Jak pečovat o šperky
Udělali jste si radost, pořídili si něco pěkného, možná už máte doma i malou sbírku, ale víte, jak se správně o své šperky starat?
Většina našich šperků je vyrobena ze sterlingového stříbra, tedy stříbra o ryzosti Ag 925/1000. Stříbro je kov, jehož přirozenou vlastností je postupná oxidace. Oxidace, neboli černění stříbrných šperků, byť i zlacených, není výrobní vadou. Jde o přirozenou chemickou reakci způsobenou výskytem různých chemických sloučenin, zejména síry v ovzduší, působením sloučenin obsaženým v lécích, kosmetických přípravcích, pracích a úklidových prostředcích, ale i prašného prostředí.
Oxidace se projeví ve většině případů tak, že šperk začne na povrchu černat. Zatímco na čistém a suchém vzduchu je stříbro stálejší, vlhké prostředí oxidaci urychluje. Rychlost oxidace může být ovlivněna řadou faktorů, včetně typu pokožky a látek, s nimiž stříbro přijde do kontaktu. Důležité je, že oxidace není nezvratný proces. Stříbro se dá lehce a rychle vyčistit za pomoci čistícího ubrousku k tomu určenému, který můžete zakoupit na našem eshopu, ale většinou je k sehnání i v každém zlatnictví. Pro čištění stříbra je možné používat i roztoky určené k čištění stříbrných šperků, ale nedoporučujeme je používat u šperků, které v sobě mají zakomponovány perly, korály, zkrátka jakékoliv kameny a minerály, nebo kožené či textilní části. Oxidovat mohou i šperky ze stříbra, které jsou pozlaceny.
Jak chránit šperky před oxidací a poničením?
Je v pořádku dělat si radost, ale myslete na to, že šperky by se měly hlavně nosit. Častým nošením šperku můžete zabránit v jeho oxidaci, neboť se šperk při nošení neustále leští o vaši pokožku či oblečení. Pokud šperk ze stříbra odložíte do šperkovnice či krabičky a vrátíte se k němu po nějaké době, je velmi pravděpodobné, že šperk bude zoxidovaný.
Pokud šperk ukládáte do šperkovnice, je vhodné jej otřít suchým jemným hadříkem, abyste z něj odstranili nečistoty, pot a mastnotu.
Šperkové krabičky nejsou vhodné k skladování šperků, které nenosíte. Nenošené šperky byste měli chránit před přístupem vzduchu a vlhkosti. Papírové šperkové krabičky nejsou neprodyšné a většinou je uvnitř molitan, který na sebe může vázat vlhkost ze vzduchu a pak v krabičce uložený šperk rychleji oxiduje. Osobně doporučuji šperky, které nenosíte ukládat očištěné po jednom do malých plastových uzavíratelných sáčků.
Stříbrnému, nepokovenému šperku by neměl vadit kontakt s čistou studenou vodou, pokud však přijde do kontaktu s mýdly, oleji, šampony, všeobecně kosmetikou, může dojít k chemické reakci, v jejímž důsledku by šperk mohl změnit barvu. Nestává se to často, stát se to však může. Pokud si všimnete změny barvy kovu, zamyslete se nad tím, jaký přípravek jste použili a čím to mohlo být způsobeno, ať se podobným nehodám vyhnete do budoucna.
Šperky je vhodné nasazovat až po aplikaci kosmetických přípravků a po té, co si upravíte účes. Spreje, laky, suché šampony, parfémy vše co používáme, abychom se udělaly krásné a voňavé, než odejdeme z domu ulpívá na povrchu šperku.
Stříbro patří mezi ušlechtilé kovy, je však poměrně měkké a je potřeba být na šperky opatrný. Všeobecně jsou naše šperky velmi jemné a dávejte tak prosím pozor na to jak se k nim chováte a jak je ukládáte. Nikdy šperky nenoste po kapsách a peněženkách, kde se snadno zamotají a poničí. Nevystavujte šperky mechanickému tlaku.
Často ve svých špercích používáme perly, korály a přírodní kameny/minerály. Tyto přírodní materiály ač se zdají být pevné jsou choulostivé a křehké a proto prosím s nimi zacházejte šetrně a chraňte je před nárazy a silnými mechanickými vlivy. Jinými slovy, je vhodné šperk sundávat na sport, při zahradničení, mytí nádobí, při úklidu..
U šperků s ražbou dochází při vyražení k poškození vrstvy pozlacení a šperk je proto ještě náchylnější na vnější vlivy jako je vlhkost, nebo působení chemických prostředků. Před uložením šperku na suché a neprodyšné místo ho nejdříve otřete suchým hadříkem.
Pokud šperk kupujete „ na později“ jako dárek, prosím, i v tomto případě myslete na to jak šperk uchováváte a před jeho darováním ho nejdříve zkontrolujte a případnou vzniklou oxidaci očistěte hadříkem k tomu určeným, ať obdarovanou osobu oslní svým leskem.
Prosím, pokud si necháváte šperky zasílat na výdejní místa, vyzvedávejte si je ihned a nenechávejte je dlouho čekat. Jde o šperky. Podmínky na výdejních místech nemusí být vždy ideální, někdy mohou balíčky cestou k vám zmoknout, nebo navlhnout a čím dříve si své šperky vyzvednete, vytáhnete z krabičky, očistíte a pomazlíte se s nimi, tím lépe.