Jak pečovat o vaše šperky?

by Marie Fenclová

Blog

Jak pečovat o vaše šperky?

Aby krása vašeho šperku byla taková jako v době, když jste šperk dostali nebo si šperk koupili, je nutné o něj průběžně pečovat. Už pouhým nošením šperku dochází k opotřebení některých jeho částí. Hrozí vypadnutí kamenů či ztráta celého šperku. Proto je vhodné nechat šperky občas zkontrolovat odborníkem. Pečovat o ně však lze i svépomocí.

Šetrné zacházení se šperkem

Asi největší péči o šperky představuje šetrné zacházení. Každá žena chce svůj zásnubní a snubní prsten nosit 24 hodin denně, 7 dní v týdnu. Nejde jen o romantickou představu „symbol lásky přece nikdy z prstu nesudnám”, nýbrž i o praktickou stránku věci. Čím častěji prsten sundáváte, tím vyšší je riziko jeho ztráty a zapomenutí.

Pro zachování krásy je však zapotřebí šperk chránit a v mnoha případech ho i odložit na bezpečné místo. Šperky nejlépe uchováte ve šperkovnicích nebo v sáčcích z PVC v tmavém prostředí bez přístupu vzduchu. Šperky nejvíce ohrožují agresivní chemické (čistící prostředky) i organické látky (pot) a tvrdé nárazy. Nedoporučujeme se šperkem umývat nádobí ani jej máčet v horké vodě.

Nevkládejte šperky do horké vody

Drahým kamenům, perlám a korálům nesvědčí horká voda. U některých kamenů je nutná zvláště velká opatrnost. Kameny jako třeba diamant (diamond), rubín (ruby), safír (sapphire), akvamarín (aquamarine) a moissanit jsou odolnější, ale například opál, smaragd (emerald), vltavín, záhněda, růženín, ametyst, olivín (peridot), turmalín (turmaline) a kunzit jsou výrazně křehké. U nekvalitních zlatých a stříbrných šperků a u bižuterie jsou některé kameny do šperku jen lepené a při neopatrném používání a čištění mohou vypadnout.

U sportu se šperkem neblýskejte

V zájmu zachování krásy šperku jej budete muset odložit i při sportu. Během sportování vadí šperkům hlavně pot, který dokáže narušit jejich povrch a změnit jejich barvu. Stříbrné šperky velmi rychle reagují na vlivy vnějšího prostředí změnou barvy nebo ztracením lesku. Už i malá přítomnost nevhodných chemických látek způsobuje jejich černání. Zvláště citlivé jsou na přítomnost síry, která je součástí i lidského potu. Pot má u každého jiné složení, a proto někomu stříbrné šperky černají a někomu ne.

I když to není tak časté, barvu může změnit i šperk zlatý. Nejčastěji k tomu dochází u zlatých náušnic, které změní barvu v místě průchodu ušním lalůčkem. Podobné je to u zlatého piercingového šperku.

Při sportu může dojít také k přetržení zlatých řetízků nebo zranění od zlatých náušnic, zlatých přívěsků a podobně. Korunka neboli obruba, jenž drží kámen se může uvolnit a riskujete tak ztrátu diamantu nebo jiného drahého kamene.

Dejte pozor na nárazy

I přesto, že se je diamant nejtvrdším nerostem na planetě, může při výrazném nárazu pod určitým úhlem prasknout. Podobně náchylné je i zlato, které nepatří mezi nejtvrdší kovy a poměrně snadno se poškrábe. Zlaté šperky proto raději nenoste při činnostech, kde je lze snadno poškodit. Například při práci v prašném, chemicky agresivním nebo vlhkém prostředí. Nedoporučuje se ani manuální práce se snubními prsteny či zásnubním prstenem.

Jak doma čistit šperky?

Důležitá je čistota šperku ze zlata, platiny, palladia i stříbra. Zvláště brilianty a jiné drahokamy je potřeba pravidelně čistit, aby vynikl jejich třpyt. Ideální je čištění u zlatníka v ultrazvukové čističce, který zároveň zkontroluje stav šperku.

V domácích podmínkách se dají šperky čistit přípravky, které koupíte v klenotnictvích, v drogeriích. Jsou to univerzální čistící kapaliny a hadříky na všechny drahé kovy nebo speciálně určené hadříky pro ošetření zlata, stříbra či platiny. Před jejich použitím si pozorně přečtěte návod k použití. Hadříky nepoužívejte na zlaté a platinové šperky, jejichž povrch je matovaný nebo jemně gravírovaný. Taková úprava se může velmi snadno poškodit, mat se stává lesklým.

Při čištění šperků pozor na perly a korál, ty jsou organického původu a nesvědčí jim žádné agresivnější zacházení. Perly by neměly přijít do styku s chemikáliemi včetně parfémů, laku na vlasy a make-upu. Potom by svůj lesk mohly ztratit a jejich povrch by nevratně výrazně zmatněl.

Veškeré šperky ze zlata, platiny, palladia i stříbra je vhodné nechat občas zkontrolovat odborníkem, zvláště šperky s diamanty a jinými drahými kameny. V průběhu nošení šperku dochází k opotřebování některých jeho částí a hrozí vypadnutí kamenů či ztráta celého šperku.

Leave a Comment