10 tipů jak vyčistit stříbro, zlato a chirurgickou ocel

by Marie Fenclová

10 tipů jak vyčistit stříbro, zlato a chirurgickou ocel

Ať už je šperk zhotovený z jakéhokoliv kovu, dříve či později bude potřebovat vyčistit. V zásadě přitom existují čtyři možnosti, jak z něj nečistoty odstranit a navrátit mu jeho původní lesk a krásu: využít některou z lidových rad, použít speciální čisticí prostředky, pořídit ultrazvukovou čističku šperků nebo jej nechat vyčistit profesionálně v klenotnictví.

Pokud tedy chcete vyčistit prsten, řetízek či náušnice, přečtěte si naše ověřené tipy.

Zlaté šperky

Přestože současný trh nabízí celou řadu šperků vyrobených z moderních kovů, šperky vyrobené ze zlata patří stále k těm nejoblíbenějším. Zlato začalo být lidmi oblíbeno pro svou kujnost, snadné zpracování a vysoce atraktivní vzhled. Nejstarší archeologické nálezy zlatých šperků pochází již z pravěku a svou popularitu si udržely i v následujících historických obdobích.

Ve zcela čisté podobě se ale zlato pro výrobu šperků nehodí. Důvodem je především přílišná měkkost, která by značně snižovala odolnost vůči mechanickému poškození, respektive by se negativně podepsala na životnosti šperku. Proto se používá slitina zlata obsahující ještě jiné kovy, které vlastnosti vylepšují. Vůbec nejčastěji se lze setkat se zlatem, které má 14 karátů, což znamená, že žlutý kov je ve slitině zastoupen 60 % celkového obsahu.

Klenoty ze zlata jsou sice barevně stálé, ale časem mohou ztratit svůj původní lesk, což jim pochopitelně ubírá i na kráse. Způsobů, jak vyčistit zlaté šperky doma, existuje celá řada.

Bavlněný hadřík pro vysoký lesk

Jsou-li šperky v dobrém stavu a pouze se přestaly nádherně lesknout, postačí k jejich vyčištění obyčejný bavlněný hadřík. Ideálně takový, který nepouští chloupky. Povrch se s ním jednoduše vycídíte do vysokého lesku.

Jsou-li šperky v dobrém stavu a pouze se přestaly nádherně lesknout, postačí k jejich vyčištění obyčejný bavlněný hadřík. Ideálně takový, který nepouští chloupky. Povrch se s ním jednoduše vycídíte do vysokého lesku. Mýdlo na odstranění mastnoty

Rychlá a jednoduchá metoda je založena na prostém použití mýdla a vody. Tímto procesem se odstraní zejména mastnota. Použít lze běžné tekuté či tuhé mýdlo, případně saponát na nádobí. Pokud je na povrchu i zašlá špína, je možné ji vyčistit měkkým kartáčkem na zuby s trochou zubní pasty (nepoužívejte však bělící pasty s brusivy).

Rychlá a jednoduchá metoda je založena na prostém použití mýdla a vody. Tímto procesem se odstraní zejména mastnota. Použít lze běžné tekuté či tuhé mýdlo, případně saponát na nádobí. Pokud je na povrchu i zašlá špína, je možné ji vyčistit měkkým kartáčkem na zuby s trochou zubní pasty (nepoužívejte však bělící pasty s brusivy). Kyselina citronová a ocet proti skvrnám

Pokud se na povrchu zlatého šperku objeví nežádoucí barevné skvrny, poradí si s nimi kyselina citronová nebo kuchyňský ocet. Pro čištění se používají ve formě roztoku s vodou, šperk v něm stačí jednoduše opláchnout a dočistit jednou z výše uvedených metod.

Pokud se na povrchu zlatého šperku objeví nežádoucí barevné skvrny, poradí si s nimi kyselina citronová nebo kuchyňský ocet. Pro čištění se používají ve formě roztoku s vodou, šperk v něm stačí jednoduše opláchnout a dočistit jednou z výše uvedených metod. Obnova původního vzhledu pomocí piva

Ač se to zdá úsměvné, pivo (světlé) je skutečně používáno jako účinný přípravek pro vyčištění zlatých klenotů. Zlato je třeba do něj ponořit na delší dobu, ideálně na několik hodin. Poté jej stačí pouze mechanicky dočistit.

Ač se to zdá úsměvné, pivo (světlé) je skutečně používáno jako účinný přípravek pro vyčištění zlatých klenotů. Zlato je třeba do něj ponořit na delší dobu, ideálně na několik hodin. Poté jej stačí pouze mechanicky dočistit. Jedlá soda pro důkladnou očistu

Jedlá soda je považována za všestranného pomocníka v domácnosti. V současnosti je v souvislosti s rozvojem ekologických prostředků hojně používána pro výrobu domácích čisticích prostředků. A vyčistit zvládne i zlaté šperky. Do misky s jedlou sodou přidejte trochu vody tak, aby vám vznikla hustá pasta. Tou pomocí hadříku šperk důkladně vyčistěte. Povrch ale nesmíte drhnout silou, aby na povrchu šperku nevznikly škrábance.

Lidových rad, jak vyčistit zlaté šperky existuje ještě mnohem více. Některé jsou relativně bezpečné a účinné, k jiným je třeba přistupovat spíše obezřetně. Pokud nechcete riskovat případné poškození čištěných materiálů, doporučujeme vám zakoupení některého z přípravků, které jsou přímo určeny k čištění zlata. Jedná se především o speciální roztoky, čistící vaty napuštěné čistícími látkami, tekuté čističe nebo pasty. Jejich cena je příznivá a vystačí vám na více použití.

Všechny tyto metody jsou určeny především pro vyčištění jednodušších zlatých šperků. Pokud je povrch složitě strukturovaný nebo je klenot osazen drahými kameny, je vhodnější svěřit jej raději do péče odborníků. V klenotnictví mají pro tyto účely profesionální vybavení a pochopitelně mají s čištěním i komplikovaných šperků bohaté zkušenosti.

Stříbrné šperky

Dalším již tradičním a stále velmi populárním materiálem pro výrobu šperků je stříbro. Také tento kov je používán již po tisíciletí, z něj vyrobené klenoty byly nalezeny kupříkladu v egyptských hrobkách faraonů.

I stříbro je poměrně měkké, tudíž se s ním dobře pracuje a snadno se odlévá. Aby bylo odolnější, ve šperkařství se podobně jako u zlata nepoužívá jeho čistá podoba, ale používá se slitina stříbra. Ta obsahuje nejčastěji měď, případně další kov. Většina stříbrných šperků má ryzost 925/1000, což znamená, že obsah samotného stříbra ve slitině činí 92,5 %. Kromě větší pevnosti jsou tyto šperky i méně náchylné k nežádoucí změně barevného odstínu, zejména pak na ztmavení do nepříliš atraktivní šedivé barvy.

Aby si šperky ze stříbra udržely svůj vysoký lesk a bělostný kovový vzhled, bývají často ještě ošetřeny tzv. rhodiováním, kdy je na povrch hotového šperku je nanesena tenká vrstvička rhodia. Tím je prodloužena odolnost kovu vůči vnějším vlivům a následné oxidaci, která má za následek právě změnu barvy a ztrátu lesku.

Je ale třeba brát na zřetel skutečnost, že po určité době a zejména při častém nošení stejně k určité změně vzhledu stříbra tak jako tak dojde. Roli hraje hlavně působení okolního prostředí a samotný kontakt s pokožkou, zejména s potem nositele. Pokud stříbrný šperk zčerná, není tím znehodnocen nebo zničen, jen zkrátka potřebuje jistý „upgrade“ v podobě vyčištění.

Cigaretový popel pro obnovu lesku

Vycídit stříbrný šperk do vysokého lesku je možné jednoduše pomocí cigaretového popela. Stačí nanést trochu popela na vodou navlhčený bavlněný hadřík a stříbro vyleštit. Poté klenot stačí opláchnout pod tekoucí vodou a vysušit.

Vycídit stříbrný šperk do vysokého lesku je možné jednoduše pomocí cigaretového popela. Stačí nanést trochu popela na vodou navlhčený bavlněný hadřík a stříbro vyleštit. Poté klenot stačí opláchnout pod tekoucí vodou a vysušit. Kypřicí prášek pro zářivý vzhled

Kypřicí prášek do pečiva najdete snad v každé domácnosti. A právě tento prášek si dokáže poradit se zašlým vzhledem stříbrných šperků. Stačí obsah sáčku nasypat do misky a přidat trochu vody, aby vznikla hustá kaše. Pomocí hadříku šperk vyčistěte a opláchněte čistou vodou.

Kypřicí prášek do pečiva najdete snad v každé domácnosti. A právě tento prášek si dokáže poradit se zašlým vzhledem stříbrných šperků. Stačí obsah sáčku nasypat do misky a přidat trochu vody, aby vznikla hustá kaše. Pomocí hadříku šperk vyčistěte a opláchněte čistou vodou. Sůl s alobalem proti zčernání

I v domácích podmínkách lze ze stříbrných šperků snadno odstranit nepěkný černý povlak. Dno a stěny menšího hrnce či rendlíku pečlivě vyložte alobalem. Poté do nádoby vložte šperky, přidejte lžíci kuchyňské soli a vše zalijte vroucí nebo velmi horkou vodou. Tímto způsobem vzniká reakce, která zčernání účinně odstraní. Klenoty stačí ponechat v lázni zhruba hodinku, a pak je opláchnout proudem čisté vody.

I v domácích podmínkách lze ze stříbrných šperků snadno odstranit nepěkný černý povlak. Dno a stěny menšího hrnce či rendlíku pečlivě vyložte alobalem. Poté do nádoby vložte šperky, přidejte lžíci kuchyňské soli a vše zalijte vroucí nebo velmi horkou vodou. Tímto způsobem vzniká reakce, která zčernání účinně odstraní. Klenoty stačí ponechat v lázni zhruba hodinku, a pak je opláchnout proudem čisté vody. Mýdlo nebo saponát pro odstranění mastnoty

Také stříbrné šperky lze zbavit potu, mastnoty a prachu jednoduše pomocí mýdla, případně saponátu na nádobí. A rovněž platí, že se zašlou špínou si poradí zubní pasta. Mechanický tlak při čištění by ale nikdy neměl být příliš intenzivní, aby nedošlo k nežádoucímu poškrábání povrchu.

Také stříbrné šperky lze zbavit potu, mastnoty a prachu jednoduše pomocí mýdla, případně saponátu na nádobí. A rovněž platí, že se zašlou špínou si poradí zubní pasta. Mechanický tlak při čištění by ale nikdy neměl být příliš intenzivní, aby nedošlo k nežádoucímu poškrábání povrchu. Zlepšení vzhledu pomocí citronové šťávy

S vyčištěním stříbrných šperků si poradí také citronová šťáva, případně kyselina citronová. Na jeden hrnek teplé vody přidejte lžíci vymačkané šťávy z citrónu nebo jiného citrusového ovoce. Pokud použijete kyselinu citronovou, stačí jí na stejné množství pouze jedna lžička. Do připraveného roztoku vložte stříbrné šperky zhruba na hodinu, posléze je omyjte čistou vodou a osušte.

Další možností, jak vyčistit stříbrné šperky, je pořízení speciálního čističe určeného přímo na stříbrné předměty. Tyto čisticí vaty a roztoky dokáží velmi efektivně odstranit nejen pot a mastnotu, ale poradí si také se zčernáním stříbra.

Klenoty osazené diamanty a jinými drahými kameny se však vyplatí nechat raději vyčistit profesionálně v klenotnictví.

Šperky z chirurgické oceli

Moderním kovovým materiálem, který si získal vysokou oblibu i ve šperkařství, je chirurgická ocel. Jedná se o slitinu s dominantním obsahem železa, jejíž součástí je také uhlík a chrom, případně ještě další látky. Tento materiál se někdy označuje zkratkou 316L, která udává čistotu oceli.

Šperky z chirurgické oceli jsou ceněné nejen pro svůj atraktivní temně kovový vzhled, ale také pro svou příznivou pořizovací cenu a pro svou hypoalergennost. Hodí se tudíž i pro ty, kteří právě z důvodu alergických reakcí nemohou nosit zlaté či stříbrné šperky.

Údržba chirurgické oceli je velice jednoduchá. Jedná se totiž o tvrdý a odolný kov, který není snadné poškrábat nebo jinak poničit. Vyniká stálostí barevného odstínu a rovněž si udržuje trvalý lesk. Čištění šperků z chirurgické oceli se proto zaměřuje pouze na pravidelné odstraňování potu, mastnoty, prachu či jiných povrchových nečistot. Toho lze dosáhnout snadno s pomocí běžného mýdla nebo prostředku na mytí nádobí. V případě déle neudržovaných šperků je možné vyzkoušet i zubní pastu, případně výše zmíněnou čisticí pastu vyrobenou z jedlé sody a vody. Po odstranění nečistot se šperk opláchne pod tekoucí vodou, osuší a doleští bavlněným hadříkem, který nepouští vlákna.

Také šperky z chirurgické oceli bývají osazeny drahými kameny. V takovém případě je lepší svěřit vyčištění šperku do rukou profesionálů, některé druhy látek by mohly přítomný kámen poleptat nebo jinak poškodit.

Čištění šperků ultrazvukem

Tomu, kdo má doma větší množství šperků, se může vyplatit investice do domácí ultrazvukové čističky. Pořizovací cena těch nejlevnějších modelů se pohybuje kolem hranice 1.000 Kč, přičemž propracovanější čističky určené pro domácí použití lze sehnat okolo 5.00 Kč.

Jak již samotný název napovídá, tyto čističky pracují na principu vyčištění pomocí ultrazvuku. Šperky se vloží do vnitřní nádobky s kapalinou (jedná se o roztok vody a chemického koncentrátu), ta se umístí do přístroje a navolí se požadovaný program. K vyčištění dochází díky střídání tlaku a podtlaku v kapalině. To má za následek vznik bublinek, které mění svou velikost, čímž z předmětu odstraňují přítomné nečistoty (dochází k tzv. kavitaci).

Ultrazvuková čistička si poradí nejen se šperky ze zlata, stříbra a jiných kovů, ale lze ji využít i k vyčištění mnoha dalších předmětů: brýlí, zubních protéz, příborů, holicích strojků, hřebenů, CD a DVD, mincí, vodotěsných hodinek, kovových sítek do odpadu nebo rozličných kovových komponentů.

Při pořízením konkrétní čističky doporučujeme sledovat několik parametrů. Jedná se především o objem nádobky, do které se předměty vkládají. Ty nejmenší mají pouze okolo 0,5 l, zatímco ty větší dosahují objemu několika litrů. Účinnější bývají přístroje se zabudovaným topným tělesem, které udržuje konstantní teplotu kapaliny (obvykle je to kolem 50˚C). Praktické bývá také průhledné krycí víko, pohodlné ovládání vám pak zaručí přehledný digitální displej.

Leave a Comment