Jak správně čistit šperky
Všechny je milujeme. Jejich lesk a třpyt, to, jak dokáží proměnit nudný outfit v něco výjimečného. Zbožňujeme, když otevřeme dárek a z krabičky na nás zasvítí křehký šperk se zářivým diamantem. Rády si užíváme krásu klenotů, rády se jimi probíráme a hledáme ten správný na danou chvíli. A jaké zažíváme zklamání, když oblíbený šperk ztrácí jiskru! Co v takovou chvíli dělat?
V tomto článku vás seznámíme se základními způsoby čištění šperků. V první části vám představíme vhodné metody podle toho, z jakého materiálu je šperk vyroben. V další části se pak budeme některým metodám věnovat podrobněji a poradíme vám, jak správně využívat čisticí prostředky Connoisseurs, které doporučujeme pro domácí péči o šperky a které při nákupu u nás můžete přidat ke své objednávce. Díky správné péči budou vaše šperky i po letech jako nové! (Kromě čištění šperků ale nezapomínejte ani na další péči, kterou je šperkům třeba věnovat.)
Jak často šperky čistit?
Na tuto otázku nelze dát úplně jednoznačnou odpověď. Vše záleží do velké míry na tom, jak často své klenoty nosíte. A také na materiálu, ze kterého jsou vyrobené. Pokud se jedná o zásnubní nebo snubní prstýnek, který máte na prstu každý den, bude třeba ho čistit častěji než diamantové náušnice, které nandáte pouze občas při nějaké výjimečné příležitosti. Prstýnky jsou také více nachylnější k usazování drobných nečistot než jiné druhy šperků. Důležité je i to, jak o šperky celkově pečujete a zda je zbytečně nevystavujete situacím, ve kterých jsou náchylné k zašpinění. V neposlední řadě hraje roli i samotné vyhotovení šperku a to, jestli má hodně zdobení a detailů, za které se mohou nečistoty zachycovat, nebo zda se jedná o minimalistický prstýnek či přívěsek s jediným kamenem.
U žádného šperku neuděláte chybu, pokud ho každý den večer opatrně otřete speciálním čisticím hadříčkem. Kromě toho doporučujeme jednou za čas šperk důkladněji vyčistit některou z níže uvedených metod. U šperků s diamanty je vhodné čištění jednou za měsíc, protože diamanty velmi rychle ztrácí svůj lesk. U dalších druhů kamenů stačí šperky vyčistit zhruba jednou za 3–6 měsíců podle toho, v jakém jsou stavu. Opatrní buďte zejména při čištění jemných šperků s drahokamy, jako jsou perly, smaragdy, jantary nebo přírodní rubíny a safíry, u kterých byla vylepšovaná jejich čistota vyplněním sklem. Při neopatrném a nesprávném zacházení by mohlo dojít k jejich poškození.
Nezapomínejte svým šperkům věnovat pravidelnou a správnou péči
Kromě toho byste měli svým klenotům jednou za čas dopřát profesionální čištění. Pokud svůj šperk koupíte u nás, získáte k němu doživotní servis, který zahrnuje mimo jiné čištění zdarma. To doporučujeme provádět jednou za rok nebo podle potřeby. Stačí, když nám svůj klenot pošlete, a my vám ho vrátíme jako nový.
Pokud si nebudete jistí, jak při čištění šperků správně postupovat, neváhejte se na nás obrátit. Poradíme vám, jaká péče bude pro váš klenot nejlepší, aby nedošlo k jeho nechtěnému poškození.
Čištění podle materiálu
Jak na stříbro
Není nic horšího, než sledovat stříbro pomalu černat. Naštěstí existuje řada způsobů, jak se tomu vyhnout. Jakmile si všimnete, že šperk ztrácí lesk, přidejte pár kapek prostředku na nádobí do teplé vody a v jarových bublinkách namočte měkký hadřík, kterým klenot jemně otírejte. Pak ho opláchněte ve studené vodě a vyleštěte speciálním hadříčkem na šperky. Pokud jste šperk dlouho nenosili a ten vypadá hodně zašle, zkuste některý z čisticích přípravků na stříbro a postříbřený kov, který seženete v každé drogerii (podrobnější návod na to, jak tyto přípravky používat, najdete níže), nebo lešticí hadřík napuštěný speciálním roztokem. Během chvilky bude skvost jako nový!
Máte-li slabost pro stříbrné šperky a chcete se vyhnout příliš častému čištění, doporučujeme vám vyvarovat se kontaktu s chemickými látkami kyselého charakteru, které urychlují černání stříbra. Prstýnky sundávejte při každém mytí rukou nebo při mytí nádobí. Pokud se chystáte do bazénu, odložte raději i náušnice a řetízky. Stejně tak, pokud plánujete úklid, zahradničení či jakoukoliv práci v kuchyni, nechte své šperky bezpečně uložené v krabičkách. Tatáž rada se týká i termálních koupelí, masáží a sauny. A samozřejmě, šperky si nasazujte až po použití parfému a krémů, neboť i kosmetické přípravky působí na klenoty negativně a snižují jejich lesk.
Vyzkoušet můžete i ekologický středověký způsob péče o stříbrné šperky, při kterém nemusíte použít žádnou chemii. Do nádoby (nesmí být kovová) vložte alobal nebo hliníkovou lžíci, přisypte lžíci kuchyňské soli a vše zalijte zhruba 2 dcl vroucí nebo horké vody. Vložte stříbrný šperk a nejvýše po 15 sekundách ho vyndejte. Kov získá zpět svůj třpyt.
Další užitečné tipy si můžete přečíst v našem speciálním článku, ve kterém se problematice čištění stříbra věnujeme podrobněji.
Prevencí proti černání je potažení šperku tenkou vrstvou rhodia. To dodá stříbru lesk a povrch ochrání. Tuto úpravu mají u nás všechny stříbrné šperky. Pokud by se časem vrstva začala ošoupávat, je možné nechat šperk znovu porhodiovat.
POZOR! Při péči o stříbrné šperky, které obsahují drahokamy, je potřeba postupovat velmi opatrně. Řada prostředků obsahuje čpavek, který je vhodný na vyčištění samotného kovu, ale jemné drahokamy by s ním do styku přijít neměly.
Jak na zlato, platinu a drahé kameny
Znáte někoho, kdo by si čas od času nechtěl odpočinout v uklidňující teplé bublinkové koupeli? Ne? Pak se nedivte, že i váš šperk si příležitostnou koupel zaslouží. Nalijte do malé misky nebo hrnku sycenou vodu, do které přimíchejte trochu jaru. Vložte třeba prstýnek a nechte pět minut působit. Bublinky s mycím prostředkem veškeré nečistoty rozpustí a odstraní. Než šperk z lázně vytáhnete, očistěte ho měkkým zubním kartáčkem (opravdu dejte pozor, aby kartáček byl měkký, nechcete si přece šperk odřít) nebo houbičkou. Budete tak mít jistotu, že vám neunikla ani ta nejmenší škvírka. Pak už stačí opláchnout pod studenou vodou a do sucha otřít papírovým kapesníčkem nebo ubrouskem. Vyvarujte se textilních látek, které mohou, pokud to není alespoň 100x vypraná měkounká bavlna, klenot poškrábat a za kamínky nebo jiné zdobení se mohou přichytit nitky, jež nelze snadno odstranit. Nakonec šperk vyleštěte speciálním čisticím hadříčkem na šperky.
Více o tom, jak nejlépe vyčistit zlato, se dozvíte v našem speciálním článku.
Pro důkladnější domácí péči a čištění šperků doporučujeme speciální lázeň na jemné nebo drahokamové šperky. Rychle a jednoduše dodáte svým klenotům lesk i v domácích podmínkách. Pro opravdu profesionální péči je ideální čisticí sada obsahující sonický čisticí kartáček a speciální čisticí přípravky.
Není drahokam jako drahokam
Pokud váš šperk obsahuje nějaký drahý kámen, měli byste být při jeho čištění opatrní. Dávejte pozor, aby nedošlo k uvolnění a vypadnutí kamínku. Co se týče frekvence čištění, u odolných a tvrdých kamenů, kterými jsou diamanty, rubíny a safíry, se pravidelné péče bát nemusíte. V případě jemných kamenů a polodrahokamů nebo drahokamů s úpravou čistoty a výplněmi buďte opatrnější zejména při využití nějakých speciálních čistících prostředků a ujistěte se, že volíte ten správný. Zvláštní péči byste měli věnovat smaragdům a perlám.
Jak na smaragdy
Smaragdy patří mezi jemné a měkké drahokamy, které nejsou příliš vhodné pro každodenní nošení. I při jejich čištění postupujte se zvláštní péčí. Přírodní smaragdy by neměly přijít do styku s horkou vodou. Pro jejich odmaštění můžete také využít výše popsanou lázeň s vlažnou vodou a kapkou jaru, do které šperk ponoříte (může být i přes noc). Po vyjmutí šperk opatrně vyčistěte jemným kartáčkem, abyste odstranili drobné nečistoty, opláchněte vodou a osušte jemným hadříčkem.
Jak na perly
Perly tvoří sama příroda, proto hrozí, že se jejich jednotlivé porézní vrstvy snadno oloupou, odštípnou a ztratí lesk. Nejlepší službu svým perlám prokážete, když je po každém nošení lehce otřete měkkým hadříkem. Perly by se nikdy neměly dostat do kontaktu s čisticími prostředky, které mohou poškodit jejich strukturu nebo hedvábné vlákno, na němž jsou navlečené (v případě náhrdelníků a náramků). Pokud používáte parfémy či jakékoliv jiné kosmetické spreje, připínejte si perlový šperk až po navonění.
Na perly samozřejmě podobně jako na stříbro existují speciální čisticí roztoky. Nemáte-li však vhodný prostředek po ruce, postačí vám houbička na nádobí a šampón. Šperk čistěte přitlačením houbičky. Pokud se pustíte do náhrdelníku, nikdy nepoužívejte dlouhé tahy, houbičku opravdu jen přikládejte, nešoupejte – náhrdelník by se mohl vytáhnout a musel by se celý rozebrat a znovu navléknout.
Voda perlám neublíží. Pokud jsou tedy zašpiněnější, můžete je na chvíli do vody namočit. Náramky nebo náhrdelníky pak ale nechte vyschnout na rovné podložce – perlové šperky by nikdy neměly být zavěšené, aby se nevytahalo hedvábné vlákno, na kterém jsou perly navlečené.
Protože jsou perly organického původu (podobně jako nehty a rohovina), poškozuje je nejčastěji kyselé prostředí a chemikálie. Jestliže váš šperk ztratí lesk a zmatní kvůli kontaktu s některou z výše uvedených látek, vyzkoušejte jednoduchý domácí trik. Perly opláchněte čistou vodou a vysušte (klidně i fénem na nejmírnějším stupni). Pak si na ruce naneste malé množství jakéhokoliv čistého přírodního oleje (nejlépe bez zápachu) a jemně kuličku po kuličce perly přetřete. Minutku vyčkejte a následně papírovým ubrouskem opatrně vysušte zbytky oleje.
Každý drahokam vyžaduje odlišnou péči, při jejich čištění je proto důležité postupovat opatrně
Čištění podle metody
Ultrazvukové čističky
Profesionální ultrazvukové čističky často využívají klenotníci, můžete si je ale pořídit i vy. Dají se sehnat malé a poměrně levné verze, které vám budou naprosto stačit. Vždy si však doma před prvním použitím řádně přečtěte návod, abyste s ní zacházeli správně. Jak vlastně taková čistička funguje? Přístroj vysílá do roztoku nízkofrekvenční vlnové délky, a tak ze šperků odstraňuje špínu a usazeniny. Tento způsob čištění je velice účinný při zbavování se nečistot na hůře přístupných místech, jako třeba pod diamanty. Ultrazvukové čističky však bohužel mohou velké množství drahých kamenů poničit – především jde o různě upravované drahokamy, porézní materiály (korál, perly atd.) a barevné přírodní kameny. Pokud si nejste jistí, raději se čističce vyhněte a použijte měkký kartáček.
U šperků s kameny vám však vždy doporučujeme konzultaci s námi, zabráníte tak poškození svého klenotu.
Vždy mějte na paměti, že každý šperk může vyžadovat odlišný postup čištění
Čisticí prostředky obsahující amoniak
Čpavkové čisticí prostředky obsahují chemické látky, které by neměly přijít do styku s organickými a porézními kameny (korál, tyrkys, perly atd.). Slabým roztokem amoniaku však lze čistit většinu diamantových šperků, pokud samozřejmě diamant neprošel nějakým typem povrchové úpravy. Spolu s profesionálními klenotníky vám však nedoporučujeme silnější prostředky na bázi amoniaku doma používat, snadno by mohlo dojít k poškození šperku, protože práce s těmito chemikáliemi vyžaduje určité znalosti a zkušenosti.
Pokud váš šperk hyzdí usazeniny, se kterými si doma nevíte rady, kontaktuje prosím nás v Eppi nebo svého zlatníka. Vyvarujte se používání silných chemických látek sami. Navíc profesionálové občas místo čpavku raději použijí líh.
Volně prodejný čisticí prostředek nebo leštidlo na šperky
Většinu diamantů lze ošetřovat pomocí běžně dostupného čisticího roztoku na šperky, např. značky Hagerty, ale ani toto řešení není univerzální. Při koupi prostředku si pečlivě pročtěte jeho složení. Vyvarujte se škodlivým chemikáliím, jako je chlór či další bělicí činidla, protože mohou poškodit některé drahé kameny nebo kov. Vyhněte se i abrazivním látkám, které jsou obsaženy v leštidlech a zubní pastě a které mohou narušit kov a poškrábat drahokamy.
Můžete podotknout, že řada serverů zubní pastu na čištění šperků doporučuje. My bychom však rádi tento mýtus vyvrátili. Zubní pasta je absolutně nevhodná, zanechává totiž po sobě slabý povlak a jako abrazivum často klenot poškrábe. A vy si jistě přejete šperk vyčistit, ne poničit. Zubní pastu tedy při čištění šperků rozhodně nepoužívejte.
Čisticí přípravky na stříbro a postříbřený kov jsou chemická čistidla, proto postupujte podle přiloženého návodu a nezapomeňte použít ochranné pomůcky. Některé roztoky na stříbro mohou pomoci i zlatu, ale v tomto případě se raději poraďte s odborníkem. Při čištění můžete prsten nebo náušnice zavěsit na nitku či rozevřenou kancelářskou sponku, a tak je ponořit do roztoku. V případě čistění náušnic je samozřejmostí, že do kapaliny dáte obě náušnice zároveň. Když šperk vložíte do roztoku, počítejte do pěti a pak ho rychle opláchněte. V případě nutnosti postup zopakujte, nikdy však nenechávejte šperk v čistidle příliš dlouho. Pokud ho náhodou v roztoku zapomenete a on zčerná, vyhledejte pomoc u nás.
Nezapomeňte vzít v úvahu i typ kovu, který se chystáte čistit. Například zlato je kov měkký a prstýnek z něj vyrobený se může ošoupat i při běžném nošení. Speciální volně prodejné roztoky určené na šperky jsou dobrou volbou při údržbě právě takových klenotů. U drahokamů však musíte být opravdu opatrní, protože kámen by vůbec neměl do styku s čistidlem přijít. Pokud máte šperky s porézními kameny nebo perlami, nejlepší alternativou je miska s teplou (ne horkou) vodou a pár kapkami šetrného prostředku na nádobí.
Naproti tomu platina je kov s vysokou hustotou, proto je opravdu odolná a nekoroduje. Mincovní stříbro rovněž patří mezi velice populární šperkařské kovy, navíc je cenově dostupné. Má však jednu nepříjemnou vlastnost: postupem času a působením vnějších vlivů černá. Stříbrný šperk ale jednoduše ošetříte pomocí speciálního čistidla nebo lešticím hadříkem, který je určený na jemné nebo postříbřené šperky s porézními kameny.
Nezávisle na typu kovu či kamene nic nepokazíte, když pravidelně otřete šperk měkkým hadříkem a zbavíte ho prachu a mastnoty, které se během nošení usazují.
Jarová voda
Je-li šperk zanesený, kombinace teplé vody s pár kapkami prostředku na mytí nádobí se řadí mezi téměř univerzální čistidla. Prstýnek, náušnice nebo náhrdelník stačí nechat v jarové vodě odstát zhruba minutu. Poté ho vyčistěte měkkým kartáčkem nebo houbičkou. Pokud jsou ve šperku zasazené kameny, zkuste je vyčistit zespoda a jakoby zevnitř šperku. Po vyčištění opět opláchněte v čisté vodě.
Své šperky snadno vyčistíte i za použití několika obyčejných pomůcek
Ač je metoda velice šetrná, neměli byste takto udržovat šperky s porézními kameny (korály, tyrkys atd.) a přírodní nebo kultivované perly, které nesmí přijít do styku s žádnou chemikálií. Opatrní buďte i při čištění drahokamů, neboť každý kámen má svoje specifické vlastnosti a vyžaduje speciální ošetření.
Tipy od našich zlatníků
V našem týmu máme šikovné zlatníky, jež se s námi podělili o několik triků, které sami často využívají.
Řetízky vždy čistěte zapnuté a omotané kolem tří či čtyř prstů. Nezapomeňte sundat přívěsek, ale nejde-li to, snažte se ho při údržbě držet mezi články prstů, případně si ho přichytit palcem. Pokud po vyčištění náušnic začalo jejich zapínání skřípat, tak do něj pomocí jehly nebo špendlíku kápněte trošku jakéhokoliv kuchyňského či kosmetického oleje, jehož přebytek pak vysajte papírovým ubrouskem. Tento trik občas pomůže i při problémech se zapínáním řetízku. Chcete-li se při čištění dostat pod zanesený kámen a kartáček vám nestačí, zkuste použít vatovou tyčinku. Buďte však opravdu jemní. Briliant, pokud není extrémně zanesený, zase dobře odmastí líh (např. čistá vodka). Nezapomeňte po každém čištění šperk zkontrolovat, jestli mu nechybí kamínek nebo se neobjevilo jiné poškození. Nesnažte se problém opravit doma, ale obraťte se na spolehlivé odborníky.
V krátkosti jsme vám představili pár základních způsobů čištění šperků. Sice to není jaderná fyzika, ale určité vědomosti potřebujete, jestliže nechcete svůj klenot poškodit. Pokud si nejste čímkoliv jistí, nechte údržbu na odbornících. Máte-li k péči o šperk jakékoli dotazy, neváhejte se na nás obrátit.
Zdroj: