Co jsou puncovní značky a jaká další označení na našich špercích najdete
Puncovní značka je malý symbol, který se nachází na vašem šperku z drahého kovu. Informuje vás o ryzosti a původu použitého kovu, o tom, že byl šperk zkontrolován puncovním nebo jiným na výrobci a obchodníkovi nezávislým úřadem, a také o místě, kde samotná kontrola proběhla. Z pohledu zlatníků, designerů a větších výrobců jsou puncovní značky nutným, a tak trochu neestetickým, zlem. Jsou sice maličké, ale oko odborníka na věc vzatou je dokáže odhalit ihned. Každopádně jsou nezbytnou součástí šperků a mají svůj praktický význam - díky nim můžete mít klid na duši, protože přesně víte, z jakého kovu váš šperk je, respektive zda značka souhlasí s informacemi, které o materiálu uvádí prodejce. Těmto malým symbolům byste tedy měli věnovat pozornost stejně důkladně jako kvalitě celého šperku.
Kdo vydává puncovní značky
Puncovní značky vydává nezávislý státní orgán, kterým je puncovní úřad. Naše společnost Next Generation Luxury je registrována v Praze pod číslem 11333. Pokud byste se chtěli přesvědčit, můžete se podívat na seznam registrovaných společností, které uzavřely dohodu o umožnění internetových kontrolních nákupů, kde nás bezpečně naleznete.
Hlavním úkolem puncovního úřadu je vykonávat puncovní kontrolu, ověřovat ryzost výrobků z drahých kovů a provádět puncovní inspekci. Kromě toho do jeho působnosti spadá i řada dalších činností, ale my bychom se rádi zaměřili na oblast, do které patří právě puncovní značky.
Jaké značky můžete vidět na svých špercích?
Na každém šperku můžete najít několik různých značek - ryzostní, výrobní nebo odpovědnostní a státní puncovní značku. Ryzostní a výrobní či odpovědnostní značky dávají na šperk sami výrobci, naopak státní puncovní značku může dát na šperk pouze puncovní úřad a plní funkci hlavní kontroly. Každá značka má svůj význam a sděluje vám o vašem šperku jiné informace.
Na tomto přívěsku vidíte ryzostní značku zlata a naši výrobní značku NGL
Státní puncovní značky
Tyto značky bývají z celého šperku nejdůležitější, neboť podle tvaru poznáte, o jaký druh kovu se jedná a jaká je jeho ryzost. Abyste se lépe orientovali, pomůže vám tato tabulka státních puncovních značek.
Státní punc vám de facto dává jistotu, že je šperk úředně zkontrolován a že společnost pravdivě uvádí kov, ze kterého šperk vyrobila. Pokud analýza provedená puncovním úřadem ukáže, že puncovní značky od výrobce neodpovídají použitému materiálu, může být šperk znehodnocen.
Ryzostní značky
Tyto značky mají informační a orientační charakter. Jedná se o číslo označující ryzost kovu, na kterém je značka vyražena. Slovo ryzost vychází z přídavného jména ryzí, tedy čisté, nesmíšené. Číselný údaj nás informuje o poměrném hmotnostním obsahu drahého kovu v předmětu nebo ve slitině.
Pro 14karátové zlato uvidíte značku nejčastěji ve formě 585, což znamená, že šperk obsahuje 585/1000 ryzího kovu ve slitině, ze které je šperk vyroben. 18karátové zlato pak naleznete pod značkou 750 (750/1000), neboť šperk vyrobený z této slitiny obsahuje vyšší podíl ryzího zlata. 24karátové neboli ryzí zlato byste tím pádem nalezli pod značkou 999, neboť je zde přítomnost slitin opravdu minimální. Tento materiál se však pro výrobu šperků nevyužívá.
Stříbro naleznete nejčastěji pod označením 925 - všechny naše stříbrné šperky jsou v této ryzosti. Jedná se tzv. sterlingové stříbro, tedy o klenotnické stříbro, které má v sobě 92,5 % ryzího stříbra a zbytek jsou příměsi (většinou se jedná o měď). Jiné slitiny stříbra naleznete například v mincích, kde slitina nemusí být tak kvalitní.
Co se týče platiny, využíváme platinu s označením 950, která patří k těm nejkvalitnějším slitinám.
Pokud by vás zajímalo, jaké další kovy se vyskytují ve zlatých, stříbrných nebo platinových špercích, doporučujeme nahlédnout do registru slitin na stránkách Puncovního úřadu ČR.
Ryzostní značky na zlatém zásnubním prstenu
Identifikační značky
Výrobní značky
Jedná se o jedinečné označení každé registrované společnosti či zlatníka, které přidělil příslušný puncovní úřad. Zpravidla se používají iniciály firmy a díky tomuto označení je hned viditelné, kdo se na výrobě podílel. Naši výrobní značku najdete pod písmeny NGL (Next Generation Luxury) umístěnými v oválu a dáváme ji na všechny šperky, které vyrobíme.
Značku je možné používat pouze pro označování námi vyrobeného výrobku nebo námi zkompletovaného zboží.
Potvrzení o přidělení výrobní značky.
Puncovní razidla, kterými zlatníci šperky označují
Odpovědnostní značky
Tato značka je téměř stejná jako výrobní, jelikož se skládá z iniciál společnosti a je také přidělena příslušným puncovním úřadem. Odpovědnostní nebo také dovozová značka vám podává informaci, že šperk byl dovezen = vyroben na území jiného státu, avšak odpovědnost za něj přebírá společnost, která jej prodává. Stejně jako výrobní značka je ta odpovědnostní pevně stanovena dvojpísmenným či trojpísmenným symbolem, který je umístěn v přesně určeném obrysu, a současně je pevně dán i typ písma. Naše dovozová značka se skrývá pod písmeny NGL umístěnými v šestihranu a dáváme ji na všechny šperky, které dovezeme ze zahraničí. Značku je možné používat pouze pro označování dovezeného výrobku.
Značka neslouží pro označování zboží včetně součástek z drahých kovů, které naše firma vyrobila.
Potvrzení o přidělení odpovědnostní značky.
Značka vpravo je naše odpovědnostní značka a najdete ji u dovezených šperků
Kromě v současnosti používaných českých značek jsou platné všechny puncovní značky, které platily v historii na území Československa a nevyjadřovaly nižší ryzost, než jsou nejnižší ryzosti pro jednotlivé drahé kovy povolené puncovním zákonem. Platné jsou tedy stále i značky, které se používaly za doby Rakouska-Uherska, Protektorátu, i v období Slovenského štátu. Pokud by vás zajímalo více historických faktů na toto téma, doporučujeme podívat se přímo na stránky Puncovního úřadu České republiky.
V rámci rozšiřování územních pracovišť Puncovního úřadu se do praxe zavedlo i označování jednotlivých pracovišť miniaturními písmeny. Tato písmena naleznete v blízkosti čísla ryzosti. Jejich orientace směřuje kolmo ke svislé ose značky a díky tomu jsou značky odlišeny od typu ražení Puncovního úřadu Slovenské republiky.
Jedná se o tyto značky přidělené na základě měst, ve kterých se nacházejí územní pracoviště Úřadu: P – Praha, J – Jablonec nad Nisou, B – Brno, O – Ostrava, T – Trutnov, R – Tábor, Z – Plzeň, L – Olomouc, H – Hradec Králové, K – Červený Kostelec.
Jaké šperky se puncují
Všechny šperky vyrobené na území České republiky, které jsou ze slitin zlata, stříbra anebo z platiny, musí být opatřeny výrobní značkou a po následné kontrole puncovním úřadem i státní puncovním značkou. Ryzostní značka na těchto špercích povinně být nemusí, ale výrobce ji často přidává pro lepší informaci.
U dovezených šperků je situace složitější. Záleží totiž na tom, z jaké země byly šperky dovezeny. Český puncovní úřad uznává puncovní značky některých jiných zemí a šperky s tímto označením pak již není potřeba označovat českým puncem. Mezi tyto země patří Slovensko, dále státy, které podepsaly tzv. Vídeňskou konvenci, a země, se kterými Česká republika podepsala Dohodu o vzájemné platnosti puncovních značek. Na špercích z těchto zemí můžete tedy najít buď tzv. konvenční punc nebo puncovní značku příslušného státu.
Šperky dovezené z jiných zemí musí být označeny nejprve odpovědnostní značkou a poté předloženy ke kontrole puncovnímu úřadu, které je označí státní puncovní značkou.
Jaké šperky se nemusí puncovat
Výjimku představují šperky v podlimitní hmotnosti, která u zlata a platiny představuje 0,5 g a u stříbra 3 g. Ty kontrole puncovního úřadu nepodléhají, nemusí tedy být označené státní puncovní značkou, ale naopak je u nich povinné označení ryzostní a výrobní značkou.
Dovezené šperky, které jsou v podlimitní hmotnosti, také nemusí být kontrolovány puncovním úřadem. Toto zboží tedy nemusí být označeno státním puncem. Zpravidla na něm ale bývá odpovědnostní značka, která odkazuje na dovozce. A nesmí chybět ryzostní značka.
Pokud je šperk stříbrný, musíte na něm najít ryzostní značku 925
Ať už nakupujete zboží online nebo v kamenných obchodech, určitě u šperků nesledujte pouze estetickou podobu a řemeslnou kvalitu zpracování, ale věnujte pozornost i těmto miniaturním puncovním značkám. Pokud symboly na první pohled neuvidíte, určitě se nebojte obchodníka zeptat, kde a jak puncy nalézt. Je to opravdu jediný kontrolní prvek, který vám zaručí, že si kupujete šperk z drahého kovu.