Aktualizováno: 1.5.2018
Materiály na snubní prsteny
Po mém průzkumu mezi Vámi snoubenci se ukázalo, že jedním z velkých problémů je nedostatečná informovanost o materiálech, ze kterých lze vyrobit snubní prsteny. Navíc každý prodejce a zlatník, který prodává to své zboží, bude vždy agitovat za to "své" a Vy se nedozvíte celou pravdu, ale pouze její část.
Tento článek jsem připravil společně s renomovanými odborníky, jakými jsou například mistr rytec a fasér Přemys Hanza, nebo zlatník a Živnostník roku 2016 David Lomos. Tito pánové se celý život věnují výrobě šperků a snubních prstenů z drahých kovů. Věřím, že Vám tento vyčerpávající materiál pomůže ke správné volbě materiálu snubního prstenu.
Budete-li teprve řešit výrobu a nákup snubních prstenů, nebo to právě teď řešíte, po přečtení tohoto článku bude Vaše pozice před obchodníky a zlatníky o dost silnější.
Všechny nevěsty se těší na ten krásný den, kdy je jejich milovaný požádá o jejich ruku. Dokud se to nestane, má většina nezasvěcených za to, že se svatba zařídí za týden. Někteří snoubenci (muži) v této myšlence pokračují i v průběhu plánování a příprav svatebního dne :-D
Jedna z nejdůležitějších věcí, hned po výběru vysněných svatebních šatů, je dle mého názoru výběr snubních prstenů. Mnoho z Vás bude snubní prsten zdobit do konce života. Proto výběr snubních prstenů nepodceňujte a začněte se získáváním informací a s výběrem právě teď.
Nenechávejte objednání prstenů na jindy
Obecně se uvádí, že nejpozději 3 měsíce před svatbou je dobré snubní prsteny objednat. Máte-li však svatbu přes léto (červen až září), po mnoha zkušenostech Vám doporučuji, abyste si objednali prsteny již na začátku roku. Největší počet svateb je právě v těchto letních měsících a když přijdete za zlatníkem v dubnu, může se Vám stát, že už bude mít plno.
Existují bohužel i případy, že si necháte dovnitř prstenů vyrýt datum svatby a při převzetí zjistíte, že je tam datum jiné. Většinou se musí celý prsten vyrobit znovu a pak už je to celkem fofr. Tato noční můra se stává naštěstí velmi zřídka.
Dejte si ale pozor na jednu důležitou věc. Necháte-li si do prstenu vyrýt jména, nelze již prsteny vrátit či vyměnit! Vždy je lepší se dohodnout se zlatnictvím, nechat si prsteny zaslat, vyzkoušet a pokud Vám dobře sedí, odeslat je zpět na provedení rytiny.
Vyberete-li si z běžné nabídky prodejců, kteří mají prsteny hotové a ihned k dodání, situace je pochopitelně jiná a nemusíte termíny příliš řešit. Opět je ale dobré to nenechávat na poslední chvíli, protože se může stát, že došlý prsten nebude dobře sedět, nebo jej dokonce nenasadíte na prst. Pro tyto účely má skvělého pomocníka na měření Vašeho prsteníčku zlatnictví Danfil, které Vám jej zašle zdarma. Zaslání plastového měřítka na prst si můžete objednat zde. Pro rychlé měření si můžete vytisknout papírové měřítko. Stačí kliknout na tlačítko níže.
Pro každého se design najde
Já a moje žena jsme si nechali vyrábět snubní prsteny podle našeho návrhu a ten pocit při nošení je docela jiný, než kdybychom si prsteny vybrali z katalogu. S vědomím, že nikdo na světě nemá nic podobného, se takové prsteny doslova „nosí“. A nejlepší na tom celé bylo, že cena zakázkové výroby nebyla vyšší, než kdybychom zakoupili snubní prsteny z katalogu v podobné gramáži zlata. Záleží tedy pouze na konkrétním zlatnictví, jak počítá ceny prstenů při jejich individuální výrobě. Obecně by se mělo vycházet z aktuální ceny zlata na trhu a smluvní ceny za práci zlatníka.
Na thru je ale v dnešní době výběr velkého množství snubních prstenů, ať už se to týká tvarů, barev, materiálů, nebo různou kombinací materiálů. Možná v nabídce zlatnictví Danfil najdete ten Váš chtěný design, který byste si jinak museli nechat dělat na zakázku. Navíc Vám k tomu udělají rytinu zdarma na vyrobené prsteny.
Zakázková výroba snubních prstenů ze zlatnické dílny
Zakázková výroba snubních prstenů ze zlatnické dílny Danfil
Zakázková výroba snubních prstenů ze zlatnické dílny Zakázková výroba snubních prstenů ze zlatnické dílny daloo
Sůl nad zlato? To je jen v pohádkách.
Velkým kritériem je cena, kterou jste ochotni, nebo schopni „investovat“ do Vašich snubních prstenů. U všech drahých a vzácných kovů se cena snubních prstenů odvíjí od hmotnosti hotových prstenů a od náročnosti na zpracování konkrétního kovu. Hrubou hmotnost prstenu Vám zkušený zlatník odhadne, poskytnete-li mu údaje, jako je průměr prstenu (dělá se pomocí zkušebních kroužků), tloušťky prstenu (minimálně 1,5 mm, doporučuji však alespoň 2 mm) a šíře (výšky) snubního prstenu (3 – 8 mm). Muži mají v tomto ohledu většinou širší prsten, než ženy.
Důležitým faktorem je tloušťka materiálu prstenu. Bude-li tloušťka prstenu příliš malá, bude Vás řezat do prstu. To ale není jediný problém. Čím slabší je kroužek, tím je prsten méně odolný. Může se Vám dokonce stát, že při tahání těžkých břemen, při aktivním sportu a všude tam, kde potřebujete více namáhat ruce a prsty, slabý prsten praskne, nebo se deformuje. Hraje roli i opotřebování (obroušení) materiálu věkem. Všechny materiály na výrobu prstenů se více či méně opotřebovávají a materiálu ubývá. Prsteny masivnější tloušťky tedy vydrží déle.
Který prsten se nepoškrábe? Jen ten v krabičce!
Zbytečně se nezabývejte tím, který materiál se poškrábe a který ne. Časem se poškrábou všechny prsteny, ať jsou z měkkého stříbra, nebo z nejtvdršího wolframu. Aby se Vám prsten nepoškrábal, musel by být navěky v krabičce. Některé jsou sice náchylnější na poškrábání, ale za několik let na tom budou všechny materiála zhruba stejně.
Dalším faktorem je často možnost dodatečné úpravy průměru prstenu. Fakt je ten, že máte-li na prstenech fasované, nebo dokonce pouze lepené kameny, případně jsou prsteny s různými designovými prvky a tvary, je stejně nemožné takový prsten později upravit na potřebnou velikost. Takže důvod vybírat materiál, který lze případně upravit na jiný průměr, máte pouze za předpokladu, že se bude jednat o jednoduchý tvar bez opakujících se vzorů kolem dokola a bez kamenů. V opačném případě záleží na konkrétním případu, zda je reálné s rozměrem prstenu něco udělat.
Snubní prsteny z chirurgické oceli
Jedním z oblíbených materiálů dnešní doby pro snubní prsteny se stává chirurgická ocel. Cenově je velmi dostupná a vzhledově srovnatelná s bílým zlatem.
Snubní prsten by měl ale nést punc výjimečnosti. Vyvarujte se nákupu prstenů z chirurgické oceli, které se prodávají za několik set Kč a nejsou příliš kvalitně zpracované. Vsaďte na renomované výrobce, jako je třeba společnost Brilas, která má přes desítku kamenných prodejen a zákazníci jsou s prsteny a službami velmi spokojeni. Snubní prsteny z chirurgické oceli se nabízí s krásnými vzory a různými tvary. Materiál je barevně stálý.
Chirurgická ocel je velmi pevná a odolná, což sebou nese nejenom výhody, ale také nevýhody, o nichž budu psát v dalších odstavcích. Bohužel i tak odolný materiál, jakým je chirurgická ocel, podléhá poškrábání při nošení. Prsteny jsou zkrátka velmi exponovaným šperkem a o snubních prstenech ani nemluvě.
Tyto nádherné a hlavně precizně zpracované snubní prsteny z chirurgické oceli dodává v rozsáhlé nabídce včetně možnosti provedení rytiny firma Brilas Tyto nádherné a hlavně precizně zpracované snubní prstenydodává v rozsáhlé nabídce včetně možnosti provedení rytiny firma Brilas
Kam zmizely ty diamanty?
U levnějších snubních prstenů z chirurgické oceli, které jsou osazené přírodními, nebo syntetickými kameny, si dávejte pozor na způsob uchycení těchto kamenů. Je-li kámen pouze lepený, buďte si jisti, že dříve nebo později o něj přijdete.
U chirurgické oceli vždy vyžadujte pouze zasazené kameny (fasované kameny). Materiál je ale tak tvrdý, že ničí nástroje faséra a taková práce je časově mnohem náročnější, než vsazení kamene například do zlata. Pro faséra složité a tím pádem pro Vás dražší. Chcete-li prsten s diamanty, pak doporučuji připlatit za vhodnější materiál a zvolit raději zlato.
Rytí data svatby za všechny prachy
Většina z Vás bude chtít do prstenů vyrýt datum svatby, někdy i jména. Nedivte se, pokud Vám to ve zlatnictví odmítnou udělat, nebo nabídnou za cenu, ze které se Vám protočí panenky. Gravírování do prstenů z chirurgické oceli je náročné. Kvůli tvrdosti materiálu se ničí nástroje rytce a operace je o dost složitější, než u měkčích materiálů. Navíc hrozí reálné nebezpečí, že rytec prsten poškodí a bude shánět nebo dokonce vyrábět nový.
Mezi rytci se ale najdou opravdoví profesionálové, kteří nemají problém s rytím do chirurgické oceli. Záleží, na koho narazíte. Bude-li Vám někdo tvrdit, že gravírování se dělá laserem, pak ano, ale pouze po vnejší straně prstenu. Dovnitř se laserový paprsek nemá jak dostat.
Opět ale pozor na skutečnost, že prsten s rytinou nejde jednoduše vyměnit, pokud Vám nebude sedět průměr. Investujte tedy raději do jednoho poštovného a domluvte se s dodavatelem, že Vám nejdříve zašle prsteny na vyzkoušení a následně mu je zašlete zpět na dorytí jmen a data svatby.
Hasiči nejen k požáru a bouračce
Největší nevýhodou prstenů z chirurgické oceli je do budoucna fakt, že jsou neměnné. Nelze průměr prstenu nijak upravit. Tudíž se Vám může stát, že za pár let už snubní prsteny nepřevléknete přes klouby prstů. Děsivá je i představa, že se bouchnete do prstu, který Vám oteče a budete si volat hasiče a doufat, že jsou dostatečně vybaveni na to, aby Vám prsten na 2 místech rozřízli a prst z pasti uvolnili. Chirurgická ocel se totiž nedá roztáhnout.
Tím bych, ale od koupě snubních prstenů z tohoto materiálu nechtěl odrazovat, jen je třeba zvážit plusy a mínusy.
Klady a zápory pro snubní prsteny z chirurgické oceli
+ Lze sehnat levné a hezké snubní prsteny, které nemají žádné kameny + Tvrdost dle Mohsovy stupnice: 5,5 – 6,3 (1 = mastek, 2,5 = zlato, 10 = diamant) + Nemá žádné povinné puncovní značky + Lze narazit na luxusnější prsteny bez niklu. Takový prsten se tím jistě bude chlubit. - Příměsí chirurgické oceli je bohužel nikl v různém množství, největší alergen, který způsobuje zdravotní komplikace - Lepené kameny časem padají - Náročné a drahé zasazení (fasování) kamenů - Nelze upravit průměr prstenu v budoucnu - Nebezpečí při otoku prstu – musí se rozříznout speciálním nástrojem na 2 místech
Titanové snubní prsteny
Další materiál pro výrobu snubních prstenů je titan, který má podobné vlastnosti jako výše zmiňovaná chirurgická ocel.
Titan ne za každou cenu
Cenově dražší než chirurgická ocel, ale stále za „rozumnou cenu“ cca od 2.000 Kč za pár v obyčejném provedení. Titan, dalo by se říci moderní, futuristický a kosmický kov 20. století, ze kterého se dělají dnešní endoprotézy s životností 20 a více let a úspěšně nahrazuje "zastaralé" kloubní náhrady z chirurgické oceli.
Na trhu se objevují levné, různě barevné titanové prsteny. Je dobré vědět, že se jedná pouze o povrchovou úpravu a takové "dobarvování" nevydrží navždy. Lze sehnat i černé snubní prsteny z titanu, ale opět se jedná pouze o povrchovou úpravu, která není trvalá.
Titan je oproti chirurgické oceli hypoalergení a nehrozí žádné vyrážky a zdravotní komplikace. U prstenů vyrobených z titanu je menší problém s možností úpravy průměru prstenu. U složitějších prstenů to není možné vůbec. U jednoduchých pouze minimálně. Prsteny z titanu nelze rozříznout, roztáhnout a nastavit přidaným titanem, jeko tomu lze u zlata a stříbra. Stejně tak nelze titan letovat. Takže ani zmenšení není možné.
Zajímá-li Vás, jak je to s odolností proti poškrábání, tak Vám musím sdělit, dál se tím nezabývejte. Opravdu není žádný materiál, který by se časem nepoškrábal! Ani titan není materiál, který se nepoškrábe. Nejdvrdší materiál pro výrobu snubních prstenů je wolfram (viz popis dalšího materiálu níže). Ten má ale má zase jiné nevýhody.
Snubní prsten lehký jako pírko
Budete překvapeni, jak jsou prsteny z titanu lehké. Až to může vypadat podezřele, že Vás obchodník podvedl. Nelekejte se, prsteny z titanu jsou přibližně 2x lehčí, než stříbro a dokonce 4x lehčí, než zlato. Není divu, že se titan používá v leteckém a zbrojním průmyslu pro svou nízkou hmotnost, vysokou pevnost a teplotu tání 1668 °C.
Pestrý snubní prsten s diamanty
Doporučuji Vám prsteny z titanu vyrábět zakázkově. Zlatník Vám poradí s optimálním řešením a titan lze navíc kombinovat se stříbrem i zlatem, rýt a zasazovat kameny. Můžete tedy mít opravdu skvostný prsten kombinovaný z několika vzácných kovů, doplněný o zirkony nebo diamanty.
Klady a zápory pro snubní prsteny z titanu
+ Tvrdost dle Mohsovy stupnice: 6 (1 = mastek, 2,5 = zlato, 10 = diamant) + Dá se dobře rýt i zasazovat kameny + Futuristický a moderní "kosmický" materiál 20. století, nejlehčí kov z nabídky, avšak velice pevný + Lze kombinovat více vzácných kovů do jednoho prstenu + Prsteny jsou levnější, než při výrobě z drahých kovů (zlato, palládium, platina) + Titan je hypoalergení a nehrozí žádné vyrážky ani zdravotní komplikace - Nelze dodatečně upravovat průměr prstenu - Pozor na barevné titanové prsteny, jedná se pouze o povrchovou úpravu, která není trvalá
Zakázková výroba snubních prstenů z titanu ze zlatnické dílny
Zakázková výroba snubníchze zlatnické dílny daloo
Wolframové snubní prsteny
Snubní prsteny vyrobené z wolframu jsou jedny z nejtvrdších prstenů. Wolfram je kov vysoké hustoty a tvrdosti. Proto opět pozor na případné otoky prstů. Wolframové prsteny se nevyrábí tak, jako prsteny z ostatních materiálu. Wolfram nelze obrábět. Výroba snubních prstenů z wolframu se tedy dělá práškovou metalurgií. Z jemného wolframového prášku se zhutní prsten. Výrobní proces je tak náročný a složitý, že v České republice není žádná společnost, která by se zabývala výrobou jakýchkoliv produktů z wolframu. Všechny prsteny z wolframu jsou tedy výhradně z dovozu. Nelze vyrábět šperky z wolframu dle vlastního návrhu. Prodávají se tedy pouze hotové šperky.
Nejen do žárovky
Wolfram má (nebo spíše po opatřeních EU měl) uplatnění po celém světě především v žárovkách. Wolframové vlákno má totiž nejvyšší bod tání ze všech kovových prvků, neuvěřitelných 3422 °C.
Nejširší nabídku snubních prstenů z wolframu naleznete v největším internetovém obchodě se špěrky na Nejširší nabídku snubníchnaleznete v největším internetovém obchodě se špěrky na
Jednoduché, tvrdé, křehké!
Wolfram není nutné šlechtit jakýmkoliv odolným povrchem. Jeho základní tvrdost na Mohsovy stupnici je 7,5 z možných 10. Je tedy tvrdší než křemík (7). Těžko povrch při běžném používání poničíte. Prsteny vyrobené z wolframu vydrží lesklé a nepoškrábané déle než jiné kovy.
Na druhou stranu je však také nutné dodat, že kvůli této tvrdosti je nemožné zasadit do prstenu z wolframu jakýkoliv kámen, nebo prsten jakkoliv vyrobit na zakázku. Když už tam nějaký kámen je, není fasovaný, ale pouze lepený a hrozí, že časem vypadne. Rytí je možné pouze diamantovým hrotem, nebo laserem, a to pouze velmi z lehka. Budete-li chtít rytinu dovnitř prstenu a mít jej ozdoben třeba zirkony či diamanty, wolfram pro Vás není správná volba.
Wolfram je o něco málo lehčí, než zlato.
Prsten tvrdý, ale bohužel také velmi křehký. V nabídkách prodejců wolframových prstenů si můžete povšimnout, že většina wolframových prstenů je velmi masivních. Je to jak z důvodu výroby práškovou metalurgií, tak právě kvůli křehkosti. Masivní prsten zkrátka vydrží větší náraz. Dopadne-li prsten z wolframu na dlažbu nebo beton, máte to tak 50 na 50, že se roztříští.
Bio prsten
Snubní prsteny z wolframu jsou hypoalergení stejně jako chirurgická ocel. Nehrozí tedy žádná vyrážka. Mají excelentní odolnost vůči oxidaci a korozi. Wolfram je navíc biologicky neškodný a nevylučuje nikl nebo jiné toxické látky do těla. Cena je až „šíleně“ nízká a pohybuje se od cca 300 Kč / prsten. Vše je z dovozu.
Klady a zápory pro snubní prsteny z wolframu:
+ Tvrdost dle Mohsovy stupnice: 7,5 (1 = mastek, 2,5 = zlato, 10 = diamant) + Tvrdost zaručuje dlouhotrvající krásný vzhled + Wolfram je hypoalergení a nehrozí žádné vyrážky ani zdravotní komplikace - Snubní prsten je velmi křehký, čím slabší materiál, tím u wolframu hůře - Nedají se fasovat kameny, ani dodatečně upravovat průměr prstenu - Nelze rýt ručně, pouze diamantovým hrotem nebo laserovou technologií
Snubní prsteny z platiny
Platina je drahý kov podobné hmotnosti, jako je zlato a je to stejně tak velice chemicky odolný prvek. Tento materiál je ze všech drahých kovů zaručeně nejdražší. Navíc není mnoho zlatníků, kteří by chtěli s platinou pracovat. Výroba prstenů z platiny je náročnější, než ze zlata nebo stříbra, proto se toho mnoho zlatníků bojí. Prsteny z platiny jsou hypoalergení a nehrozí žádné vyrážky, nebo jiné zdravotní problémy.
Tvrdší než zlato nepomůže
Platina je na Mohsovy stupnici v rozmezí 4 – 4,5 z 10. Zlato má tvrdost pouze 2,5. Nicméně ani tvrdost 4,5 nezabrání tomu, aby se prsten vyrobený z platiny nepoškrábal při běžném používání. Navíc se platina obtížně leští. Proto bych doporučoval při zakázkové výrobě uvažovat rovnou nad broušeným povrchem.
Malá změna, velká cena
U nejdražšího kovu i malá změna v průměru, tloušťce nebo výšce prstenu znamená výrazné změny v ceně. Do snubních prstenů z platiny se dobře provádí rytí a fasování kamenů. Výborně se sem hodí diamanty. Necháte-li si vyrábět prsteny z platiny, na "obyčejné" zirkony zapomeňte. Bylo by to stejné, jako luxusní mercedes na plechových rávcích.
Povinné puncovní značky? Ano a dokonce 2!
Platina, stejně jako zlato a stříbro, podléhá kontrole státního puncovního úřadu ČR. Musí ze zákona obsahovat 2 puncovní značky. Českou značku ryzosti a dále punc výrobce, nebo odpovědnostní punc (prodejce – dovozce). Obě puncovní značky naleznete zpravidla na vnitřní straně prstenu. Bude-li jakýkoliv punc chybět, je to více než podezřelé a u prstenů z platiny bych Vám doporučoval jít v takovém případě od toho.
České puncovní značky pro platinu
Doprovodná zkrácená čísla ryzosti platiny
Klady a zápory pro snubní prsteny z patiny:
+ Dobře se provádí rytí i fasování drahých kamenů + Hmotnost podobná, jako u zlata + Většinou se používá 950 dílů platiny a 50 dílů je příměsí. Označení ryzosti 950/1000. - Tvrdost dle Mohsovy stupnice: 4 – 4,5 (1 = mastek, 2,5 = zlato, 10 = diamant) - Relativně nízká tvrdost platiny má za následek rychlejší poškrábání - Špatně se leští - Nejdražší materiál pro výrobu snubních prstenů a náročné (drahé) zpracování - Musí ze zákona obsahovat 2 puncovní značky
Zakázková výroba snubních prstenů z platiny s diamanty ze zlatnické dílny ArtHanza
Zakázková výroba snubních prstenů z platiny ze zlatnické dílny
Zakázkováze zlatnické dílny daloo
Snubní prsteny z palladia
999/1000 – doprovodné číslo k obrázku 0 (ryzí platina)950/1000 – doprovodné číslo k obrázku 1 (nejčastěji používaná ryzost platiny)900/1000 – doprovodné číslo k obrázku 2850/1000 – doprovodné číslo k obrázku 3800/1000 – doprovodné číslo k obrázku 4
Velmi módní jsou možné kombinace palladia a zlata. Palladium je šedivě bílý kov. Jedná se sice o levnější kov, než je zlato, ale výroba prstenů z palladia nakonec vyjde nastejno. Palladium se také přidává do drahých kovů jako příměs. Zpracování je oproti zlatu a stříbru pro zlatníka náročnější. Řada zlatníků s palladiem pracovat neumí a ani Vám prsteny z tohoto kovu nenabídne. Zlatníky, vyrábějící šperky a snubní prsteny z platiny a palladia, můžeme opravdu zařadit mezi mistry svého řemesla.
Jediné co máte, je důvěra v prodejce
Vzhledem k tomu, že nejde o kov podléhající kontrole Puncovního úřadu, konkrétní složení slitiny ví jen výrobce. Obracejte se tedy na zkušeného a důvěryhodného prodejce nebo výrobce. Čisté palladium Vás překvapí hmotností. Je podobně těžké jako stříbro, tedy cca 2 x lehčí než zlato.
O chlup tvrdší, o řád levnější
Palladium disponuje oproti platině výhodami, jako jsou vyšší tvrdost (4,75 na Mohsovy škále) a cca poloviční cena materiálu. Lze dobře rýt texty a fasovat kameny. Palladium se používá spíše jako příměs do zlata pro vznik takzvaného bílého zlata. Bílé zlato vznikne i příměsí niklu, ale pro jeho potenciální toxicitu se právě používá palladium.
Klady a zápory pro snubní prsteny z palladia
+ Dobře se provádí rytí i fasování drahých kamenů + Patří do skupiny platinových kovů, aktuálně dle kurzu cca 600 Kč za gram v nezpracovaném stavu + Nemá žádné povinné puncovní značky + Palladium lze rhodiovat jako bílé zlato. I když se povrch opotřebuje, nezmění barvu. - Tvrdost dle Mohsovy stupnice: 4,75 (1 = mastek, 2,5 = zlato, 10 = diamant) - Špatně se leští a opracovává, stejně jako platina
výroba snubních prstenů z palladia s diamanty ze zlatnické dílny
Zakázková výroba snubních prstenů z palladia ze zlatnické dílny
Zakázkovás diamanty ze zlatnické dílny ArtHanza Zakázkováze zlatnické dílny daloo
Stříbrné snubní prsteny
Jedná se o měkký kov s tvrdostí na Mohsovy stupnici 2 (zlato má 2,5 až 3), avšak mezi jeho výhody jednoznačně patří velmi nízká pořizovací cena. Stříbro je nejbělejší drahý kov pro výrobu snubních prstenů.
Navrch huj, (někdy) uvnitř fuj
Je až neuvěřitelné, že i tak levný materiál, jako je stříbro, je někdy nahrazen ještě levnějším prvkem, mědí. Následně je šperk pouze postříbřen. Takové nové šperky vypadají samozřejmě moc krásně, ale nejdou ani opravit, ani dlouhodobě leštit. Pozor tedy na levné varianty "stříbrných" prstenů, které jsou spíše bižuterií a povrchově pouze postříbřené a když už mají kameny, tak pouze lepené. Z takového materiálu v žádném případě snubní prsteny nekupujte.
Zakázková výroba především
Přesto, že se jedná o levný materiál, nelze než doporučit zakázkovou výrobu u zkušeného zlatníka, který Vám poradí hlavně s povrchovou úpravou na stříbrné snubní prsteny, jakou může být pasivace, pokovení ryzím stříbrem, nebo rhodiem. To zajistí, aby prsten tolik neoxidoval a nečernal. Navíc lze stříbro dobře rýt i fasovat do něj kameny. V kombinaci s cenou se do stříbra hodí spíše zirkony, ale chcete-li diamanty, není to pochopitelně žádný problém. Důležité je, aby byly zasazené do prstenu a ne pouze nalepené!
U těchto opravdových stříbrných prstenů máte možnost jak leštění, tak i případné opravy povrchu. Vzhledově jsou prsteny ze stříbra srovnatelné s bílým zlatem.
Pozor na nekalé praktiky
Zde jsou puncovní značky používané u stříbrných šperků výhradně v České republice. Každý stát má jiné puncovní značky. Dovážené snubní prsteny z drahých kovů, jakými jsou zlato, stříbro a patina, musí mít vždy punc ryzosti z Puncovního úřadu ČR a buď odpovědnostní značku prodejce, nebo značku výrobce. Tato povinnost vyplývá ze zákona. Neplatí to pro stříbrné šperky do celkové hmotnosti 3g, což bude u snubních prstenů s velkou pravděpodobností pokořeno. Nemá-li stříbrný prsten s vyšší gramáži alespoň 2 puncovní značky, zbystřete, nebo raději prsten nekupujte.
České puncovní značky pro stříbro
Doprovodná zkrácená čísla ryzosti stříbra
Klady a zápory pro snubní prsteny ze stříbra:
+ Dobře se provádí rytí i fasování drahých kamenů + Snadno se leští + Levný materiál, aktuálně dle kurzu cca 14 Kč za gram v nezpracovaném stavu + Lze provézt povrchovou úpravu, která zabrání černání - tzv. rhodiování + Nejčastěji se používá stříbro o ryzosti 925/1000 - Tvrdost dle Mohsovy stupnice: 2 (1 = mastek, 2,5 = zlato, 10 = diamant) - Stříbro je tedy měkké a snadno se poškrábe. Když není rhodiované, tak černá. - Celostříbrný prsten musí ze zákona obsahovat 2 puncovní značky
Ukázka dalších snubních prstenů ze stříbra vysoké ryzosti je
Ukázka dalších snubních prstenů ze stříbra vysoké ryzosti je zde
Snubní prsteny ze zlata
999/1000 – doprovodné číslo k obrázku 0 (ryzí stříbro)959/1000 – doprovodné číslo k obrázku 1925/1000 – doprovodné číslo k obrázku 2 (nejčastěji používaná ryzost stříbra)900/1000 – doprovodné číslo k obrázku 3835/1000 – doprovodné číslo k obrázku 4800/1000 – doprovodné číslo k obrázku 5750/1000 – doprovodné číslo k obrázku 6
Zlato je nejpoužívanější drahý kov pro výrobu snubních prstenů. Možná i proto, že řada lidí nemá ani tušení o jiných možnostech, které jsem Vám právě přiblížil. Se zlatem se dobře pracuje při výrobě a je chemicky velice odolné a barevně stálé.
Když zlato není zlaté, ale bílé
Barva zlata nemá žádný vliv na jeho ryzost. Všechny barvy mají stejný obsah ryzího zlata. Nejpoužívanější ryzostí zlata je 14ct = 585/1000. Vždy obsahuje 585 dílů ryzího zlata a 415 dílů příměsí. Barev a tvrdostí je mnoho, právě podle složení příměsí.
Žluté zlato = 585/1000 ryzí zlato + příměsi, jako je stříbro a měď
Červené zlato = 585/1000 ryzí zlato + příměsi měď a stříbro
Bílé zlato = 585/1000 ryzí zlato + stříbro, nikl, zinek, paládium
Alergie na zlato? Ne, pouze na příměsi!
Neznám nikoho, kdo by měl alergii na ryzí zlato. Bohužel neznám ani nikoho, kdo by měl snubní prsteny z ryzího zlata. Na zlato jako takové alergie nejsou, nebo pokud alergii někdo má, je to tak velmi vzácné, že si můžete být jisti, že Vy to určitě nejste. Alergie na zlaté šperky jsou však důsledkem použití příměsí, které se používají při výrobě polotovaru. Nejčastější alergie je na „bílé zlato“, kde se použil nikl. V některých zemích je dokonce zakázáno používat nikl pro výrobu „bílého zlata“ kvůli jeho toxicitě a místo něj se používá palladium. V České republice Puncovní úřad nedávno zpřísnil hodnoty povolené pro uvolňování niklu ze slitin, a to dokonce 18x!
Velmi populární se stala kombinace různých barev zlata, někdy všech tří. Taková kombinace působí nevšedně. Je zde ale o to větší množství příměsí ve zlatě a větší šance na alergické reakce, které mohou vést u citlivějších jedinců až k vážným zdravotním komplikacím.
Proč je levnější odolnější?
Není pravdou, že čím vyšší ryzost zlata, tím je šperk kvalitnější, tvrdší, nebo dokonalejší. To se projeví pouze v tom, že je prsten dražší. Prsteny s vyšší ryzostí jsou však kvůli většímu podílu zlata měkčí a hůře se zpracovávají. Není tedy nad "obyčejné" 14-karátové zlato.
Obrovskou výhodou je u zlata jeho snadná povrchová úprava. Lze tedy jednoduše přeleštit, přebrousit, matovat, pískovat nebo kartáčovat.
Na „bílé zlato“ se používá pokovení rhodiem, což je dobré kvůli ještě tvrdšímu povrchu prstenu a tedy větší odolnosti proti poškrábání. Na zlaté a červené zlato rhodium použít nelze, jelikož je povrch stříbrný.
Výhodou zlata je také to, že lze v budoucnu mírně upravit průměr prstenu, nebo jej dokonce „nastavit“. Někteří zlatníci dokonce přijmou Vaše zlato, které už nenosíte a budete o to méně platit za materiál na výrobu snubních prstenů. Nefunguje to však tak, že roztaví to Vaše zlato a vyrobí z něj snubní prsten. Tak to opravdu není. Na prsteny použije zlato zcela nové.
Největší výběr, největší podvody
Zvlášť u zlata můžete narazit na vážný problém. Neznámé internetové obchody, kterým buď zaplatíte předem, nebo si necháte poslat prsteny na dobírku, mohou být problematické. Doporučujeme obchod, nebo zlatnictví navštívit raději osobně, prohlédnout si nabídku prstenů a ptát se po puncovních značkách. Stejně jako je tomu u stříbra a platiny, i u zlata musí být ze zákona 2 povinné značky. Puncovní značka ryzosti od puncovního úřadu ČR a značka výrobce nebo prodejce.
Níže jsou puncovní značky používané u zlatých šperků výhradně v České republice. Nemá-li tedy zlatý prsten 2 povinné puncovní značky, nic nekupujte.
České puncovní značky pro zlato (bez ohledu na jeho barvu)
Doprovodná zkrácená čísla ryzosti zlata
Klady a zápory pro snubní prsteny ze zlata:
+ Dobře se provádí rytí i fasování drahých kamenů + Snadno se leští, matuje, brousí, pískuje a kartáčuje + Drahý materiál, aktuálně dle kurzu cca 900 Kč za gram 24ct (ryzího zlata) v nezpracovaném stavu + Různé barvy zlata dle přidaných příměsí + Nejčastěji se používá zlato o ryzosti 585/1000 - Tvrdost dle Mohsovy stupnice: 2,5 až 3 podle příměsí (1 = mastek, 10 = diamant) - Zlato je tedy měkké a snadno se poškrábe - povrchoou tvrdost lze mírně ovlivnit pouze u "bílého zlata" pokovením rhodiem - Zlatý prsten musí ze zákona obsahovat 2 puncovní značky
Zakázková výroba snubních prstenů z bílého a žlutého zlata ze zlatnické dílny
Zakázková výroba snubních prstenů ze zlata s diamanty a zdobnými rytinami ze zlatnické dílny
Zakázkováze zlatnické dílny Danfil Zakázkováze zlatnické dílny ArtHanza
Zlatník nebo prodejce bez vlastní puncovní značky? Podvodník!
999/1000 – doprovodné číslo k obrázku 0 (ryzí zlato – 24-karátové)986/1000 – doprovodné číslo k obrázku 1900/1000 – doprovodné číslo k obrázku 2 (22-karátové zlato)750/1000 – doprovodné číslo k obrázku 3 (18-karátové zlato)585/1000 – doprovodné číslo k obrázku 4 (nejpoužívanější 14-karátové zlato)375/1000 – doprovodné číslo k obrázku 5333/1000 – nemá doprovodné číslo250/1000 – nemá doprovodné číslo
Zde si můžete snadno zkontrolovat, zda Váš prodejce nebo zlatník má platnou licenci a punc na puncovním úřadě ČR. Stačí napsat jméno zlatníka nebo firmy, případně vyhledejte podle IČ. Nezobrazí-li se Vám žádný výsledek, je to podezřelé. Každý, kdo vyrábí nebo obchoduje s drahými kovy a šperky, musí být totiž registrován na puncovním úřadě, ze kterého obdrží vlastní puncovní značku.
Na konec bych Vám popřál šťasnou volbu, jak na materiál, tak i na kvalitního a spolehlivého dodavatele. Moje poděkování patří zejména paní Evě Brůčkové z Puncovního úřadu ČR za odbornou konzultaci týkající se dovozu šperků do ČR, dále panu Přemyslu Hanzovi ze zlatnické dílny ArtHanza a Davidu Lomosovi ze zlatnictví daloo za poskytnutí odborných informací a osobních zkušeností se zpracováním kovů a výrobou snubních prstenů a Veronice Zechové za pomoc při vyhledávání Vašich recenzí a zkušeností při používání snubních prstenů v praxi.
Získejte tipy a návody po celou dobu plánování Vaší svatby
Tu nejlepší volbu materiálu Vám přejeMartin Pátek - autor Svatebního diáře Smart