Ako najlepšie vyčistiť zlato a zlaté šperky?

by Marie Fenclová

Čistenie zlata

Máte doma zlatú svadobnú obrúčku, náušnice alebo náramok, no nosením stratili svoj lesk? V záhyboch sa usadila špina a mastnota a vy premýšľate, ako ich krásu znovu oživiť? Rovnako ako v prípade čistenia striebra sa aj zlato dá vyčistiť v pohodlí domova. Vďaka pár šikovným trikom to zvládnete aj vy sami. Pre istotu vám však predstavíme tiež možnosti profesionálneho čistenia aj to, ako sa najlepšie starať o zlaté šperky s drahokamami.

Pre mnohých ľudí je zlato často tou najlepšou voľbou pri výbere správneho materiálu šperku. Je veľmi odolné a jeho povrch sa len tak niečím nenaruší. Okrem dodržiavania rád, ako sa správne starať o šperky, by ste svoje zlaté klenoty mali podrobiť aj pravidelnému čisteniu podľa nasledujúcich pokynov.

Ako na čistenie zlata doma

1. Leštenie

Tým úplne najjednoduchším spôsobom, ako oživiť lesk zašlého zlatého prstienka, retiazky alebo náušníc, je kov pomocou bavlnenej handričky vyleštiť. V klenotníctve zoženiete aj špeciálnu handričku napustenú roztokom zaručujúcim lesk a ochranu.

2. Mydlo

V mnohých prípadoch postačí na bežné nečistoty, ako sú mastnota, prach alebo špina, použiť klasické mydlo, prípadne odmasťovací prostriedok. Zlatý šperk mydlom opatrne umyte a následne opláchnite teplou vodou.

Odmasťovací prostriedok predstavuje pri čistení zlata dostupnú možnosť Pravidelná starostlivosť zaistí zlatým šperkom dlhotrvajúci lesk

3. Kyselina citrónová

Našli ste na svojom zlatom šperku zelené škvrny? Tie jednoducho odstránite pomocou kyseliny citrónovej. Ponorte do nej šperk na 5–10 minút, opláchnite a vyleštite handričkou. Zaberie aj obyčajná šťava z citrónu, ktorou šperk pokvapkajte a po pár minútach umyte pod tečúcou vodou.

4. Prášok do pečiva

Jednou z ďalších rád je čistenie zlata pomocou prášku do pečiva. Tu však buďte obzvlášť opatrní, aby ste svoj šperk nepoškrabali. Naneste na navlhčenú handričku prášok do pečiva a pomaly a veľmi šetrne šperk vyleštite.

5. Cigaretový popol

Čistiť zlaté šperky cigaretovým popolom vám môže pripadať trochu zvláštne, ale aj to je jeden z možných spôsobov. Rovnako ako v prípade prášku do pečiva by ste mali počas čistenia dbať na väčšiu opatrnosť. Mohlo by totiž dôjsť k poškrabaniu šperku, z čoho by ste určite radosť nemali. Zmiešajte trochu vody s cigaretovým popolom a vzniknutú pastu použite na vyleštenie. Potom šperk už len opláchnite vodou a osušte.

6. Povarenie vo vode so saponátom

Pridajte do hrnca s vodou jednu lyžicu saponátu, vložte doň svoje zlaté šperky a nechajte chvíľu povariť. Po vybratí z hrnca uvidíte, ako sa mastnota a aj špina z klenotu vyparili.

7. Svetlé pivo

Čistenie zlata pomocou piva je možno trochu prekvapujúce, no nie nadarmo sa tomuto nápoju hovorí aj zlatý mok. Šperk stačí ponoriť do pohára so svetlým pivom a nechať ho tam niekoľko hodín, najlepšie cez noc. Následne môžete klenot ešte očistiť pomocou malej kefky a opláchnuť vodou.

Ako na čistenie zlata pomocou profesionálnych prostriedkov

Okrem vyššie uvedených babských rád, ktoré určite stoja za vyskúšanie, samozrejme existujú aj ďalšie spôsoby čistenie zlata. Ak sa vám domáce spôsoby nezdajú ako to pravé orechové, vsaďte na zaručenú istotu: špeciálne prostriedky priamo určené na čistenie zlata. Tie zoženiete v klenotníctve alebo drogérii.

Špeciálne roztoky

Ak ste už čítali náš článok s návodom na správne čistenie šperkov, dobre viete, že v drogérii či klenotníctve sa dajú zakúpiť špeciálne roztoky, ktoré vám s ich čistením pomôžu. Existuje aj profesionálny roztok práve na zlato, ktorý odstraňuje zo šperkov zašlé nečistoty. Tekutý čistiaci prostriedok predstavuje veľmi spoľahlivú a účinnú možnosť.

Ultrazvukové čističky

Ste milovníci zlata a máte doma šperkov z tohto drahého kovu viac? Potom sa vám vyplatí zaobstarať si ultrazvukovú čističku, ktorú používajú aj samotní klenotníci. Jej použitie je pritom úplne jednoduché. Do nádoby nalejete potrebný roztok, vložíte tam svoj predmet a prístroj pomocou ultrazvukových vĺn zlato vyčistí. Odradiť vás môže len cena, ktorá sa pohybuje okolo niekoľkých desiatok až stoviek eur. Ultrazvukové čističky sú vhodné predovšetkým pre šperky s mnohými záhybmi a vzormi.

Klenotníctvo

Ak sa chcete vydať cestou najväčšej istoty, navštívte odborníka. V klenotníctve vaše zlaté kúsky dokonale vyčistia a vy sa nebudete musieť báť o ich poničenie. Odborník vám takisto pomôže odstrániť znečistenie zlata spôsobené starobou, u ktorého nemusia domáce postupy fungovať. Ak ste svoj šperk zakúpili u nás v Eppi, túto službu vám v rámci doživotnej záruky poskytujeme bezplatne.

Zvláštnu starostlivosť venujte šperkom zdobeným drahokamami Pri čistení zlata môžete zvoliť špeciálny tekutý roztok

Ako čistiť zlaté šperky s kameňmi

Pri čistení šperkov, ktoré sú ozdobené drahými kameňmi, treba byť oveľa opatrnejší. Kamienok by sa totiž mohol ľahko uvoľniť a z klenotu vypadnúť. Zlatý predmet preto čistite iba jemnými pohybmi. Takisto je dôležité vedieť, aký typ drahokamu šperk obsahuje. Niektoré by totiž chemický prostriedok mohol poškodiť. V prípade diamantov, zafírov či rubínov nemusíte mať taký strach, keďže ide o veľmi odolné kamene a čistiace zmesi na nich nezanechávajú stopy. Avšak domácemu čisteniu by ste sa mali vyvarovať v prípade šperkov s perlami a smaragdami, ktoré sú na poškodenie oveľa náchylnejšie.

Ak váš zlatý šperk zdobia kamienky, odporúčame jeho čistenie radšej prenechať odborníkom. Odneste preto svoje drahocenné náušnice alebo retiazku s drahokamom do klenotníctva, kde vám zaručia, že sa šperk čistením nijako nezničí.

Ako vyčistiť biele zlato

Pri čistení šperkov z bieleho zlata sa odporúča rovnaký postup ako v prípade zlata žltého.

Tipy, ako sa o zlato starať

Správne ho skladujte: Aby boli vaše zlaté šperky stále ako nové, najvhodnejším miestom na ich uloženie je tmavé miesto bez slnečného svitu. Často sa pri skladovaní zlatých predmetov používa šperkovnica či látkové vrecúško.

Aby boli vaše zlaté šperky stále ako nové, najvhodnejším miestom na ich uloženie je tmavé miesto bez slnečného svitu. Často sa pri skladovaní zlatých predmetov používa šperkovnica či látkové vrecúško. Pred kúpeľom si šperky dávajte dole: Neodložíte zlatý šperk ani v prípade, že idete do sprchy? Potom vedzte, že to na lesku a kráse vášmu šperku nepridá. Ľahko totiž môže dôjsť k poškrabaniu povrchu nielen hubou na umývanie, ale aj sprchovým gélom s peelingovými čiastočkami.

Neodložíte zlatý šperk ani v prípade, že idete do sprchy? Potom vedzte, že to na lesku a kráse vášmu šperku nepridá. Ľahko totiž môže dôjsť k poškrabaniu povrchu nielen hubou na umývanie, ale aj sprchovým gélom s peelingovými čiastočkami. Odložte klenot pred spaním: Rovnako tak by ste si mali svoj drahocenný doplnok odložiť aj predtým, než pôjdete spať. Ak totiž vyleziete zo sprchy napríklad s mokrým prsteňom, niektoré jeho časti nemusia dostatočne vyschnúť, prípadne sa naň nabalia nečistoty vrátane látky z posteľnej bielizne.

Pravidelné čistenie zlatých šperkov je dôležité, rovnako tak aj dodržanie správneho postupu. Ak si v starostlivosti o svoje klenoty nie ste istí, neváhajte sa obrátiť na profesionála.

Leave a Comment