Ukázky z naší dílny
Nejčastějším materiálem který používáme na výrobu zásnubních a snubních prstenů je zlato ryzosti 585/1000 ve třech barvách, žluté, bílé a červené, které se tepelně upravuje a válcuje do požadovaného rozměru snubního prstenu. Poté se profil stočí do kruhu a zaletuje. Barevné kombinace se sletují každý kroužek samostatně a potom se požadovaný počet kroužků sletuje k sobě.
Po letování se prsteny ponoří do koncentrované kyseliny sírové, aby se odstranila zoxidovaná vrstva.Sváry se obrousí smirkem.a šperk se celkově vyhladí. Rysky, které oddělují jednotlivé barvy se vyryjí ručně rydlem,Dalším krokem jsou kameny, naznačíme si důlčíkem kde mají být, v místě provrtáme otvory podje velikosti kamene. Frézkou se připraví lůžko pro vsazení kamene.
Kameny fasujeme ručně dvojím jištěním. Okolo kamene se rýtkem udělá 4 až 8 zápichů, které vytvoří malá zrníčka. Tato zrníčka již sama o sobě kámen udrží, používáme ještě jednu techniku,pro opětovné jištení kdy na kraj lůžka kamene zatlačíme specielním nástrojem. Tim se přihrne materiál ke kameni a tak se kámen ještě více utěsní. Takto zasazený kámen má minimální možnost vypadnou a snese i velice hrubé zacházení. Po té se prsten leští nejprve leštíme v drtí z vlašských ořechů nahrubo a nakonec na flanelových kotoučích do vysokého lesku.
Ukázka ruční výroby zásnubního prstenu
Zlatý drát na obroučku, žíháme a válcujeme do požadovaného tvaru. Část kde bude kámen a kde se obroučka bude zužovat žíháme plamenem na požadovanou teplotu a vykováme na kovadlince. Po tom drát stočíme do kulata a svaříme.
Přistoupíme k výrobě obruby pro kámen. Podle velikosti kamene si změříme velikost plechu který budeme potřebovat na výrobu obruby a takto označený pásek plechu vyřízneme, stočíme do požadovaného tvaru a svaříme. Obroučku rozřízneme, vložíme obrubu a svaříme. Osmirkujeme sváry a prsten vyleštíme na flanelovém kotouči do vysokého lesku. Poslední fáze je zafasování kamene do prstenu, frézkou upravíme obrubu na průměr kamene.Samotní fasování provedeme rydlem a nakonec začistíme natlačovákem, provedeme finální vyleštění a prsten může putovat ke své šťasné majitelce.
Ukázka strojového odlévání šperků pomocí technologie odlevání do ztraceného vosku
Nejdříve je nápad, který se snažím dostat na papír dřív než ho zapomenu. Ať se jedná o prsten, nebo jiný šperk, na papíře dostává svoji první podobu, kterou dále upravuji, dokud nejsem spokojen. Druhým krokem je 3D vizualizace v počítači, kde šperk dostane rozměry, přesné umístění kamenů a jejich velikosti. Takto vytvořený návrh za pomocí 3D tiskárny uděláme z vosku. Tento voskový model požijeme pro odlití vzorového prstenu, vetšinou ze stříbra, vyleštíme a dáme do silikonu zvulkanizovat, po vychladnutí pomocí skalpelu prsten z silikonové gumy vyřízneme, tím nám vznikne forma, kterou můžeme používat opakovaně. Do této formy vstříkneme teplý vosk, který vyplní prázdný prostor a po ztuhnutí vosku získáme voskový model, do kterého můžeme vsazovat kameny, podle potřeby upravovat a můžeme si jich udělat, kolik potřebujeme. Tyto voskové šperky naletujeme na voskový kmen a vytvoříme takový malý vánoční stromeček, který vložíme do kovové kyvety a zalijene sádrou. Poté, až sádra vytvrdne, se kyveta dá vypálit do pece, kde vosk vyhoří. Tím vznikne prázdný prostor. Takto vzniklou sádrovou formu vložíme do vákuového lití, kde vznikne podtlak, který doslova vcucne roztavené zlato, které tam nalijeme. Takto se malým kouzlem promění voskový stromeček ve zlatý. Prsteny z něho odštípeme, osmirkujeme a dáme leštit ...
Výroba strážného andílka pro štěstí
Andílka jsme vyráběli na přání našeho váženého zákazníka, který si přál, aby každý člen jeho rodiny měl svého andílka pro štěstí.
Andílek je vysoký, včetně svatozáře, 2,5 cm a průměr hlavičky je 8 mm. Andílek je dutý z bílého zlata a svatozář ze žlutého zlata. Nejdříve jsme si připravili plech bílého zlata o tloušťce 0,3 mm, který jsme museli několik desítek minut žíhat v peci, aby dosáhl požadované měkkosti. Po malých kouscích a za opětovného žíhání jsme vyklepali dvě půl kuličky, které se svaří k sobě a vznikne hlavička. Tělíčko andílka je vyrobeno tak, že se zlatý plech stočí do kornoutku a zaletuje a na toto tělíčko se přiletuje hlavička. Potom si vyřízneme dno sukénky, křidélka a přiletujeme je k tělíčku. Nakonec si ze žlutého zlatého drátu vytvarujeme svatozář, kterou přiletujeme na hlavičku.
Škoda, že na fotce nevynikne andílkova roztomilost, ale každý, kdo si ho vzal do ruky, z něj byl nadšen.