Víte, jak poznat kvalitní bílé zlato a jak ho odlišit od podobného stříbra, nebo dokonce od levných náhražek? V následujícím článku si budeme povídat o bílém zlatě, jeho ryzosti a o tom, jak si ověřit jeho pravost.
Jak poznat (nejen) bílé zlato
Pravděpodobně už jste slyšeli o puncu. Používá se k označení zlata, ale i stříbra a platiny. Jak se v tomto označení vyznat a jaký punc má bílé zlato?
Punc obsahuje tzv. číslo ryzosti, které udává nejnižší možný obsah zlata v celku. Čisté (ryzí) zlato má 24 karátů. Číslo ryzosti je 999/1000 a znamená to, že materiál obsahuje minimálně 99,9 % zlata (Au). S něčím takovým se ovšem u šperků a klenotů nesetkáte. Ty se prakticky nikdy nevyrábějí z čistého zlata. Proto můžete narazit především na označení:
750/1000 což značí 18karátové zlato (75 % obsahu Au)
585/1000 označuje 14karátové zlato (58,5 % podílu Au)
375/1000 je pak 9karátové zlato (37,5 % prvku Au)
U bílého zlata platí úplně stejný punc jako u „žlutého“. Jde totiž o zlatou slitinu s kovy, které mu dodávají specifickou barvu, což je například paladium nebo nikl, ale třeba i stříbro a další prvky.
Šperky z bílého zlata jsou obvykle 14 nebo 18karátové a podle toho bude punc vypadat (750/1000 nebo 585/1000). Součástí puncu jsou i ikonky či obrázky – v případě oblíbené 14karátové varianty je to kachna (resp. hlava kachny) s číslem 4. U 18karátového zlata obsahuje punc hlavu kohouta a číslo 3.
Puncovní značení je unifikované a povinné. To znamená, že punc musí být na zlatých výrobcích ze zákona uveden. Chybí-li, je to známka, že šperk je podezřelý a nemusí být pravý. Z jakého materiálu je ve skutečnosti vyroben, to si můžete ověřit i jinými způsoby.
Ověření ryzosti
Důrazně doporučujeme odnést nepuncovaný šperk k profesionálnímu zlatníkovi, který vám přesný obsah zlata ověří pomocí spektrografu. Určité zkoušky lze provést i v domácím prostředí, ale jejich spolehlivost je nízká a některými metodami můžete šperk poškodit. Přesto vám jich pár představíme…
Jde například o zkoušku silnějším magnetem, na který by zlato nemělo reagovat. Tato metoda odhalí jen opravdu velmi laciný a nepodařený padělek. Invazivní metodu představuje zkouška vrypem, která odhalí, zda barva zůstává stejně zlatá jako na povrchu, anebo se změní. Změna barevnosti může nastat i při delším nošení a napovídá, že šperk je jen pozlacený.
Jak rozeznat bílé zlato od stříbra?
Bezpečně to lze opět podle puncu. Stříbro nemusí být puncované, a pokud je, obsahuje jiná čísla, např. 959/1000, 900/1000, 835/1000 nejčastěji však 925/1000 – jde o nejběžnější slitinu, se kterou se lze u nás setkat a nazývá se „sterlingové“ stříbro.
Oproti stříbru má bílé zlato i jiné vlastnosti. Stříbro rychleji podléhá zkáze, může černat vlivem potu a má nižší mechanickou odolnost. Klenot z bílého zlata tedy vydrží mnohem déle v dokonalé podobě.
Rhodiové pokovení
V současnosti se u šperků z bílého zlata velmi často přistupuje ke galvanickému pokovení rhodiem. Totéž se provádí i u stříbra. Tyto materiály je potom těžké vizuálně odlišit. Tato úprava zvyšuje povrchovou odolnost výrobku, ale časem se opotřebuje a je potřeba úpravu obnovit.