„Prdopeč“, jedlá soda a alobal
Asi nejznámější a nejosvědčenější způsob, jak navrátit stříbru jeho původní krásu, je vodní lázeň s jedlou sodou nebo práškem do pečiva. Připravte si nekovovou misku vyloženou alobalem, kterou naplníte vodou ohřátou na zhruba 80 °C. Do vody nasypejte polévkovou lžíci prášku na pečení nebo jedlé sody a šperk do roztoku vložte. Po 1 až 3 minutách je proces u konce. Šperk opláchněte pod studenou tekoucí vodou a doleštěte hadříkem.
bigstock-collage-with-cleaning-gold-and-315629101.jpg Zdroj: Vypadá to trochu jako chemický pokus, ale nenechte se zmást. I takhle může vypadat domácí čištění šperků.
Sůl a alobal
Velmi podobné účinky má na stříbrné šperky taky obyčejná sůl. Tentokrát si připravte skleněnou nebo porcelánovou misku s vlažnou vodou, ve které rozpusťte polévkovou lžíci klasické jedlé soli. Do roztoku vložte hliníkovou folii a na pár vteřin do něj ponořte stříbrný klenot. Až ho vyndáte, osušte ho hadříkem.
Ocet a citron
I ocet a citron obsahují nejrůznější druhy více či méně agresivních kyselin, které pomáhají s čištěním stříbra. Proto je dobré čas od času dopřát stříbrným šperkům citronovou nebo octovou lázeň. Stačí, když jednu lžíci citronové šťávy (nebo octu) rozpustíte v litru horké vody a stříbrný šperk, který potřebujete vyčistit, ponoříte do roztoku asi na 30 minut.
Poté stačí klenot vytáhnout, osušit, trochu přeleštit čistou bavlnou nebo vatou a hned bude jako nový.
bigstock-cleaning-jewelry-ring-theme-g-304155925_1.jpg Zdroj: Dobrou zprávou je, že šparky snadno vyčistíte tím, co už máte doma.
Coca-Cola
Je až s podivem, co všechno zvládne tenhle oblíbený kolový nápoj. Kromě toho, že ho skvěle upotřebíte v kuchyni třeba při pečení nebo nakládání masa, ho už desítky let automechanici používají k povolování utažených šroubů. Málokdo ale tuší, že originální cola dokáže dost obstojně vyčistit taky zašlé stříbro.
Tajemstvím její multifunkčnosti jsou zejména kyseliny citronová a fosforečná. Šperk proto čas od času ponořte do skleničky s colou a sledujte, co se bude dít.
Popel
Pokud dáváte přednost spíše mechanickému čištění, při vymetání kamen si odložte stranou trochu popela. To samé můžete provést také s popelem z cigaret. Na pomoc si přizvěte vlhký bavlněný hadřík, naneste na něj popel a stříbro jemně přeleštěte. Jedná se o pracnější metodu, ale za chvíli máte lesk zpět.
Kartáček a zubní pasta
Vcelku účinným způsobem, jak stříbru navrátit jeho původní lesk a krásu, je použití obyčejné pasty na zuby a zubního kartáčku. Stříbro zbavíte nevzhledného načernalého povlaku a díky mechanickému čištění štětinkami kartáčku snadno obnovíte jeho původní krásu.
Zkyslé mléko
Objevili jste v lednici starší mléko, které časem zkyslo? Ještě před tím, než ho vylijete, s ním zkuste vyčistit stříbrné šperky. Stříbro v mléce nechte ponořené přibližně 30 minut a poté důkladně opláchněte mýdlovou vodou. To proto, aby nebyly stříbrné šperky či mince načichlé nepříjemným nakyslým odérem.
Pár praktických rad závěrem
Černání stříbra způsobuje příliš agresivní pot, jehož složení může být ovlivněno stravou, ale třeba i léky nebo vážnou nemocí. Barvu šperku může negativně ovlivnit i návštěva bazénu s chlorovanou vodou nebo sauna. Časem se samozřejmě nevyhnete ani mechanickému poškození, proto je dobré šperky při manuální práci a na noc sundávat.
Pokud se vrhnete na domácí čištění, dávejte si pozor na další materiály, které se mohou na špercích nacházet. Typickým příkladem jsou třeba perly nebo drahé kameny.
Elektrochemická reakce sice na jedné straně zbaví stříbro zčernalého povlaku, na druhé straně ale může poškodit zirkony, drahé kameny a perly. Dejte si pozor také na lepené šperky, tj. takové, u kterých bylo kromě kovu použito i lepidlo. Horká voda může strukturu lepidla narušit a spoje materiálů povolí.