Vybíráme šperk podle kovu: Který materiál vítězí?
1. Zlato nad zlato
Zlato patří mezi tradiční kovy, přičemž zlatníci s ním pracují po tisíce let. Jedná se o jeden z nejoblíbenějších a nejlesklejších kovů vůbec. Zlaté šperky se pyšní těmi nejlepšími vlastnostmi – jsou lesklé, pevné a odolné vůči kyselinám i vnějším vlivům, takže vám nezčernají ani po letech nošení.
Proč si vybrat zlatý šperk?
Je lesklý, odolný a dlouho vám vydrží .
. Nepodléhá oxidaci.
Z celé škály zpracování i cen si vybere každý.
Jedná se o investici do budoucna – šperk se může dědit z generace na generaci.
Bílé, žluté nebo růžové?
Zlato od nepaměti zbožňují nejen lidé, ale i šperkaři – jako poměrně měkký kov je celkem snadné na zpracování. K vyšší pevnosti a odolnosti zlata přispívají slitiny dalších kovů, jejichž příměsí vzniká bílé, žluté či růžové zlato. Obzvláště růžové zlato se v poslední době těší velké oblibě – kdo by také odolal šperku v barvě růžových červánků?
Cena zlatých šperků
Zlaté šperky spadají do střední či vyšší cenové kategorie. Zásadní je v tomto případě počet karátů, který udává podíl zlata v kovu. Čím vyšší počet karátů, tím méně příměsí a tím hodnotnější šperk. Nejčastěji se u zlatých šperků setkáte se 14kt zlatem. Výslednou cenu šperku ovlivňuje kromě počtu karátů zejména náročnost zpracování, povrchových úprav či další zdobení. Ve finále si tedy mezi zlatými šperky vybere skutečně každý.
S přihlédnutím k tomu, že vám zlatý šperk vydrží celý život, jde o tu nejlepší investici.
Přečtěte si: 11 zajímavostí, které jste o zlatě nevěděli
2. Stříbro
Pokud hledáte kvalitní šperk, ať už jako dárek k výročí, narozeninám, či jako prsten k zásnubám, stříbro není příliš vhodnou volbou. Tento bílošedý kov patří k levnějším materiálům, které vyhledávají spíše mladší generace. Stříbrné šperky se na první pohled jeví jako celkem ucházející, některé se dokonce lesknou tak, že vám najednou investice do zlata připadá zbytečná. Stříbrný šperk je však chvilkovou záležitostí – podléhá oxidaci, takže časem zčerná, a jako velmi měkký kov je náchylný na poškrábání a zničení. A to i v případě, že je potažený vrstvou rhodia, jak to bývá zvykem například u stříbných snubních prstenů.
Stříbrné šperky:
Jsou levné , ale málo kvalitní.
, ale málo kvalitní. Oxidují – časem zčernají a ztratí svůj lesk.
Snadno se zničí a poškrábou.
3. Platina
Potrpíte si na skutečný luxus? Poohlížíte se po opravdu prémiovém šperku, který má nadstandardní vlastnosti? Pak zvolte šperk z platiny. Platina je jedním z nejvzácnějších a nejušlechtilejších kovů. Vyznačuje se extrémní odolností, pevností a vysokým leskem. Její odolnost je daná především její vysokou hustotou. Platina je navíc přirozeně bílá, takže není třeba ji dodatečně bělit jako například bílé zlato. Používá se zejména na výrobu snubních a zásnubních prstenů.
Cena platinových šperků
Se vzácností stoupá pochopitelně i cena. Její vysoká hustota znamená i vyšší váhu šperků oproti zlatu. Za platinové šperky si připlatíte – kupříkladu prsten z platiny vás vyjde na dvojnásobek ceny než tentýž prsten ze zlata. Své příznivce si však platina najde a nachází čím dál častěji.
Proč si vybrat šperk z platiny?
Je luxusní, vysoce lesklý a přirozeně bílý.
Je extrémně pevný a odolný .
. Získá si vás svou krásou a elegancí.
4. Palladium
Méně známý kov, který se v poslední době noří ze stínu na výsluní, je palladium. Palladium se pyšní celou řadou výhod – tmavě šedá barva – nemusí se galvanicky bělit / rhodiovat, je hypoalergenní a cenově dostupnější než platina. V lásce ho ovšem mají kromě alergiků také zlatníci.
Je levnější než šperk z platiny.
Je hypoalergenní.
Je velmi odolný, lesklý a stálobarevný.
Prečtěte si také: