Jsou lepší šperky z chirurgické oceli nebo stříbra? ⭐
To by bylo krásné, kdybyste dostali hned jasnou odpověď, že? Jenže to tak úplně nejde. Oba kovy sice vypadají skoro stejně, ale tím taky jejich podobnost končí. Což je vlastně plus. Můžete si totiž vybrat přesně to, co bude vyhovovat vám. A v čem skutečně zazáříte.
Jsou lepší šperky z chirurgické oceli nebo stříbra? (Zdroj fotky:
Nechce se vám číst?
Chápeme, občas prostě není nálada (nebo čas). Abyste se nemuseli opakovaně prokousávat textem, můžete vždycky mrknout do naší tabulky.
Chirurgická ocel 316L Sterlingové stříbro 925/1000 Složení chrom + nikl + molybden stříbro + měď Tvrdost vysoká nižší Stálobarevnost nemění barvu černá, ale dá se rozleštit Možnost opravy nelze lze Rozleštění náročnější; nutný profesionál jednoduché Hmotnost těžší než stříbro extrémně lehká Cena extrémně nízká nejnižší ze všech drahých kovů
1) Chirurgická ocel nepatří jen na sály
Naopak, její vlastnosti z ní dělají jeden z nejoblíbenějších šperkařských kovů. Mezi hlavní benefity patří rozhodně extrémní odolnost. Je totiž (ne)skutečně tvrdá, takže s přehledem zvládne i časté nošení. Bez škrábanců, ztráty lesku nebo změny barvy.
Tip: Její vysokou odolnost oceníte především u přívěsků nebo prstenů . Ty totiž při nošení dostávají největší zápřah.
Nemusíte rozbíjet prasátko
Šperky z chirurgické oceli většinou stojí maximálně pár stovek. Hlavně díky tomu, že jde o slitinu běžných kovů. To ale nemění nic na celkové kvalitě. Takže jestli rádi šperky střídáte, můžete si jich udělat pořádnou zásobu. A rozhodně vás to nezruinuje.
(Ne)snadná údržba
Každodenní péče o šperky z chirurgické oceli je v podstatě nulová. Stačí vám sem tam otřít hadříkem nečistoty a mastnotu.
I přes nadstandardní tvrdost ale časem dochází k mikroskopickým škrábancům. A to znamená jediné – pomalou ztrátu lesku. Trvá to většinou léta, ale nakonec to vždycky přijde. Bohužel si s rozleštěním doma neporadíte. Takže budete muset navštívit nějakého šperkaře v okolí.
Tip: Abyste lesk zachovali co nejdéle, Abyste lesk zachovali co nejdéle, šperky na náročné fyzické aktivity odkládejte. Navíc tím zabráníte případnému zranění.
Po špercích z chirurgické oceli sáhněte, když:
nechcete příliš investovat,
hledáte odolnost a stálobarevnost,
nemáte čas na jejich pravidelnou péči,
je budete sundavat jen výjimečně,
toužíte po oslnivém lesku.
2) Delikátní sterlingové stříbro
A tím nemyslíme, že byste si na něm pochutnali. I když vaše oči si na něm určitě smlsnou. Stříbro je ale samo o sobě extrémně měkké. Proto se ve své ryzí formě pro výrobu šperků nevyužívá. Nic by totiž nevydržely.
Naopak sterlingové stříbro získává díky přidané mědi na tvrdosti. Přijde sice trochu o svého lesku, ale zůstává pořád dostatečně poddajné. Dají se s ním tak vytvářet i ty nejdrobnější detaily. A problémem není ani oprava nebo úprava.
Nejlevnější vzácný kov
A to vůbec nepřeháníme. Stříbrné prsteny totiž pořídíte už od nižších stovek korun.
Ideální volbou jsou pak rhodiované stříbrné šperky. Tenoučká vrstva rhodia, nejdražšího kovu světa, zajistí ještě o něco větší pevnost. Navíc výrazně oddálíte černání, ke kterému kvůli oxidaci přirozeně dochází.
Nebojte se stříbrné šperky nosit
Každodenním nošením dochází k jemnému odírání, díky kterému se zoxidované černá část „ošoupává“. Takže čím častěji budete ve stříbrném šperku zářit, tím líp.
Odkládejte je proto vážně jen v případech, kdy je to nutné – na sport, do bazénu a sauny nebo třeba při manipulaci s čistícími prostředky. Když už šperk sundáte, očistěte ho vlhkým hadříkem a osušte. A hlavně dávejte pozor, aby se jen tak někde nepovaloval. Stříbro je pořád poměrně měkké, takže se jednoduše poškrábe.
Tip: Na rozleštění a vyčištění tmavých skvrn často stačí i obyčejný kečup. Nechte ho 10 působit a jemnou houbičkou Na rozleštění a vyčištění tmavých skvrn často stačí i obyčejný kečup. Nechte ho 10 působit a jemnou houbičkou šperk vyleštěte.
Po stříbrných špercích sáhněte, když:
chcete drahý kov, ale nechcete utratit balík,
hledáte jemné detaily,
vám nevadí čas od času šperk vyleštit,
jsou rhodiované (tedy odolnější),
oceníte jejich lehkost.
Pořád nevíte?
V tom případě je čas se obrátit na odborníky. Poradíte se, prozradíte svoje přání a nakonec určitě zazáříte. Ať už ve stříbře nebo oceli.
Pro sepsala: Radka Mácová (PR)
Stříbrný šperk je krásný a dostupný dárek
Stříbro je nestárnoucí a dostupný cenný kov. Chirurgická ocel je zase módním hitem posledních let.
Stříbrné šperky či šperky z chirurgické oceli jsou správná volba a to hned z několika důvodů.
Především většina žen ocení více fakt, že jste si na ni vzpoměl než to, kolik jste do dárku investoval peněz. A pak, v dnešní době zpracování stříbrných šperků nabízí takové možnosti, že se stávají krásným dárkem i pro tu sebenáročnější ženu.
U chirugické oceli jsou možnosti tvarování šperků lehce omezeny, ale i tak je nabídka designů široká a velmi lákavá nízkými cenami ve srovnání se šperky ze zlata a stříbra.
Rozhodně už také dávno neplatí, že mladým dívkám se kupují stříbrné šperky a ke zralým ženám se hodí spíše šperky ze zlata.
Naopak stříbrný šperk svou lehkostí a svěžestí dokáže udělat ženu o pár let mladší o moderních špercích z chirurgické oceli ani nemluvě. Navíc právě teď se také šperky ze stříbra a z oceli krásně hodí k přicházejícímu létu a lehkému letnímu oblečení.
Na trhu stříbrných šperků je velký výběr a jen na Vás je, abyste správně vybrali. Důležitým aspektem je zpracování povrchu stříbrného šperku. Můžete vybírat ze šperků, které jsou na povrchu do hladka vyleštěny nebo naopak různě zmatněny, výjimečné není ani rhodiování povrchu, které dodá stříbrnému šperku lehce metalický nádech blízký vzhledu bílého zlata.
Spoustu možností se také skrývá v kamenech. Do většiny stříbrných šperků jsou standardně zasazeny zirkony. A můžeme říci, že výrobci věnují stále více pozornosti právě kvalitě zpracování a to jak v brusu kamene, tak v preciznosti zasasení. A právě krásně broušené zirkony dokáží udělat ze stříbrného šperku velmi luxustní dar.
Nehleďte tedy v první řadě na to, aby byl šperk nákladný, ale tomu, aby se hodil k obdarovávanému. Pro ženu bude mnohem cenější, kolik pozornosti jste věnoval výběru šperku, protože ji tím zároveň říkáte, kolik pozornosti věnujete jí.
Nevybírejte tedy podle toho, co se líbí Vám, ale podle toho, co se líbí jí.
Před tím, než vůbec začnete s výběrem šperku se soustřeďte na osobnost ženy, na její styl a vkus. Nemusíte se trefit do puntíku, to není cílem hry. Důležité je, abyste např. velmi prakticky založené ženě, která dává přednost jednoduchým, ne příliš zdobným věcem, nepotrpí se na velká gesta a nejčastěji ji uvidíte ve sportovním oblečení, nekoupil obrovské srdce celé poseté zirkony. Takový nápadný stříbrný šperk může být velmi krásným dárkem, ale spíše pro ženu, která se ráda výrazně zdobí, dává přednost lehké extravaganci a chce být vidět.
Pokud budete správně vybírat, stane se stříbrný šperk krásným a přitom dostupným dárkem, který udělá spoustu radosti a navíc může být na pohled k nerozeznání od dnes velmi moderního a žádaného bílého zlata.
Zlato pro blondýnky, stříbro pro brunetky? To už dávno neplatí!
Už se mi to nelíbí!
Líbí se mi to!
Překrásné náušnice a řetízek, které jsem dostala k osmnáctinám, mi smutně leží na dně šperkovničky. Proč je nenosím? Vždyť jsou stříbrné a já jsem přece brunetka – to jsou akorát pro mě! No, nejsou. Vypadám v nich jako uťápnutá myška. Zato když si vezmu zlato, i jako hnědovlásku mě úplně rozsvítí…
Pravidlo, že zlato nosí blondýnky a brunetky mají volit stříbro, někdy sedí perfektně a někdy vůbec. Že ono to nebude jen barvou vlasů? Na to jsem se zeptala image konzultantky Beáty Oravcové, která se podobnými otázkami zabývá na svém blogu Supervizáž.
– Marie, redaktorka Tchibo Blogu
O výběru barev koluje mnoho mýtů – a toto je jeden z nich. Blondýnky mohou mít totiž stejně jako brunetky teplejší i chladnější barevnost tváře. Zda vám více sluší zlato, nebo stříbro, neurčuje barva vlasů, ale právě celková „barevnost“.
Jaký kov mi bude slušet? Klíč je v barevné typologii Barevná typologie je úžasným pomocníkem. Znalost toho, jaký jste typ, vám může výrazně zjednodušit oblékání. Protože když víte, jaké barvy vám sednou a umíte je vhodně nakombinovat, vytvoříte harmonii. Lidé kolem ji budou vnímat a často vám sami od sebe vyseknou poklonu. Kromě oblečení má vliv na to, jestli působíte harmonicky, nebo ne, i volba kovu na doplňcích. Pokud netušíte, jaká je vaše barevnost, na mém blogu najdete ukázky jednotlivých barevných typů na celebritách, podle kterých se můžete sami zkusit k některému z typů přiřadit.
Stříbro je „chladný“ kov, zlato zase „teplý“. Takže pokud jste například brunetka, která má ve tváři více tepla (můžete mít třeba zlaté pigmenty ve vlasech a zelenojantarové oči), dá se odhadnout, že budete vypadat lépe se zlatými než se stříbrnými doplňky.
To je ale samozřejmě zjednodušený pohled a bylo by příliš omezující, kdybychom si dovolili nosit jen jednu barvu kovu. Takže mám dobrou zprávu. :-) Ženy, které znají svůj barevný typ a umí s ním dobře pracovat, si mohou dovolit nosit obě barvy kovu.
Jde totiž hlavně o to, jak kovy kombinujete v outfitu. Na svém blogu k tomu mám dva články: jeden je o tom, jak zvolit barvu pro svůj barevný typ a druhý o tom, jak kovové doplňky kombinovat s barvami oblečení.
Čtyři praktické rady, jak si vybrat šperk
Zkuste odhadnout svou „barevnou teplotu“ . Tak zjistíte, jestli s vaší tváří bude ladit spíš zlato, nebo stříbro. Důležité je i zeptat se sama sebe, k čemu vás to víc táhne a se kterým kovem se cítíte lépe. Protože jak jsem zmiňovala, klidně můžete nosit jakoukoli barvu kovu, když ji umíte dobře zkombinovat s oblečením. Roli hraje i váš osobní styl. Nemusíte ho umět přesně pojmenovat. Stačí vědět, že stříbro působí umírněně, decentně, sofistikovaně, zatímco zlato dodává outfitu energii, důraz a živost. Záleží i na velikosti samotného doplňku. Tady platí přímá úměra: čím výraznější jste, tím výraznější vám sedne šperk. Např. k většímu poprsí sedí masivnější náhrdelníky (a naopak).
Co když už máte doma „nevhodný“ šperk?
Při konzultacích občas moje klientky zjistí, že dříve volily jiné šperky, než jaké jim sednou. Například Zuzka, jejíž šperkovnička byla samé zlato, ale její tvář měla výrazně chladnou barevnost. Když v zrcadle při konzultaci viděla, jak krásně a elegantně vypadá v kombinaci chladných barev se stříbrem, byla opravdu překvapená.
Zlato, které do té doby nosila, dělalo v jejích outfitech usedlý a trochu nepřirozený dojem. Ale nemusela se ho vzdát, protože když ho zkombinovala s nejklidnějšími tóny ze své palety (např. s modrou), právě zlato pak outfit oživilo.
Zlato i stříbro pro každou z nás Vyberte si krásné šperky, které vás rozzáří. Na najdete luxusní kousky, které si můžete dovolit. Vyberte si podle sebe
Mottem mého poradenství je „Každá žena může byť krásná, stačí vědět, jak na to“. A je to opravdu tak – dobře se obléknout se dá naučit. Není to jen výsada žen, které se narodily s přirozeným citem pro krásu a harmonii. A to platí i při výběru šperků. Když žena rozumí své barevnosti, získává spoustu nových možností, jak kouzlit se svým vzhledem.
Autorka píše blog Supervizáž a vede online Akademii skvelé vizáže.