Máte-li doma drahé šperky, neměli byste je rozhodně skladovat sesypané na jedné hromadě. Každý materiál má jiné vlastnosti a tím i jiné potřeby skladování. S ostatními druhy kovů byste tak neměli skladovat například ocelové nebo diamantové šperky. Jde o velmi tvrdé materiály, která vám mohou poškrábat nebo jinak poškodit šperky z měkčích a křehčích kovů, například zlato nebo stříbro.
Šperky skladované v domácím prostředí by také neměly být například moc vystavovány náhlým výkyvům teplot či horku, nesvědčí jim ani styk s chlórem, jinou chemií nebo kosmetickými přípravky. Šperky se doporučuje například zabalit do hedvábného papíru nebo textilního sáčku. Obecně nejlepším způsobem uchování šperků je uložit je do šperkovnice či originální krabičky, v níž byl šperk zakoupen. Ty jednak zaručí sucho a tmu, zároveň jsou vykládané měkkým polstrováním, což udrží šperky lesklé a bez poškození, ať už se jedná o náušnice, prsteny či manžetové knoflíčky, poradila Irena Dubovská ze společnosti Presence.
Pokud necháte na například stříbrné šperky nezabalené na vzduchu, postupně začnou černat. Napravit to můžete speciální utěrkou, která se prodává na čištění zlata a stříbra, pomůže i ultrazvuk. Pokud nechcete utrácet, stejného efektu dosáhnete i se zubní pastou a kartáčkem.
Zlato na vzduchu černá méně. U slitin zlata s dalšími kovy (tzv. bílé zlato) ale dochází k opotřebení povrchové vrstvy, kterou může obnovit klenotník. Zlato oddělujte od jakéhokoliv kontaktu s chlorem, čisticími prostředky, barvou na vlasy nebo parfémy. Při uchovávání zlatých šperků nemusíte dodržovat žádné speciální zásady. Stačí je pouze uložit do sucha a tmy, ideálně do šperkovnice, uvedla Dubovská.
Speciální skladování naopak vyžadují šperky s pravou perlou. Před uložením se doporučují otřít kouskem látky navlhčeným v čisté vodě, jinak mohou ztratit lesk, barvu nebo popraskat. Pokud šperk obsahuje lepené perly, v žádném případě jej nevystavujte působení vody, obzvláště horké. Perla by se totiž mohla odlepit, varuje Dubovská.