Věříme, že se šperky – od těch nejvzácnějších až po ty nejjednodušší – mají nosit každý den, ne skrývat v trezoru či šperkovnici. Možná přijdou k nějakým těm oděrkám, škrábancům a ztratí kousek lesku; a to je v pořádku. Ukazuje to, že s vámi vaše klenoty žijí váš život. Většina klenotů vyžaduje jen velmi málo péče. Prostě je noste a užívejte si je. A myslete na pár jednoduchých tipů:
Jak čistit šperky doma
Nejprve je důležité zmínit, čeho byste se měli vyvarovat. Na domácí čištění nepoužívejte žádná abraziva. Nevhodné jsou zubní pasty, ale i vlhčené nebo tvrdé papírové ubrousky. Nedoporučujeme ani chemické prostředky, které nejsou přímo určené k čištění šperků. Pokud si berete na čištění šperků gumové rukavice, volte raději nepudrované, abyste šperky znovu neumazali.
Úplně nejlepší je šperk čistým, měkkým hadříkem očistit po každém sundání (tedy klidně každý den). Odstraníte tak kosmetické přípravky, mastnotu, pot a organické zbytky, které se mohly na povrchu během celého dne nashromáždit. Jako další způsob mechanického čištění vám poslouží měkký zubní kartáček. Šperk nejprve odmočte ve vlažné vodě s mýdlem nebo jarem. Potom ho kartáčkem jemně, ale důkladně vyčistěte. Nakonec opláchněte proudem vlažné vody, vysušte hadříkem a nechte volně doschnout.
Když se rozhodnete zvolit chemické čištění a z obchodu si donesete čistič ve formě lázně nebo pěny, poctivě dodržujte pokyny na jeho obalu nebo rady od odborníka. Věnujte pozornost také tomu, jestli je čistič vhodný pro daný šperk, ale také drahokamy v něm zasazené – třeba opály nebo perly jsou citlivé na chemii a nemusely by prostředek dobře snášet.
Péče podle materiálů
Péče o zlato
U zlata doporučujeme vyhnout se chloru, ten totiž může trvale změnit jeho barvu. Děje se tak hlavně u nízkokarátových slitin, které se používají v některých cizích zemích. I když jsou šperkařské zlaté slitiny poměrně tvrdým materiálem, doporučujeme nenosit na sousedním prstu šperk například z oceli. Ocel je tvrdší a mohla by zlato na povrchu odřít.
Pokud vaše zlaté šperky ztratí lesk, často je stačí jen přeleštit bavlněným hadříkem nebo čisticí vatou z klenotnictví, která je napuštěná čistícím roztokem. K dostání jsou i pěny a krémy na domácí čištění zlata, které nanesete hadříkem nebo jemným kartáčkem. A pokud přemýšlíte, jak vyčistit zlato doma opravdu důkladně, když má šperk hrubý povrch nebo malé skulinky (například zlatý řetízek), sáhněte po tekutém roztoku. Šperk do něj ponoříte a odstraníte tak nečistoty v záhybech, rytinách a vzorech.
Někdy se na zlatých špercích objevují namodralé nebo nazelenalé skvrny. S těmi se můžete zkusit vypořádat pomocí kyseliny citronové nebo citronové šťávy. Pokud ale tento způsob nepomůže, odneste raději klenot do klenotnictví k odbornému vyčištění. Co se týká zčernání, u zlata k němu dochází pouze výjimečně. Nikdy však nereaguje zlato, ale ostatní prvky, které jsou u legovaného zlata ve slitině. Příčin může být mnoho. Například užívané léky, agresivní pot, alergie na některý z přítomných prvků, kosmetika s jodem nebo sírou a tak dále. Šperky z bílého zlata jsou proti černání a mechanickému poškození většinou chráněné vrstvou rhodia, kterou doporučujeme občas nechat obnovit. Doporučená frekvence porhodiování závisí na mnoha okolnostech a může být někdy nutná každých pár měsíců, ale často vydrží šperk krásný i dlouhá léta.
Pokud šperků vlastníte více, doporučujeme koupi ultrazvuku pro domácí použití. Ultrazvukové čištění v domácích podmínkách je skvělé pro řetízky, náramky, prsteny bez kamenů nebo s bezvadnými diamanty menších velikostí. Tento typ čištění se v žádném případě nehodí pro perly, které by se mohly vlivem ultrazvukových vln poškodit. Do ultrazuku dále nepatří opály, korály a další. V domácích podmínkách nedoporučujeme čistit ani smaragdy nebo drahokamy větších velikostí. Mohou totiž obsahovat inkluze a pouze zkušený klenotník pozná, zda kámen ultrazvuk snese, či nikoli.
Péče o stříbro
Stříbrné šperky se hodí ve šperkovnici obalit každý zvlášť do hedvábného papíru a uchovávat je v suchu v uzavřené krabičce, kde budou chráněné před vzduchem a prachem. Jsou náchylné ke zčernání, proto je vhodné vybírat kousky ošetřené rhodiem a tuto povrchovou vrstvu jednou ročně obnovovat (především u stříbrných prstenů a náušnic). Snadným způsobem, jak vyčistit stříbrné šperky, je využít čistič z drogerie. Nalijte ho do malé zavařovací skleničky, na krátko do něj ponořte šperk. K tomu může posloužit háček vyrobený z kovové kancelářské sponky nebo ideálně plastová pinzeta. Nakonec šperk opláchněte proudem vody a osušte. Stejně jako u zlata je důležité nechat šperk volně na vzduchu doschnout.
Čističe stříbra obsahují čpavek, proto doporučujeme dodržovat bezpečnostní pokyny uvedené na etiketě přípravku. Zejména zamezit kontaktu s kůží a nevdechovat výpary. Ze zkušenosti také víme, že pokud se šperk v čističi nechá déle, může ztratit lesk a musí se přeleštit.
Péče o perly
Perlové šperky byste měli uchovávat v krabičce, která bude pro ně speciálně vyhrazená, a každý kus by měl být uložen zvlášť v měkkém ochranném obalu. Šperkovnice by neměla být úplně neprodyšná, protože perly potřebují dýchat.
Perly k udržení své krásy potřebují pozornost. Potřebují být nošeny. Milují kontakt s pokožkou. Díky přirozené mastnotě, kterou perlám lidská pokožka propůjčuje, jsou tyto drahokamy zářivé a krásné. Nejhorší, co může perlu potkat, je vysušení. Povrch perly se potom rozrušuje a začíná šupinkovatět, což je vidět pod lupou. Pokud se to stane, ztrácí perla svůj krásný lesk a začíná se pomalu drolit. Takovou perlu lze do jisté míry zachránit tak, že její povrch "namastíte". Proto pokud perly čistíte v jarové vodě nebo v krajním případě lihem, vždy byste je měli nakonec potřít olejem. Ideálně hned, jak oschnou. Perlové náhrdelníky pokud možno nenamáčejte, ale čistěte vlhkým hadříkem. Nikdy perly nečistěte v kyselých nebo zásaditých roztocích jako je ocet nebo třeba kyselina citronová.
Perly jsou choulostivé a vyžadují péči. Jsou měkké a proto je nikdy nečistěte ničím kovovým. Snadno se mohou poškodit. Nesmí být vystaveny ani vysokým teplotám, protože by mohly prasknout, zčernat, ztratit lesk a nakonec se rozpadnout na prášek. Neměly by přijít do kontaktu ani s chemickými látkami jako jsou parfémy, make up, různé krémy a podobně. Proto doporučujeme dodržovat postup, že perly nasazujete jako poslední a sundáváte jako první.
Jelikož je perla ke kovu připevněná lepidlem, je normální, že se časem může uvolnit, i když je lepená kvalitním lepidlem. Proto doporučujeme pravidelně své lepené perly kontrolovat. Stačí vzít perlu mezi prsty a jemně zkusit pootočit. Pokud se perla hýbe, je dobré zvolit raději jiný šperk a nechat perlu u odborníka přelepit.
U perlových náhrdelníků sledujte, zda není nit prověšená. Kvalitní perlový náhrdelník poznáte podle provedení návleku. Vždy by totiž měl být uzlíkovaný. Mezi jednotlivými perlami musíte zkrátka najít uzlík, který je tam proto, aby se o sebe sousední perly "neoťukávaly". Navíc v případě přetržení náhrdelníku se perly nerozsypou. Zároveň ale musí být uzlíky dobře utažené. Pokud za oba konce návleku zatáhnete, nesmí mezi perlami vznikat mezery. A už vůbec tam nesmí mezery po uvolnění zůstat. Pokud je objevíme, náhrdelník není dobře zpracován.
Péče o šperky s diamanty a drahými kameny
Šperky doporučujeme skladovat odděleně. Zejména pak klenoty s drahokamy, aby nedošlo k jejich poničení. Drahým kamenům obecně neprospívají vysoké teploty a nadměrné vystavení slunci, některé jsou citlivé i na náhlé změny teplot a určité chemické prostředky. Nesvědčí jim ani kontakt s prachem, protože obsahuje tvrdé křemičité částečky a navíc se špatně čistí.
O domácí vyčištění šperků s drahokamy se většinou postará navlhčený hadřík nebo teplá voda (s mýdlem i bez). Diamanty zbavíte nečistot měkkým kartáčkem namočeným v teplé vodě se saponátem a následným opláchnutím pod tekoucí vodou. Kameny pravidelně kontrolujte, jestli v usazení dobře drží, abyste o ně nepřišli.
A jeden tip na závěr: perlám či drahým kamenům můžete navrátit lesk pomocí čistého pupalkového oleje, kterým je možné perly nebo minerály přetřít. V případě drahokamů doporučujeme nanést silnější vrstvu, nechat pár hodin, aby se olej do porušeného kamene vstřebal a potom ho z suchým hadříkem nebo ubrouskem na povrchu otřít. V žádném případě nedoporučujeme namáčet do oleje celé šperky!
Jak šperky čistí profesionálové
Tu a tam si vaše šperky určitě zaslouží profesionální péči a vyplatí se svěřit je k čištění do rukou odborníků v klenotnictví. Zlatník potom vyhodnotí nejlepší postup pro obnovení Vašeho šperku. Pokud je povrch klenotu poškrábaný a kov ztratil lesk, pravděpodobně bude muset být jemně osmirkován. Po sjednocení povrchu smirkem jde šperk na leštění. Nakonec se v ultrazvuku odstraní zbytky leštící pasty a pokud je třeba, šperk se galvanicky pokoví. Čištění ultrazvukem však není vhodné pro perly, korály a některé minerály, které se musí před ultrazvukem vyndat.
V rámci služeb KLENOTA vám zdarma nabízíme čištění a doživotní základní servis na u nás zakoupené šperky.
Čištění a základní servis KLENOTA zdarma zahrnuje:
ultrazvukové čištění nebo čištění párou,
kontrola šperku, oček,
kontrola krapen a upevnění kamenů,
sterilizaci UVC světlem.
Jak skladovat šperky
Ideálním způsobem uložení je šperkovnice vystlaná jemnou látkou, ve které se vaše poklady nedotýkají. Ideálními podmínkami pro skladování šperků je sucho, pokojová teplota a tma, která svědčí drahokamům. Pokud si budete své šperky sundávat mimo obvyklé místo, zabalte je do malého igelitového pytlíku nebo papírového kapesníku, určitě si je neschovávejte do peněženky k mincím. Při cestování vám na uchovávání šperků skvěle poslouží například dávkovač léků.
Při dlouhodobém uskladnění doporučujeme šperky uzavřít do plastových sáčků, které zamezí přístupu kyslíku a vlhkosti, a tím i nežádoucí oxidaci. Do šperkovnice/krabičky můžete také umístit kapsli silikagelu. Obě varianty účinně ochrání žluté zlato.
Kdy šperky nenosit
Nejjednodušší zásadou je šperk odložit v situacích, kdy je vysoká pravděpodobnost jeho poškození nebo většího opotřebení. Kdy tedy šperky raději sundat?