Máte-li v oblibě šperky ze stříbra, pak se dříve či později budete potýkat s jejich zčernáním. Nejedná se o nic neobvyklého, na vině jsou zkrátka přirozené vlastnosti tohoto kovu. Jaké existují možnosti čištění stříbrných šperků a jak si s tím poradit i v domácích podmínkách?
Stříbro je velmi populární nejen díky svým jedinečným antibakteriálním účinkům. Považuje se za kov s nejlepším odrazem světla. Stříbrné šperky působí vkusně a univerzálně, příznivá může být také jejich cena. Stříbro je totiž levnější než zlato, spousta lidí jej preferuje i kvůli eleganci a většímu výběru.
Ačkoliv pro stříbro hovoří mnohá pozitiva, i sebedokonalejší šperk začne časem černat. To ale není důvod k obavám, původní lesk a barvu svým klenotům můžete navrátit velmi snadno.
Proč stříbro černá?
Na začátku je dobré si uvědomit, že černání stříbrných šperků nemá co dělat s jejich kvalitou, je to zkrátka přirozená vlastnost kovu. Černání je způsobeno oxidací šperků v kontaktu se vzduchem. Eliminovat jej můžete správným skladováním, ideálně v temnu a suchu. Je ale logické, že budete-li šperky nosit, časem se černání zkrátka nevyhnete. Naštěstí existuje nespočet způsobů, jak si s ním poradit.
Jak správně skladovat stříbrné šperky?
Pokud stříbro zrovna nenosíte, odložte jej do šperkovnice, nebo zásuvky, kde bude v suchu a temnu. Pro eliminaci černání můžete do šperkovnice umístit obyčejnou křídu, která přirozeně pohlcuje vlhkost vzduchu.
Stříbro také pro ochranu můžete uchovávat v hedvábných či flanelových sáčcích. Šperky, i ty odložené, pravidelně čistěte. Do šperkovnice je na delší dobu rovněž vždy ukládejte vyčištěné a naleštěné.
Abyste prodloužili hezký vzhled vašich šperků, před vstupem do bazénu s chlorovanou vodou si je sundejte. To platí dvojnásob i pro vody minerální a léčivé (například v lázních), kdy vám po kontaktu s vodou zčernají téměř okamžitě.
Kdy sundávat stříbrné šperky?
před vstupem do bazénu
při manuálních pracích
před vstupem do sauny
před sportem a činnostech, kdy hrozí zvýšené pocení
na noc
Jak na čištění stříbra doma?
Pokud chcete mít své stříbrné přívěsky a náramky zase jako nové, máte dvě možnosti. Buď je odnesete do klenotnictví, kde vám je za poplatek vyčistí, nebo si je vyčistíte doma sami. Nejedná se o nic složitého, pro většinu druhů čištění si vystačíte s běžnými surovinami a pomůckami, které máte v domácnosti.
Čištění šperků pomocí sody a kypřícího prášku
Mezi nejznámější způsoby patří vodní lázeň se sodou nebo práškem do pečiva. Skleněnou mísu si vystelte alobalem a naplňte horkou vodou. Do ní přisypte polévkovou lžíci jedlé sody nebo prášku na pečení. Do takto připraveného roztoku ponořte na 1 až 3 minuty šperk. Poté jej vyjměte a opláchněte studenou vodou. Nakonec jej doleštěte suchým hadříkem.
Čištění šperků pomocí saponátu
Čistit šperky můžete i obyčejným saponátem na mytí nádobí. Do teplé vody kápněte kapku jaru nebo jiného prostředku na nádobí. Ve vytvořených bublinkách vymáchejte kousek utěrky, kterou pak povrch šperků jemně otírejte. Takto můžete udržovat a čistit i šperky, které jsou osázené kamínky nebo jsou lepené, a nehodí se pro ně tedy jiná metoda. Okolí kamínků můžete posléze vyčistit jemným kartáčkem. U kartáčku si ale dejte pozor, abyste nepoškrábali povrch klenotu, musí se opravdu jednat o jemné štětiny.
Čištění šperků pomocí zubní pasty
Velmi účinná metoda čištění je pomocí zubní pasty. Postačí vám k tomu pouze měkký kartáček a pasta bez abrazivních mikročástic. Ty by totiž povrch stříbra mohly poškodit. Rovněž dbejte na to, abyste váš oblíbený šperk čistili pouze jemnou silou.
Čištění šperků pomocí alobalu vlivem elektrochemické reakce
Úplně nejklasičtější čištění stříbra doma je pomocí alobalu. Stačí vám k tomu hrnek, hliník (kousek alobalu), sůl a voda. Vše umístěte do hrnce a zalijte horkou vodou. Stříbro se tak velmi rychle vyčistí. Poté stačí šperky vyjmout, opláchnout vodou a otřít.
Metoda není vhodná, pokud máte šperky lepené. Může se jednat o prstýnky, náramky či náhrdelníky a přívěsky, u kterých je použito lepidlo, které by voda mohla svým působením uvolnit.
Čištění stříbra ultrazvukem
Moderní a efektivní způsob čištění stříbra je pomocí ultrazvukové čističky. Tu pořídíte za pár stovek korun až po několik tisíc v obchodech s elektronikou či lékárenským a drogistickým zbožím. Základem čištění jsou vibrace vyvolané vysokým kmitočtem, který si poradí s usazeninami i prachem. Je vhodný nejen na stříbro, ale i zlato, mince, protézy, vodotěsné hodinky, rovnátka, brýle a další.
Profesionální čištění šperků
Kdo na babské rady moc nedá, má možnost si nechat své šperky vyčistit u profesionálů. Služby čištění a leštění stříbra nabízí celá řada klenotnictví a zlatnictví. Díky tomu budete mít jistotu, že šperky budou skutečně důkladně a profesionálně vyčištěny. Mnohé provozovny vám stříbro vyčistí také na počkání.
Kolik stojí čištění šperků
Zajímala by vás cena čištění šperků? Na ceně se odráží typ šperku i způsob čištění. Za čištění prstenů, řetízků či náramků zaplatíte v přepočtu 90–150 Kč/kus. Rozleštění se cenově více liší. Za prstýnky můžete zaplatit až 250 Kč, za náramky a řetízky kolem 200 Kč a za náušnice od 150 Kč do 200 Kč. Vše záleží na velikosti a provedení šperku i na konkrétním zlatnictví.
Jak vyleštit stříbrné šperky i nádobí?
Když černota zmizí, je čas na leštění. Aby se vaše poklady blýskaly, můžete využít speciální prostředky na leštění stříbra, ale také babské rady. Čím tedy začít?
Citron a sůl: Do nádoby s horkou vodou vymačkejte celý citron a přidejte tři lžíce soli. Poté do tekutiny vložte šperk. Po 5 minutách jej vyjměte. Usušte jej kouskem tkaniny na čištění stříbra. U tohoto typu leštění se vyhněte klenotům s drahokamy.
Do nádoby s horkou vodou vymačkejte celý citron a přidejte tři lžíce soli. Poté do tekutiny vložte šperk. Po 5 minutách jej vyjměte. Usušte jej kouskem tkaniny na čištění stříbra. U tohoto typu leštění se vyhněte klenotům s drahokamy. Čistič na sklo: Klasickou cestu představuje čistič na okna, který stačí nastříkat na šperky a pak už jen rozleštit. Takto vyleštit lze rubíny i diamanty.
Klasickou cestu představuje čistič na okna, který stačí nastříkat na šperky a pak už jen rozleštit. Takto vyleštit lze rubíny i diamanty. Alkohol: Konkrétně vodka vám odvede perfektní službu. Ponořte do ní na 5 minut svůj stříbrný šperk a poté jej namočeným hadříkem v alkoholu vydrhněte.
TIP: Potrpíte si kromě stříbrných šperků také na šperky z bílého zlata? Rady, jakou péči věnovat právě jim, pro vás nechal sepsat v následujícím článku odborník na slovo vzatý, šperkař Luboš Korbička.
Sady a pomůcky na čištění a leštění šperků