Kvalita a hodnota šperků - puncy, kameny, cena

by Marie Fenclová

Co znamená punc na mém prstenu? Zjistím podle něj jestli to je zlato? Jak poznám pravý diamant? Jakou cenu má diamant zasazený v mém šperku? Jsou perly v mých náušnicích pravé nebo falešné? V prstenu po babičce je zasazený velký červený kámen, může to být rubín?

Tyto a podobné otázky dostáváme tak často, že jsme se rozhodli sestavit jakýsi rozcestník, který by měl každému zájemci usnadnit cestu za poznáním svého šperku. Poradíme Vám, jak postupovat, chcete-li zjistit z jakého kovu je Váš šperk vyrobený, jaké jsou v něm zasazené kameny, jakou má šperk hodnotu a komu ho případně nabídnout k prodeji. První, co každého majitele šperku zajímá je punc.

Kvalita a hodnota šperků – puncy

Na špercích se objevují čtyři druhy značek.

Každá znamená něco jiného a my si je teď v krátkosti představíme.

1) STÁTNÍ PUNC

Státní punc je nejdůležitější značkou na šperku. Nese informaci o tom z jakého kovu a jaké ryzosti byl šperk vyroben, a také to, že tato skutečnost byla ověřena nezávislým úřadem.

Státní punc má vždy tvar obrázku, jehož součástí je jedna číslice (od 1 do 5), někdy i jedno písmeno.

Těchto punců existují tisíce. Každý stát má svoje vlastní, originální puncy a aby to nebylo tak jednoduché, tyto značky se čas od času mění v závislosti na aktuální politické nebo ekonomické situaci dané země. Jen na území České republiky se za posledních sto let vyměnili puncy čtyřikrát.

K poslední změně došlo v roce 1993.

Pro usnadnění orientace se několik států dohodlo na používání mezinárodně platných punců. Jedná se o puncy takzvané Vídeňské konvence. Těmito puncy se ale označují jen šperky určené pro vývoz a na domácích trzích každý stát stále používá vlastní státní puncy.

Koupíte-li tedy šperk v Německu, Řecku, Turecku nebo kdekoliv jinde, bude mít každý šperk jiný státní punc i přesto, že všechny budou vyrobené ze 14. karátového zlata.

Přehled českých punců pro zlaté šperky najdete na našem blogu v článku České puncovní značky.

Přehledy punců Vídeňské konvence, punců pro stříbrné či platinové šperky nebo přehledy punců používaných v některých okolních zemích jsou k nahlédnutí na kterékoliv pobočce Puncovního úřadu.

2) Druhým typem značek je takzvané RYZOSTNÍ ČÍSLO

Jde o trojčíslí, které vyjadřuje ryzost kovu, ze kterého byl šperk vyrobený.

Nejčastěji se na špercích objevují tyto ryzostní značky:

Na zlatých špercích

200 – případně slovo „neugold“ nebo „nové zlato“ – označuje zlato o ryzosti 4 karáty

250 – zlato o ryzosti 6 karátů

333 – zlato o ryzosti 8 karárů

375 – zlato o ryzosti 9 karátů

585 – případně 583 – zlato o ryzosti 14 karátů

750 – zlato o ryzosti 18 karátů

K značkám označujícím srozumitelně ryzost zlata patří i tyto verze:

14K – zlato o ryzosti 14 karátů

18K – zlato o ryzosti 18 karátů

Na stříbrných špercích

800 – nebo 900 – ryzostí značky stříbra, které nejčastěji objevíte na stříbrných příborech nebo předmětech jiných než jsou šperky

925 – nejčastější používaná ryzost stříbra u šperků. Tato ryzost stříbra je v zahraničí známá jako Sterlingové stříbro.

U stříbrných předmětů se můžete setkat i s těmito tvary ryzostních čísel:

S 925 – stříbro o ryzosti 925/1000 (tzv. „sterlingové stříbro“)

Ag 925 – stříbro o ryzosti 925/1000 (tzv. „sterlingové stříbro“)

Na platinových špercích

950 – typická ryzost platinových šperků

Nutno podotknout, že pokud ryzostní značka není doprovázena státním puncem, není možné se na ni stoprocentně spolehnout. Už jsme viděli 925 na bižuterii či 585 na pozlaceném stříbru.

3) Třetím typem punců jsou VÝROBNÍ značky

Výrobními značkami – jak už název napovídá – označují svoje zboží výrobci. Lze tedy podle nich dohledat firmu či dílnu, ve které šperk vznikl. Výrobní značky sestávají ze dvou až čtyř písmen, často doprovázených drobnou grafikou. Jedná se o značky výrobce nebo distributora šperků a nenesou žádnou informaci o kovu, z jakého je šperk vyrobený.

Seznam značek českých výrobců je k dispozici na stránkách Puncovního úřadu.

S identifikací výrobních značek na starožitných špercích Vám může pomoci Encyklopedie českého zlatnictví, stříbrnictví a klenotnictví. Napsala PhDr. Dana Stehlíková, CSc., vydalo nakladatelství Libri v r. 2003.

4) Posledním typem punců na špercích jsou OBCHODNÍ značky

Jde o slova jako například STORM, BVLGARI, CéDé, PatekFilip a podobně. Do tohoto ranku patří i značky, které staví na materiálu, například Pakfonk, STEEL, Silver atd. Účel těchto značek je čistě reklamní. :- )

Z výše uvedeného je zřejmé, že pokud chcete mít jasno a s jistotou vědět z jakého kovu a jaké ryzosti je šperk vyrobený, je nutné, aby si ho prohlédl odborník.

Nejjednodušší a také nejlevnější je, obrátit se na kteroukoliv pobočku Puncovního úřadu. Zde provedou takzvanou zkoušku na kameni. Šperk na přístupném nenápadném místě očrtají na zkušebním kameni a pomocí srovnávacích črtů ze zkušebních jehel a kyselin určí naprosto přesně druh i ryzost kovu.

Chcete-li jen rychle zjistit zda je šperk zlatý, můžete se obrátit na kterékoliv starožitnictví, zastavárnu nebo zlatnictví, ve kterém vykupují zlato.

Leave a Comment