Jak vyčistit stříbro a šperky z něj
Oblíbili jste si stříbrné šperky? Nedivíme se! Asi jste si také všimli, že po čase začnou stříbrné náramky i prstýnky ztrácet svůj lesk. Vysvětlíme vám, proč se to děje a jak takovým šperkům vrátit jejich původní krásu. To, co k tomu budete potřebovat, máte doma.
Proč stříbro černá
Může za to oxidace. K té dochází během chemické reakce s vaší pokožkou. Každá žena má také jiné pH a na základě toho někdy vydrží šperky ze stříbra zářivé roky, jindy začnou černat už po pár měsících. Svůj vliv má na rychlost procesu i to, zda jsou v kontaktu s tělovou kosmetikou, lakem na vlasy nebo vaším parfémem. Existuje naštěstí pár jednoduchých a levných způsobů, kterými jim vrátíte jejich krásu.
Jak vyčistit stříbrný řetízek a další šperky
Vystačíte si s několika běžnými surovinami, které najdete v kuchyni. Zabere to jen pár minut a stříbrný řetízek nebo prstýnek bude jako nový. Přemýšlíte, jak vyčistit stříbro s kamínky nebo perlou? Zaměřte se hned na první variantu se saponátem. Kyselé a zásadité látky (ocet, citron) jim totiž nesvědčí.
Saponát na nádobí
Stačí kapka vašeho gelu na nádobí v teplé vodě. Namočte do něj hadřík a opatrně jím stříbrný prsten nebo řetízek promněte.
Ocet
Jde o jednoduchý postup, který používaly už naše babičky. Octu vám bude stačit jen lžička, kterou přidáte do litru horké vody. Do lázně pak ponoříte stříbrné náušnice nebo jiný kousek ze stříbra, který potřebujete vyčistit. A to asi na patnáct minut. Poté je opláchněte čistou vodou a osušte jemným hadříkem.
Citron a sůl
Do misky si připravte 2 hrnky horké vody, pak do ní vymačkejte jeden celý citron a přidejte ještě tři polévkové lžíce jemné kuchyňské soli. Ty rozmíchejte. Stříbrný náramek nebo prsten vložte do lázně na pět minut. Poté opláchněte vlažnou vodou a osušte měkkým hadříkem.
Kypřící prášek a alobal
Další osvědčený trik využívá taky toho, co máte v kuchyni. Do misky nalijte horkou vodu a přisypte jeden sáček kypřícího prášku do pečiva. Rozmíchejte ho a pak na dno misky vložte kousek alobalu. Do lázně ponořte stříbrný řetízek a ponechte ho v ní asi 30 minut. Následně jej opláchněte a vysušte.
Coca-Cola
Možná se to k vám ještě nedoneslo, ale Coca-Cola je už řadu let oblíbeným pomocníkem při úklidu doma. Proč? Může za to v ní obsažená kyselina fosforečná, která v kombinaci s miliony bublinek uvnitř umí čistit jedna báseň. Do misky s nápojem ponořte stříbrné šperky na deset minut a poté je hadříkem zbavte nečistot, opláchněte a osušte.
Jak předejít černání stříbra
Pří nošení stříbrných šperků je dobré řídit se pár jednoduchými pravidly, které jim prodlouží život. Na našem webu najdete také doporučení, jak na čištění zlata a zlatých prstýnků i řetízků.
Před koupáním prsten sundejte
Bazén se silně chlorovanou vodou může při pravidelných návštěvách způsobit hodně škody. Proto nechte prstýnky před koupáním ve skříňce nebo doma v bezpečí.
Patří do šperkovnice
A když říkáme doma v bezpečí, myslíme tím ideálně ve šperkovnici, do které přidáte kousek křídy. Ta totiž pohlcuje ze vzduchu vlhkost a předchází tedy možné oxidaci. Pokud šperkovnici nemáte, bude stačit i hedvábný pytlíček, který dáte do krabičky.
Sundávejte šperky na sport
Stříbro je měkký kov, který je náchylný k mechanickému poškození. Proto si šperky ze stříbra vždy před sportováním sundejte. Předejdete tak nemilým překvapením. To samé platí pro úklid se saponáty a domácí práce obecně.
Držte se našich jednoduchých rad a stříbro vám vydrží krásné po mnoho let. Máte doma rodinné starožitné stříbro, které vyžaduje speciální péči? Zajděte do klenotnictví a svěřte jej profesionálům.
Jak vyčistit stříbro
Jak vyčistit stříbro
Stříbrné šperky upřednostňuje spousta zákazníků. V porovnání se zlatem je levnější, ovšem to není hlavním důvodem jejich popularity. Ta pramení z čisté elegance, jemnosti a atraktivního vzhledu, který dokáže svému nositel i propůjčit.
Pro svou mimořádnou oblíbenost se na pultech zlatníků objevuje bohatý sortiment nejrůznějších typů. Pultová nabídka zahrnuje vše od jednoduchých šperků až po designově precizní artikly zdobené kamínky. Stříbro však po nějaké době ztrácí svůj lesk, čehož si určitě všimnou majitelé stříbrných prstenů. Otázkou zůstává, zda jde o nevratnou změnu a je třeba se s touto situací smířit.
Stříbrné šperky nemusí vždy černat
Černající šperk je prvním signálem, že nebyl ošetřen speciální povrchovou úpravou, která je známá pod označením rhodiování. Jde o stálý kov, který povrchu ošetřeného šperku propůjčí mnohonásobně vyšší odolnost proti poškrábání nebo již zmíněnému zčernání. V případě, že váš šperk pod tíhou času ztrácí na své kráse, rozhodně neztrácejte naději. Existuje spoustu skvělých tipů, které vašemu šperku navrátí původní vzhledovou hodnotu.
Ještě před tím, než se pustíte do čištění svého šperku svépomocí jednou z prověřených technik, vysvětlíme si, proč stříbro vůbec černá.
Stříbrné šperky černají, proč tomu tak je
Zcela přirozený projev stříbra zvané černání je způsobeno několika odlišnými faktory. Dodržováním zásad se dá černání stříbra celkem efektivně předcházet, a naopak mu jít naproti. Stálost materiálu zajistíte zajištěním suchého a čistého prostředí. V takových podmínkách zůstává stříbrný šperk beze změny. Problém nastává ve chvíli, kdy dojde k dysbalanci této důležité rovnováhy a tomu se zabránit nedá. Přece si nekupujeme klenoty jen proto, aby se staly součástí zcestné výzdoby klimatizované skříně.
Začerněné oblasti na šperku jsou projevem chemické reakce zvané oxidace. K té dochází, pokud se povrch stříbra dostane do pravidelného kontaktu s potem. Rychlost oxidace souvisí s přesnou hodnotou ph faktoru pokožky nositele. Právě pro tyto důvody můžeme pozorovat odlišnou intenzitu oxidace s ohledem na hodnotu ph každého z nás. Na změně barvy se podílí i síra obsažená v atmosféře. Nejrizikovější oblasti v návaznosti na tento faktor se nacházejí všude tam, kde se objevuje nízká kvalita ovzduší. Na vině je totiž vyšší obsah síry a jejích derivátů.
Podívejme se společně na ty nejefektivnější způsoby čištění stříbra v domácím prostředí. Zde vám předkládáme celkem 6 nejvyužívanějších způsobů s nejlepšími výsledky.
Čištění stříbra v domácím prostředí
Jakmile si všimnete prvních známek snížené vzhledové kvality a šperk přestane zářit, využijte jednoho z níže uvedených postupů. Hodí se jak na čistění prstenů, tak i náramků.
Čištění stříbra octem
Potravinářský ocet se nachází snad v každé domácnosti. Jeho cena je takřka zanedbatelná a pokud si jej koupíte pouze na čištění šperků, máte na několik let dopředu vystaráno. Osvědčenou potravinu používaly k těmto účelům už naše babičky, protože moc dobře věděly. K operaci lze využít buď samotný ocet, který rozmícháme v litru horké vody nebo společně s jedlou sodou.
Do roztoku horké vody přidejte jednu polévkovou lžíci a následně do připravené lázně ponořte čištěný šperk. Po 15 minutách ho dosucha otřete a vyleštěte kouskem bavlněné látky. Stejného výsledku dosáhnete i v případě, kdy ocet nahradíte čerstvě vymačkanou citronovou šťávou.
Čištění stříbra octem a jedlou sodou
Zajímavých výsledků dosáhnete s přídavkem jedlé sody. Reakce octa a sody se postará o dlouhotrvající účinek. Připravte si ½ hrnku bílého octa a nalijte ho do připravené misky a přidejte 2 polévkové lžíce jedlé sody. V roztoku nechte šperky odpočinout alespoň na dvě nebo tři hodiny. Po vyjmutí je třeba stříbro opravdu důkladně opláchnout pod proudem studené vody. Nezapomeňte na důkladné osušení měkkou utěrkou nebo bavlněným kouskem hadříku. Pozor si dávejte zvláště na drsnější tkaniny, které by na čištěném šperku mohly zanechat stopy po škrábancích.
Čištění stříbra cigaretovým popelem
Máte v rodině kuřáka nebo dokonce sami kouříte a nechcete své šperky namáčet do roztoku? Dáváte přednost suchému typu čištění? V tom případě si s další cigaretou uschovejte popel, který stačí nanést na vlhký bavlněný hadřík. Opravdu i s tak jednoduchým způsobem sklidíte úspěch. Stačí pár minut a jemným přeleštěním se šperk opětovně rozzáří, jako ve chvíli, kdy se pokoušel zaujmout svým vzhledem z výkladní skříně zlatnictví.
Čištění stříbra zubní pastou
Další účinný a jednoduchý postup čištění stříbra se provádí zubní pastou. Dojděte si pro ní do koupelny a nezapomeňte sebou vzít i zubní kartáček. Pozor k čištění stříbra je důležité použít výhradně zubní kartáček s jemným vláknem a zubní pasta nesmí obsahovat abrazivní mikročástice. Tyto agresivní složky si s povrchem stříbra nerozumí a dochází pak k viditelnému poškození. Při čištění nevyvíjejte na šperk příliš velký tlak a snažte se být k stříbru opravdu šetrní. Metoda se vám následně odvděčí skvělým výsledkem.
Čištění stříbra Coca Colou
Coca Cola by se dala označit za univerzální nástroj, kterého lze využít k opravdu rozdílným operacím. Dokáže odstranit žaludeční nevolnost, rozpustit rez nebo dokonale rozzářit libovolný stříbrný šperk. Je to dáno zastoupením kyselin fosforečné a citronové působící agresivně na vše, co jim přijde do cesty. Pokud nevěříte efektivitě, vzpomeňte si až budete popíjet tento nápoj na své šperky a ponořte je do lázně cca na pět minut.
Kdo nedá na babské rady
Babské rady nemusí být každému po chuti. Ať už jsou vaše důvody negativního přístupu jakékoliv, můžete se poohlédnout po standardně prodávaných speciálních roztocích a čističích stříbra. Na trhu se objevují i speciálně napuštěné tampónky, které jsou k čištění stříbra přímo určené. Speciální roztoky k čištění stříbra se prodávají v každém zlatnictví, stačí se poptat přímo u pultu.
Profesionální čištění stříbra
Nechcete za výsledek přebírat odpovědnost a chcete mít jistotu, že vyleštěný šperk opravdu získá nadstandardní lesk. Nechte to na odbornících a dohledejte si klenotníky, kteří tuto službu poskytují. Stříbrné šperky vám vyčistí na počkání.
Jak vyčistit stříbro doma? Užitečné tipy a triky!
Možná i vy máte doma zlaté či stříbrné šperky, které časem ztratily svůj lesk, v záhybech je usazena nečistota či mastnota. Jedná se o běžný jev, kterého se umíte jednoduše zbavit.
Nevíte-li, jak vyčistit stříbro a zlato doma, v našem článku vám poradíme. Stačí k tomu několik jednoduchých triků a přidáme také rady, jak pečovat o své zlaté a stříbrné šperky.
Jak vyčistit stříbro
Pokud se vám stalo to, že vaše stříbrné šperky zčernaly, nepodléhejte panice. Nejedná se o nic, co by se nedalo vyřešit. Jedná se v podstatě o zcela přirozený proces oxidace, během něhož se vytvoří tenká zkorodovaná stříbra na povrchu šperku. Tento proces je reakcí na látky v lidském potu a na sloučeniny síry, které se nacházejí v atmosféře.
Když se na vašich stříbrných špercích takový povlak objeví, je třeba co nejrychleji jednat. Nemusíte hned běžet do zlatnictví – s čištěním stříbra si poradíte i doma. Je však třeba dodržovat určité zásady, například stříbrné šperky s kamínky nečistit pomocí octu, piva či citrónu. Podívejme se tedy, jak vyčistit stříbro doma.
K čištění stříbra a zlata můžete použít tyto přípravky:
Saponát
Stříbro můžete doma vyčistit pomocí saponátu. Stačí do teplé vody kápnout pár kapek saponátu na nádobí, namočit do ní čistou jemnou látku a tou pak šperk jemně otírat. Když se šperk zdá být čistý, opláchněte jej studenou vodou a vyleštěte leštícím hadříkem na šperky. Tímto způsobem můžete čistit i stříbrné šperky s kamínky. Použít můžete i jemný zubní kartáček s měkkými štětinkami.
Prášek do pečiva nebo soda bikarbonu a alobal
Plastovou nebo skleněnou misku vystelte alobalem a nalijte do ní vodu o teplotě přibližně 80 stupňů. Do vody pak přidejte jednu polévkovou lžíci prášku do pečiva nebo sody bikarbony a do roztoku dejte stříbrný šperk, který potřebujete vyčistit. Šperk můžete ve vodě otáčet a po jedné až třech minutách jej vyjměte, opláchněte studenou vodou a otřete do sucha jemným hadříkem. Během čištění sodou nebo práškem do pečiva dojde k elektrochemické reakci, která zbaví stříbro zkorodované vrstvy.
O tom, že tento postup opravdu funguje, se můžete přesvědčit ve videu:
Sůl a alobal
Podobným způsobem k tomu, jak vyčistit stříbro, je použití solného roztoku a alobalu. Do skleněné misky nalijte hrnek vroucí vody a přidejte polévkovou lžíci soli. Do roztoku pak vložte alobal a ponořte stříbrný šperk. Nechte ho tam několik minut, vyjměte a osušte jemným hadříkem. Tento způsob čištění je velmi jednoduchý a účinný, avšak nepoužívejte jej na stříbrné šperky s drahými kameny, zirkonem či s perlami.
Takhle raději ne
Při hledání tipů, jak vyčistit stříbro, můžete narazit i na různé další domácí rady. Mnohé z nich však nejsou moc účinné, případně vynaložíte velkou námahu a výsledek nebude stát za to. Tímto způsobem domácího čištění stříbra se proto raději vyhněte:
coca-cola – některé zdroje radí namočit stříbrný šperk do coca-coly na deset minut a poté jej opláchnout a otřít. Nejde však o velmi účinnou metodu a navíc šperky s drahými kameny mohou být poškozeny kyselinou fosforečnou, kterou tento nápoj obsahuje.
– některé zdroje radí namočit stříbrný šperk do coca-coly na deset minut a poté jej opláchnout a otřít. Nejde však o velmi účinnou metodu a navíc šperky s drahými kameny mohou být poškozeny kyselinou fosforečnou, kterou tento nápoj obsahuje. ocet – ke známým babským radám k čištění stříbra patří použití octa. Přestože stříbro po namočení do octu bude o něco bledší, svou původní podobu tímto způsobem čištění nezíská.
– ke známým babským radám k čištění stříbra patří použití octa. Přestože stříbro po namočení do octu bude o něco bledší, svou původní podobu tímto způsobem čištění nezíská. citrón a sůl – tato řada spočívá v tom, že byste do nádoby s horkou vodou měli dát šťávu z citronu a nasypat tři lžíce soli. Do roztoku byste potom měli vložit stříbrné šperky bez kamenů a nechat 5 minut působit. Následně je třeba použít hadřík na leštění stříbra, který šperk vyleští. S obyčejným hadříkem byste nedosáhli požadovaného efektu a vaše námaha by byla tím pádem zbytečná.
– tato řada spočívá v tom, že byste do nádoby s horkou vodou měli dát šťávu z citronu a nasypat tři lžíce soli. Do roztoku byste potom měli vložit stříbrné šperky bez kamenů a nechat 5 minut působit. Následně je třeba použít hadřík na leštění stříbra, který šperk vyleští. S obyčejným hadříkem byste nedosáhli požadovaného efektu a vaše námaha by byla tím pádem zbytečná. vodka – vodka dokáže odmastit a rozjasnit stříbro, nicméně doporučujeme vám takto čistit spíše prsteny. Šperky s nerovným povrchem by koupel ve vodce velmi důkladně nevyčistily.
– vodka dokáže odmastit a rozjasnit stříbro, nicméně doporučujeme vám takto čistit spíše prsteny. Šperky s nerovným povrchem by koupel ve vodce velmi důkladně nevyčistily. zubní pasta – zubní pasta vám může pomoci odstranit zašlý povrch stříbrných šperků, ovšem určitě se vyhněte pastám s abrazivními částicemi či s bělícími účinky. Rady hovoří o čištění stříbra pomocí pasty a kartáčku, ale kartáček může šperk poškrábat a klenotníci tento způsob čištění proto nedoporučují.
– zubní pasta vám může pomoci odstranit zašlý povrch stříbrných šperků, ovšem určitě se vyhněte pastám s abrazivními částicemi či s bělícími účinky. Rady hovoří o čištění stříbra pomocí pasty a kartáčku, ale kartáček může šperk poškrábat a klenotníci tento způsob čištění proto nedoporučují. pivo – podle více rad vám stačí na 5 až 10 minut namočit zašlý stříbrný šperk do piva a následně ho jen vysušit a otřít. Pravda je však taková, že ačkoli pomocí piva dojde k oxidaci, jedná se spíše jen o zesvětlení zčernělého odstínu a nikoli o jeho odstranění a vrácení původního vzhledu šperku.
– podle více rad vám stačí na 5 až 10 minut namočit zašlý stříbrný šperk do piva a následně ho jen vysušit a otřít. Pravda je však taková, že ačkoli pomocí piva dojde k oxidaci, jedná se spíše jen o zesvětlení zčernělého odstínu a nikoli o jeho odstranění a vrácení původního vzhledu šperku. prostředek na leštění oken – ráda hovoří o tom, že na jemný hadřík byste měli nastříkat prostředek na leštění oken a stříbro vyleštit. Bohužel, takto se nezbavíte zčernění, stříbro jen vyleštíte.
Jak doma vyčistit zlato
Tak, jako stříbro, i zlato umíte vyčistit pomocí běžně dostupných prostředků, které najdete doma. Tyto tipy na to, jak vyčistit zlato, se týkají nejen žlutého, ale také bílého zlata a pomohou vám zbavit se zašlé špíny, mastnoty a navrátit vašim šperkům lesk.
Mýdlo
Pomocí obyčejného mýdla zbavíte vaše šperky ze zlata běžné mastnoty či prachu a jiných nečistot. Jedná se o jednoduchý proces – zlatý šperk jemně omyjte mýdlem a poté jej opláchněte teplou vodou a nechte vysušit.
Kyselina citrónová
Pokud se na vašich zlatých špercích objevily zelené skvrny, můžete je odstranit pomocí kyseliny citrónové nebo citrónové šťávy. V případě kyseliny citrónové doporučujeme použít tekutou formu, do které šperky ponoříte a necháte je tam 5 až 10 minut. Potom zlato opláchněte teplou vodou, nechte vyschnout a doleštěte jemným hadříkem. Pokud byste použili šťávu z citronu, stačí s ní šperk pokapat a po několika minutách opláchnout teplou vodou.
Saponát
Účinný způsob, který zbaví zlato mastnoty a špíny je povaření ve vodě se saponátem. Do hrnce s vodou nalijte polévkovou lžíci saponátu na nádobí, vložte do něj šperky a nechte několik minut povařit. Potom šperky vyberte samozřejmě opatrně, abyste se nespálili. Zlato osušte a případně doleštěte jemným hadříkem.
Leštění speciálním hadříkem
Jedná se o velmi jednoduchý způsob, kterým navrátíte vašim zlatým šperkům ztracený lesk. Stačí si zakoupit speciální bavlněný hadřík určený k leštění šperků, přičemž ve zlatnictví či v drogerií najdete i takové, které jsou napuštěny speciálním roztokem. Ten dodá šperkům extra lesk a také ochranu. Nevýhodou je, že ve většině případů pomocí hadříku neodstraníte zašlou špínu.
Takhle raději ne
Při hledání způsobů jak doma vyčistit zlato můžete narazit i na několik rad, které bychom vám nedoporučovali. Použitím některých prostředků totiž může dojít k poškození či poškrábání zlatého šperku a tomu se jistě chcete vyhnout.
prášek do pečiva či soda bikarbonu – prášek do pečiva nebo soda bikarbonu jsou sice prostředky, které by váš zlatý šperk vyčistily, ale hrozí zde riziko poškrábání. Rady hovoří o tom, že byste si měli prášek do pečiva dát na hadřík a následně šperk vyčistit. Jelikož se prášek do pečiva i soda bikarbona chovají abrazivně, raději se tomuto způsobu čištění vyhněte.
– prášek do pečiva nebo soda bikarbonu jsou sice prostředky, které by váš zlatý šperk vyčistily, ale hrozí zde riziko poškrábání. Rady hovoří o tom, že byste si měli prášek do pečiva dát na hadřík a následně šperk vyčistit. Jelikož se prášek do pečiva i soda bikarbona chovají abrazivně, raději se tomuto způsobu čištění vyhněte. pivo – podobně jako při čištění stříbra, ani u zlata nebude účinek piva dostatečný. Šperk ze zlata může po pivní lázni získat lesk, ale mastnoty a jiných nečistot se pomocí piva nezbavíte.
– podobně jako při čištění stříbra, ani u zlata nebude účinek piva dostatečný. Šperk ze zlata může po pivní lázni získat lesk, ale mastnoty a jiných nečistot se pomocí piva nezbavíte. cigaretový popel – tento babský recept na čištění zlata hovoří o tom, že byste měli smíchat popel z cigaret s vodou, čímž vznikne jakási pasta. Tou byste pak měli šperk natřít a vyčistit kartáčkem. Jde sice o způsob, který by mohl fungovat, avšak podobně jako u prášku do pečiva riskujete poškrábání či poškození kovu.
Vyčistěte stříbro a zlato jako profesionál
V případě, že se bojíte, že byste si čištěním pomocí doma dostupných surovin mohli více uškodit než pomoci, máme pro vás ještě několik tipů. Na trhu běžně naleznete speciální čistící prostředky určené k čištění zoxidovaného stříbra i znečištěného zlata.
Čistící hadříky
Speciální čistící hadříky určené k leštění stříbra naleznete ve většině drogerií. Tyto hadříky z textilu jsou napuštěny čistícím prostředkem, který šperk zbaví zoxidovaného povrchu a dodá mu lesk. Použít je můžete také na šperky s drahokamy.
Speciální roztoky
K čištění stříbra a zlata můžete použít i tekuté čistící prostředky, které zčernalé skvrny rozpustí. Obvykle to funguje tak, že zašlý šperk ponoříte do koupele z daného roztoku a následně jen osušíte. Pozor však u šperků s drahými kameny, ty by mohl takový roztok poškodit. Při používání speciálního roztoku na čištění šperků se vždy řiďte pokyny na obalu.
Ultrazvukové čističky
Ultrazvukové čističky jsou moderním způsobem pro bezpečné čištění šperků. K odstraňování zašlého povrchu využívají nízkofrekvenční délky, které vytváří obrovské množství malých bublinek. Ty se dostanou i na méně přístupná místa na šperku, čímž jej dokonale vyčistí. Nejsou však moc vhodné k čištění šperků s drahokamy. No a jejich nevýhodou může být i to, že jde o větší investici, proto je třeba si před koupí rozmyslet, zda budete tento přístroj skutečně využívat.
Ultrazvukové čističky jsou skvělým pomocníkem pro šetrné čištění šperků bez chemie:
Ukázat více
Nechte to na klenotníky
Pokud si netroufáte čistit šperky doma a bojíte se poškození, svěřte své klenoty do rukou odborníka. Většina zlatníků poskytuje také službu čištění šperků, přičemž po čištění je mohou speciálně ošetřit tak, aby se zabránilo další oxidaci.
Jak na šperky s kameny?
Jak vyčistit bílé zlato, žluté zlato či stříbro v případě, že jsou ve šperku osazeny také kameny? Čištění takových kousků má svá specifika a je třeba být zvláště opatrný a jemný. Důležité je vědět, o jak vzácný kámen se jedná, protože některé chemické látky by mohly určité druhy kamenů poškodit. Máte-li šperk s diamantem, safírem či rubínem, nemusíte mít obavy. Jedná se totiž o velmi odolné drahokamy, kterým poškození nehrozí.
Naopak, pokud máte doma šperky s perlami či smaragdy, určitě je svěřte do rukou klenotníku. Stejně udělejte i tehdy, pokud si nejste jisti tím, jak drahokam je ve vašich náušnicích, prstenu či přívěsku osazen.
Jak pečovat o šperky?
Možná vás to překvapí, ale na vzhled vašich šperků mají vliv různé věci. Zajímavostí je, že to může být například i vysoká teplota, takže se může stát, že po překonání nemoci s horečkami budou vaše šperky vypadat jinak než dříve. Nežádoucí vlivy může mít i kosmetika, například parfém či krém a podobně. Možná jste to nevěděli, ale například také takové procedury v lázních či ve wellness zařízeních, mohou mít za následek změny vzhledu zlata a stříbra. Je to způsobeno tím, že léčivé zábaly a koupele mohou obsahovat chemické prvky ovlivňující stav šperků. Dochází zde tedy k chemické reakci, která změní vzhled šperků, proto doporučujeme dát si v případě návštěvy lázní šperky dolů.
Chcete-li předcházet vzniku oxidace a znečištění zlata a stříbra, měli byste o své šperky pečovat. Důležité je i jejich skladování, a tak zde pro vás máme několik tipů:
šperky byste měli mít uloženy ve šperkovnici nebo v zásuvce spolu s křídou, která pohltí vlhkost a brání pronikání sloučenin síry do ušlechtilého kovu
šperky pravidelně čistěte některým z doporučených a bezpečných způsobů, které jsme zmínili i v našem článku
stříbrné šperky si uložte do hedvábných nebo flanelových sáčků
před plaváním v bazénech s chlorovou vodou si raději zlaté i stříbrné šperky sundejte
při používání čisticích prostředků s amoniakem nebo bělidlem si sundejte prsteny
doporučuje se složit si šperky i při sportování, protože v kontaktu s potom může dojít k oxidaci
vhodné je také složit si prsteny během vaření i mytí nádobí
prsteny byste si měli sundat i tehdy, používáte-li gumové či latexové rukavice
Zdroje informací:
– jak vyčistit stříbro
– tipy na čištění zlata a stříbra (anglicky)
– jak pečovat o zlato a stříbro
– jak vyčistit zlato
Jak se vám líbil tenhle článek? 4.5/5 - (14 votes)
Autor článku
Petra Lyžičiarová Redaktorka magazínu Mám ráda přírodu, zvířata a ráda tvořím. Kreativní se realizuji nejen při psaní, ale i v domácnosti, zahradě a v kuchyni, a tak věřím, že mé články budou pro vás zajímavé, užitečné a přínosné.
Komentáře