý si může dovolit kvalitní platinové složení.Levnější varianta, kde je nikl, je potažena vrstvou rhodia - zlepšuje barvu a chrání lidskou pokožku před možnými negativními účinky niklu. Ale čištění agresivními látkami může tuto ochrannou vrstvu poškodit.

Pokud tedy neznáte přesné složení bílého zlata, měli byste jej vyčistit pouze pomocí osvědčených bezpečných metod. Mezi tyto možnosti patří:

K čištění bílého zlata pomocí piva a žloutku. Na půl sklenice piva vezměte jeden žloutek, promíchejte, naneste směs na měkký hadřík, otřete špinavá místa.

Smíchejte peroxid vodíku a amoniak, do tohoto roztoku vložte šperky. Nechte je tam přes noc a ráno je opláchněte a otřete.

Pokud máte produkt z bílého zlata s kameny, pak si vatovou tyčinku namočte do konce alkoholu, kolínské vody nebo vodky a špínu jemně otřete.

Čištění zlatých předmětů kameny

Mnoho kamenů, které se vkládají do zlatých produktů, netoleruje téměř všechny metody čištění, nelze je ponechat v roztocích nebo vařit. Proto je lepší namočit jeden konec vatového tamponu čpavkem a vyčistit nečistoty. A v pokročilých situacích je lepší kontaktovat klenotníka.

Užitečné tipy:

Neskladujte zlaté předměty uvnitř lepenkových krabic. Složení lepenky obsahuje síru, která negativně ovlivňuje slitinu zlata.

Před sportováním, domácími pracemi souvisejícími s čištěním nebo mytím je třeba odstranit šperky.

Nenoste je také v lázních, sauně, na jiných místech, kde jsou výrazné poklesy teploty.

Vyvarujte se make-upu nebo parfému na svých zlatých předmětech.

Výrobky skladujte tak, aby nebyly vystaveny přímému slunečnímu záření.

Stock záběry

Z tohoto článku jste se naučili mnoho možností čištění vlastních zlatých šperků. Doufáme, že se vám jeden z nich líbil pro jeho jednoduchost, přístupnost a výsledek jste byli spokojeni. Takže - nyní si můžete snadno udržovat krásu svých šperků bez větších potíží.

Leave a Comment