chirurgická ocel šperky - Eshop-Sperku.cz

by Marie Fenclová

Jak vyčistit stříbro?

chcete-li mít šperky stříbrné stále čisté a navrátit jim ten stejný lesk jako když jste je prvně zakoupili, je nutné se o šperky pravidelně starat. Všechny šperky ať už to jsou náušnice, prsteny, přívěsky, řetízky a náramkyčasem ztratí svůj přirozený lesk. To je dáno prostředím ve kterém se pohybujeme a lidským potem. Lidé kteří se pohybují v prašném prostředí a více se potí, se musí o své šperky starat pravidelně (jedná se o šperky stříbrné, které jsou více náchylnější než zlaté šperky, pozlacené šperky či šperky z chirurgické oceli).

Zde jsou dostupné metody čištění šperků

1) Hadřík nebo vata

Nejjednodušší cesta vyčištění šperku je pomocí jemného hadříku (či vaty), lehce namočeného ve vodě. Speciální hadříky napuštěné čistícím roztokem se dají sehnat v drogerii či ve zlatnictví. Cena se pohybuje v desítkách korun dle velikosti.

Stříbro, postříbřeno

1) Čistící roztok

Velmi šetrná metoda čistění stříbrných šperků. Jedná se o čistící roztok, který stačí nalít do starého hrnečku a šperk v něm nechat chvilku působit. Výhoda těchto roztoků je, že se dostane i do míst, které normálně nevyčistíte. Délka lázně je vždy uvedena na etiketě výrobku. Nakonec můžete šperk hadříkem přeleštit pro docílení vysokého lesku (doporučujeme použít zakoupený hadřík).

2) Kypřící prášek

Připravte si starý hrneček, 1 kypřící prášek a hliníkovou lžičku. Do hrnečku vsypte kypřící prášek a zalijte 2-3 dcl vody. Pravidelně míchejte hliníkovou lžičkou a nechte projít varem (pozor přetéká!). Po odstavení můžete šperky ještě nechat v lázni. Poté stačí stříbro vyjmout a přetřít opět hadříkem.

3) Popel

Ano je to tak, čištění stříbra se dá i pomocí popela. Stačí nasypat trochu popela na hadřík (můžete si ho i lehce navlhčit) a jemným krouživým pohybem otírat. Sice je to špinavější práce, za to ale velmi účinná. Poté stačí umýt pod proudem čisté vody.

Jak vyčistit zlato

Zlato neni tak náchylné k okolním vlivům jako stříbro, proto je jeho čištění mnohem snažší. Budete-li chtít svůj oblíbený šperk vyčistit ať už se jedná o zlato, či pozlacené šperky, bude Vám stačit jemný hadřík či kartáček a odmašťovací prostředek na nádobí. Šperky je také možné povařit ve vodě se saponátem.

Budete-li mít na zlatém šperku namodralé až nazelenalé skvrny je zde pomoc. Odstranit by tyto skvrny měla kyselina citronová. V případě že se Vám tyto skvrny nepodaří odstranit, je nutné zajít do zlatnictví, kde se Vám o vaše šperky postarají profesionálové, většinou na počkání.

Metoda ultrazvukem

Jedná se nejlepší metodu čištění, jelikož se nepoužívá žádná chemie a je nejúčinější protože ultrazvukové vlny se ve vodě dostanou úplně všude. Bohužel tato metoda je nákladná a vyplatí se opravdu pokud už žádný jiný způsob čištění nepomáhá.

Upozornění:

Určitě jste slyšeli nebo četli o metodě čištění pomocí zubních past. Tuto metodu vůbec nedoporučujeme, protože některé zubní pasty obsahují jemné granule, které mohou šperk poškrábat. Tímto se u stříbra či zlata naruší povrchová vrstva. Šperk bude sice světlejší, ale ztratí zcela svůj přirozený lesk. Pakliže se rozhodnete pro tuto metodu, pečlivě si zjistěte zda zubní pasta neobsahuje granule!!!

Leave a Comment